Srážkoměry jsou poměrně jednoduché přístroje určené k měření množství deště popřípadě sněhu, které spadly v daném časovém intervalu v určité oblasti. První srážkoměry měly podobu hlubokých odměrných nádob vyrobených ze skla, které byly schopny napadanou vodu sbírat.
Moderní trh však nenabízí pouze tyty jednoduché, avšak bezesporu velmi praktické srážkoměry. Vlastnit můžete i mnohem sofistikovanější přístroje, které nabízí celou řadu možností využití. Před výběrem tedy zvažte, co vše by vám měl srážkoměr nabídnout. Od typu se pak odvíjí vše ostatní, tedy způsob používání, další funkce a jiné možnosti, ale i pořizovací cena.
Typy
V obchodech narazíte na dva zcela odlišné typy srážkoměrů.
Dešťoměr
Nejjednodušším zařízením je klasický plastový srážkoměr. Ten je tvořen velmi jednoduchou, zpravidla plastovou nádobou kulatého tvaru. Použít ho můžete k měření úhrnů srážek deště. Napadané srážky můžete snadno odečítat pomocí stupnice, která je natištěná přímo na srážkoměru. Jeden dílek značí 1 mm úhrnu srážek, které spadnou na 1 m2 plochy. Manuální dešťoměry jsou velmi jednoduché a nic navíc vám nenabídnou, potěší však jejich nízká pořizovací cena. Pro zapálené zahrádkáře však mohou být i tyto přístroje k nezaplacení.
Meteostanice se srážkoměrem
Díky meteostanici budeme mít přehled nejen o úhrnu srážek, ale i o venkovní a vnitřní teplotě, tlaku vzduchu, vlhkosti atd. Na rozdíl od jednoduchých dešťoměrů jsou moderní meteostanice přístroje, které mají celou řadu funkcí a poskytnou vám kompletní přehled o všem, co budete chtít pravidelně sledovat. Za tento komfort si budete muset připlatit, přesto jsou tato zařízení u běžných uživatelů mnohem oblíbenější.
Umístění
Také způsob instalace souvisí s typem srážkoměru. Jednoduché manuální dešťoměry bude třeba umístit přímo na volné prostranství. Jednodušší instalaci budete mít v případě dešťoměrů se zápichem. Abyste zjistili aktuální úhrn srážek, budete muset k nádobě dojít a vše ověřit pohledem.
Pokud budete využívat metoostanici se srážkoměrem, budete mít hned dvě zařízení. Samotná jednotka bude umístěna kdekoliv v místnosti. Zde se budou všechny informace zobrazovat. Druhou částí je pak samotný srážkoměr, který má podobu plastové nádoby. Tu je třeba umístit na balkon, zahradu nebo na jakékoliv venkovní místo. Limitováni však budete dosahem čidla, které měření provádí pomocí bezdrátové technologie. Obvykle se dosah pohybuje v řádech desítek metrů, avšak liší se s ohledem na konkrétní typ přístroje. Proto tomuto parametru věnujte při výběru patřičnou pozornost.
Napájení
Napájení je parametr, který budete sledovat u meteostanic se srážkoměrem případně přídavných senzorů. Přístroje jsou nejčastěji napájeny prostřednictvím klasických tužkových baterií. Ty budete muset umístit do meteostanice i přídavného srážkoměru.
Funkce a možnosti
Srážkoměry mohou nabídnout mnohem víc, než jen měření úhrnu srážek. Mnohem menší možnosti budete mít v případě dešťoměrů. Ty mohou být kromě samostatné nádoby na měření úhrnu srážek doplněny o klasický rtuťový teploměr. Některé vám umožní měřit i směr a sílu větru.
Mnohem větší výbavou se mohou pyšnit digitální srážkoměry. Díky meteostanici můžete měřit vnitřní a venkovní teplotu, tlak a vlhkost vzduchu. Na displeji se může zobrazovat čas, datum a součástí stanice může být například rádio.
Většina meteostanic pak nabídne grafické znázornění množství srážek za různá časová období. Díky tomu budete mít o všem dokonalý přehled. Stanice vás může také na blížící se déšť upozornit. Vše snadno vyčtete z přehledných displejů. Ty bývají u levnějších variant černobílé a u těch dražších barevné nebo je dokonce celá obrazovka pro větší přehlednost barevně rozlišena.
Ještě větší výbavou se mohou pyšnit moderní přídavné moduly, které lze spárovat s mobilním telefonem nebo jiným zařízením. Zde budete mít k dispozici propracované aplikace, které vám nabídnou kromě jiného předpověď počasí, změřit mohou koncentraci CO2, hluk, tlak i vlhkost. Aplikace vás může dokonce upozornit na nejlepší podmínky k větrání.
Značka
Měření srážek je v dnešní době pro mnohé nutnost. Díky tomu zájem o srážkoměry postupně roste a nabídka na trhu je tudíž až překvapivě vysoká. Poměrně velký výběr budete mít v případě manuálních dešťoměrů i digitálních srážkoměrů. Ty manuální jