Sušička prádla je v dnešní době velmi oblíbeným pomocníkem v mnoha domácnostech. Ušetří nám spoustu času, protože nemusíme po každém praní stát u sušáku prádla a věšet prádlo, čekat až oschne a mít tak nepořádek v bytě/domě díky rozloženému sušáku, pokud nemáme k dispozici například balkon nebo rovnou zahradu, kde sušíte na čerstvém vzduchu.
Sušičky jsou dobré v tom, že prádlo vysuší až do té míry, že se dá rovnou ukládat do skříně, což samozřejmě závisí na vybraném modelu a účinnosti sušení, ale také zbaví prádlo nežádoucích částic prachu, nečistot, žmolků atd.
Jemné filtry, kterými sušičky disponují, dokonce odstraní zvířecí srst. Musíte však počítat s tím, že je potřeba se naučit se sušičkou správně pracovat, aby prádlo i po vytažení z bubnu a po úplném vysušení vypadalo tak, jak má, aby například z dlouhého trička nebylo jen mini tričko do poloviny hrudníku. Víte jak zabránit srážení prádla v sušičce a jak vlastně správně sušit, aby nebylo všechno prádlo za chvilku v miniaturní verzi?
Příprava na sušení
Dá se říci, že ještě ve chvíli, kdy je prádlo v pračce, už ho připravujeme na sušení. Čím je odstřeďování efektivnější, tím více vlhkosti bude odstraněno a tím lépe bude probíhat sušení. Na každém kusu oblečení je vždy štítek, na kterém se dá zkontrolovat, jestli je možné dát tento konkrétní kus do sušičky prádla nebo ne.
Důležité je také roztřídění prádla podle typu materiálu i typu látky, respektive její tloušťky. Jedině tak budete mít jistotu, že bude na konci sušicího procesu všechno prádlo vysušeno stejně. Každý jednotlivý kus prádla, který vyndáte z pračky, je dobré protřepat předtím, než ho vložíte do bubnu sušičky prádla.
Mnohem lépe se pak bude sušit. Zásadní je rovněž výběr vhodného programu na sušení. Ten vybírejte podle toho, jestli budete ještě chtít žehlit nebo ne. Pokud ano, pak zvolte takový sušicí cyklus, který zajistí, že prádlo zůstane trochu vlhké a snadno se tak bude žehlit. Je dobré, když se sušička naplní jen tak do poloviny její kapacity.
Vyprázdněte kondenzační nádržku ideálně po každém použití sušičky, případně aspoň jednou za tři až čtyři použití, rozhodně to ale neprodlužujte. Když skončíte se sušením, měl by se vyčistit filtr. Tím dojde k odstranění roztočů i prachu.
Stačí použít vysavač, nebo ho opláchnout pod vodou. Než jej vložíte zpět do sušičky, měl by být filtr naprosto suchý. Jednou za dva až tři měsíce je potřeba vyčistit buben sušičky, to funguje jako prevence proti vzniku zápachu uvnitř sušičky.
Prádlo připravte na sušení už během praní
V praxi to znamená, musíte použít optimální množství pracího prášku/pracího gelu, aby v tkaninách nezůstal žádný zbytek. Důvodem je, že zbytkové množství pracího prostředku se během sušení uvolní a na prádle se mohou tvořit nežádoucí skvrny, navíc se bude zanášet i samotná sušička prádla.
Odstředění nepodceňujte
Důkladně vyždímané/odstředěné prádlo je při sušení základ. Ideální je, když nastavíte otáčky pračky na maximální výkon nad 1 000 otáček za minutu. Je jasné, že to nelze uskutečnit u každého druhu látky, ale praktikujte to vždy, když je to možné.
Ty kousky prádla, u kterých není možné odstřeďování v tak intenzivním tempu, nechce nejdříve trochu proschnout na vzduchu a teprve potom vložte do sušičky. Můžete jej samozřejmě vložit rovnou, ale sušení bude trvat o něco déle. Dlouhé sušení budete potřebovat i v případě, že budete chtít vysušit prádlo vyždímané ručně.
Optimální náplň sušičky prádla
Rozhodně se nedoporučuje překročení maximální kapacity bubnu, protože sušení bude příliš zdlouhavé, nerovnoměrné a prádlo zůstane vlhké. Je to z toho důvodu, že v nacpaném bubnu nemá prádlo absolutně žádný prostor, takže kolem něj nemůže proudit/cirkulovat vzduch.
Vše bude navíc zmačkané a nezíská charakteristickou hebkost po sušení. Opačně to také nefunguje nejlépe, protože při minimální náplni může být prádlo vlhké.
Co do sušičky nepatří?
Sušička prádla má vždy manuál, kde je uvedeno, které druhy oblečení se mohou sušit a u kterých se to nedoporučuje, případně co do ní absolutně nepatří. Každá sušička to má jiné, protože u některých už je technologie pokročilejší a sušení daleko šetrnější.
To ovšem neznamená, že budeme podceňovat kontrolu štítků či typ materiálu. Nesmíme zapomínat, že v průběhu sušení bude hrát velmi důležitou roli teplota uvnitř sušičky, protože se liší podle jednotlivých materiálů. Pojďme se teď podívat, co do sušičky nepatří.
- Oděvy, na kterých jsou různé štrasové ozdoby a flitry – přestože není problém takové druhy oblečení vyprat v pračce, sušička je pro ně naprosto nevhodná, protože je může nenávratně poškodit.
- Fleecové oblečení – vzhledem k tomu, že jde o syntetickou tkaninu, vysoké teploty pro takové oblečení nejsou vhodné. Látka se mačká, plstnatí až se nakonec může úplně zničit.
- Punčochy – nevypadají tak, ale i takové punčochy jsou hodně choulostivé, protože se na nich vytvoří místa, která se zatrhnou a nebude je tak možné znovu nosit.
- Oblečení z vlny – citlivost vlny na vysoké teploty je dobře známá, takže je klidně možné, že po vysušení v sušičce prádla, můžete mít svůj milovaný svetr ve velikosti například XXL, najednou ve velikosti XS.
- Prádlo s aviváží – aviváž není pro sušičku vůbec dobrým kamarádem, protože jí může znečistit a zanést. V takovém případě je nutné vyčistit filtr pokaždé, když do sušičky prádla takové prádlo vložíte k sušení.
- Plavky – samostatnou kapitolou jsou plavky, protože elastické části sušením poškodíte až se nakonec při opakovaném sušení zcela zničí.
- Hedvábné oděvy – další jemný a značně citlivý materiál, pro který jsou vysoké teploty TABU. Do sušičky se jednoznačně nehodí, neboť hedvábí v ní ztratí veškerou měkkost a nebudete už mít ani chuť si takový kousek oblečení obléknout.
- Oblečení s nažehlovacími/pogumovanými obrázky – nejen, že obrázky mohou velmi ošklivě popraskat, ale často se úplně odlepí, takže zůstanou na tričku pouze stopy po takovém obrázku a tím dojde k jeho znehodnocení.
- Vše s plastovým zipem – může to být oblečení, povlečení atd., zkrátka cokoliv, na čem je plastový zip do sušičky nevkládejte, protože se díky teplu zkroutí a nebude k ničemu.
- Podprsenky a krajkové spodní prádlo – sušička může poškodit háčky z podprsenky, ale také její elastické části. Pokud jde o krajky, ty se mohou sušením roztrhat.
- Koupelnové předložka – uvědomte si, že tyto předložky jsou sice většinou z materiálu jako koberec, což by samo o sobě nebyl v sušičce problém. Ovšem převážná většina dnešních koupelnových předložek má na spodní části gumu, která se poškodí či úplně zničí a předložka bude nakonec na vyhození.
- Péřové bundy – v péřových bundách je husí peří, které je ovšem natolik jemné, že by se mohlo velmi nejen poškodit, ale naprosto zničit, takže je lepší, když se tyto bundy nechají jen tak uschnout například nad zdrojem tepla, na balkoně či na zahradě na vzduchu.
- Obuv s lepenou podrážkou – teplo udělá s lepidlem své a doslova ho na každé takové botě roztaví, takže se vám mohou ve finále rozpadnout. Lze to zkusit při velmi nízkých teplotách, ale ani tak není zaručeno, že se bota nerozlepí.
- Látky polité hořlavinami – oblečení postříkané lakem na vlasy, či cokoliv znečištěného naftou, benzínem atd. do sušičky rozhodně nedávejte, protože sušení takto postiženého oblečení může být velmi nebezpečné.
- Oblečení z elastického materiálu – jakékoliv elastické látky/oblečení jsou na vysoké teploty maximálně choulostivé a nejen, že se vlákny díky tomu poškodí, ale prádlo ztratí tvar, pružnost nebo se dokonce i srazí. Sušení se proto vyhněte.
- Nepromokavé a funkční oblečení – tyto kousky oblečení jsou vyráběny zcela odlišnými výrobními procesy a používají se na ně jiné metody než u běžného oblečení, takže musíte počítat s tím, že vysoké teploty mohou oba druhy poškodit či zcela v mnoha případech zcela zničit.
- Látky se skleněnými vlákny – tato vlákna mohou občas obsahovat záclony a tomu podobné látky. Do sušičky se jednoznačně nehodí, naopak záclony je dobré po vyprání pověsit zpět na okna nebo je vyvěsit například na šňůře a počkat, až proschnou.
Co můžu sušit v sušičce prádla?
Zjednodušeně řečeno, do sušičky lze vložit vše, co je podle štítku doporučeno výrobcem oblečení. Samozřejmě, že záleží i na tom, jak kvalitní sušičku prádla pořídíte, respektive jaké budou její technologie a parametry.
Na trhu už se vyskytuje mnoho sušiček, které zvládnou usušit i velmi citlivé, jemné a choulostivé kousky oblečení, ale je potřeba si dávat při nákupu pozor, ať koupíte tu správnou. Pokud totiž nejsou k dispozici programy pro velmi jemné či jakékoliv choulostivé prádlo, budete moci sušit jen to, co je opravdu vhodné pro sušení v sušičce.
Každý jednotlivý kus oblečení disponuje štítkem, na kterém jsou uvedeny specifické znaky/symboly, podle kterých zjistíte, jestli je konkrétní oblečení/textilie vhodné pro sušičku nebo zda se sušení dalece vyhnout.
Když to vezmeme podle štítků, tak v podstatě nebudete moci dát do sušičky skoro žádné oblečení. Díky použití konkrétních materiálů a s ohledem na výrobu oděvů, nemůžete vkládat nic, kde jsou plastové zipy, protože budou křivé, jemné a hedvábné látky se zničí, elastické prádlo ztratí svou přirozenou pružnost atd.
Mnozí říkají, že se člověk má řídit jednoduchým pravidlem, které říká, že do sušičky můžete dát sušit všechno to, co se dá prát v pračce, ale měl by se zvolit pro sušení takový program, který je maximálně šetrný a k sušení používá naprosto minimální teplotu.
Symboly na sušičce prádla
- Kruh uvnitř čtverce – pod tímto symbolem poznáte, že je možné prádlo vložit do sušičky.
- Přeškrtnutý kruh uvnitř čtverce – tento symbol hlásí, že výrobce nedoporučuje sušit daný kus oblečení/látky v sušičce.
- Kruh uvnitř čtverce s jednou tečkou uprostřed – znamená to, že je sice možné oděv sušit, ale jen při velmi nízké teplotě (do maximálních 60 °C).
- Kruh uvnitř čtverce s dvěma tečkami uprostřed – pro sušení se může použít normální sušicí program při teplotách 60 – 80 °C.
- Kruh uvnitř čtverce s třemi tečkami uprostřed – sušení prádla při teplotách přesahujících 80 °C.
Co způsobuje srážení prádla?
Jedná se v podstatě o kombinaci vlhkosti, tepla a samotného pracího i sušícího cyklu. Vlákna, jako například len, bavlna nebo vlna jsou k srážení velmi náchylná, protože jsou schopná absorbovat velké množství vody, čímž se značně zvětší jejich objem.
Když je poté dáte do sušičky prádla a vystavíte je vysokým teplotám, začínají se naopak zmenšovat, jak se z nich ztrácí voda a látka se může snadno a velmi rychle srazit. Díky mechanickým pohybům, kterým je prádlo během praní i sušení vystaveno, se riziko srážení rovněž zvyšuje, neboť dochází k tzv. tření mezi vlákny, které je v podstatě utáhne a tím zmenší.
Jak předcházet srážení prádla v sušičce?
Dá se říci, že stačí jen správně zacházet s každým materiálem a držet se pokynů výrobce, to znamená sledovat štítky. Sražení prádla je běžné ve chvíli, kdy s prádlem nevhodně zacházíme. Největším problémem je používání až příliš vysokých teplot, díky kterým je uvnitř vláken nedostatek vlhkosti.
Proto je nejlepší prevencí používání nižších teplot, pokud si nejsme jistí, když například nenajdeme na oblečení štítek. Jinak je dobré vždy sledovat symboly, díky čemu se dozvíte, při jaké teplotě se dá daný kousek prádla/oblečení vysušit.
Nejvyšší stupeň se nehodí ani pro úpletové textilie a bavlněná trička. Skvělý je program Suché do skříně, pokud ho samozřejmě vaše sušička má ve výbavě. Zjednodušeně řečeno, když je sušička používána přesně podle pokynů konkrétního výrobce, je možné riziko srážení prádla minimalizovat či zcela vyloučit.
Jak sušit boty v sušičce?
Někdo se tomu vyhýbá, protože má obavy, ale přesto je to možné. Jen se musí postupovat správně. Pokud se rozhodnete sušit boty v sušičce prádla, potřebujete na to koš na prádlo, který najdete například na Heureka.cz v oddělení Příslušenství k pračkám a sušičkám.
Tento koš byl speciálně vyvinut právě pro tento účel, aby nedošlo k poškození sušičky či pračky, protože jej využijete nejen na sušení bot, ale také na jejich praní. Nedoporučuje se vkládat obuv do bubnu sušičky jen tak volně, protože se mohou poškodit nejen boty, ale i buben. Počítejte s tím, že lepené boty se mohou objevit, ostatně v kategorii co do sušičky nepatří, najdete vše, čemu se v sušení vyhýbat.
Jak sušit choulostivé a jemné prádlo v sušičce?
Jemné a choulostivé prádlo by se nemělo sušit v podstatě vůbec, ovšem ve chvíli, kdy si pořídíte některou z moderních sušiček prádla je jeho sušení možné. Inovativní sušičky prádla mají ve výbavě šetrný program, který zvládne i jemné a choulostivé prádlo sušit bez rizika.
Pokud vaše pračka nic takového nemá a vy hodláte takové kousky oblečení sušit, rozhodně je potřeba zvolit ten úplně nejkratší program a nejnižší teplotu. Pokud jde o drobné kousky oblečení, je lepší je vložit do speciálního ochranného obalu. Je dobré zmínit, že výsledek sušení není v tomto případě zaručen a je jen ne vás, jestli to risknete.
Jak sušit polyesterové směsi v sušičce?
Vzhledem k tomu, že tyto materiály do sebe neabsorbují vodu, sušení, respektive schnutí je rychlé, stačí použít střední teplotu, nikdy ne vysokou, protože se polyesterová vlákna poškodí.
Samozřejmě, že si nejdřív zkontrolujeme štítek a ujistíme se o vhodné teplotě. Je dobré dát do sušičky vonné ubrousky, protože polyester je znám tím, že tvoří statickou elektřinu. Může za to tření oblečení v bubnu sušičky. Vonné ubrousky tomu zabrání.
Jak sušit strečové a sportovní oblečení?
Upřímně řečeno, nejlépe uděláte, když takové oblečení do sušičky vůbec dávat nebudete, protože působení vysokých teplot dlouhodobě těmto materiálům velmi škodí. Pokud i přesto chcete použít sušičku prádla, pak je nutné využívat opravdu minimální teplotu, případně použít přednastavený program pro sušení sportovního oblečení.
Jestli sušička takový program nemá, pak se držte nízkých teplot, protože tkanina by ztratila svou přirozenou pružnost a přijde rovněž o záhyby. Opět je důležité pohlídat si štítky a striktně dodržovat pokyny výrobce.
Jak sušit dětské oblečení v sušičce?
Drobné kousky oblečení jsou hned suché, proto se nedoporučuje sušení současně s velkými kusy prádla. Pro dětské oblečení je ideální tzv. jemný cyklus, kdy jsou používány šetrné teploty, díky kterým je o prádlo našich nejmenších pečováno s maximální šetrností.
S ohledem na to, že dětská pokožka je velmi citlivá a choulostivá, nikdy nepřidávejte k jejich oblečení to, které patří dospělým členům. Vždy sušte dětské oblečení jako samostatnou várku prádla.
Jak sušit spodní prádlo?
Kalhotky či pánské spodky, které jsou v miniaturní verzi je dobré umístit do speciálního ochranného sáčku před začátkem sušení. Používejte nízké až střední teploty, jinak samozřejmě vždy podle symbolů na štítku, aby nedošlo k nesprávnému zacházení s jednotlivými kousky. Tyto sáčky můžete využít také na ponožky, aspoň se vám žádná uvnitř pračky neztratí.
Jak sušit oblečení z merino vlny v sušičce?
Jednoduše řečeno, nijak. Nejhorší, co můžete takovému oblečení udělat, je vložit ho do sušičky. To samé platí o sušení na topení. Jediné, co se doporučuje, je sušení na vzduchu. Pokud nemáte balkon nebo zahradu, kde by se dalo takové oblečení sušit, jednoduše ho rozložte na sušák na prádlo a nechce uschnout.
Jak sušit ložní prádlo v sušičce?
Do sušičky nelze vložit jakékoliv povlečení, proto se musíte opět řídit pokyny daného výrobce. Podle štítku zjistíte, jestli se dá povlečení sušit nebo ne a při jaké teplotě. Předtím, než ho vložíte do bubnu sušičky, musíte ho rozmotat, narovnat a důkladně protřepat.
Je dobré používat nižší teploty (dokonce i nižší, než doporučuje výrobce), protože se tak prodlužuje jeho životnost, nebude tak rychle opotřebené. Ideální je, když má vaše sušička program na ložní prádlo, když ho nemá, doporučuje se jemný cyklus.
Povlečení je lepší sušit naruby, čímž se chrání jeho barva. U všech kousků povlečení je potřeba zapnout zipy, knoflíky atd. Sušičku neplňte na maximum, lepší je tak do poloviny, případně si hlídat kapacitu podle zvoleného programu.
Jakmile skončí sušicí cyklus, ihned prádlo vyjměte z bubnu, dokud je ještě teplé. Když ho pečlivě složíte a uhladíte, máte šanci, že ho nebudete muset žehlit a ušetříte si tak spoustu času i práce. Pozor na povlečení s plastovým zipem, tam by mohlo dojít k jeho zkroucení a nebude k použití.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Test sušiček prádla
- Jak vyčistit sušičku?
- Nejlepší sušičky prádla
- Jak vybrat sušičku prádla?
- Sušičky s tepelným čerpadlem
- Jak vybrat set pračky se sušičkou?
- Jak dlouho se suší prádlo v sušičce?
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?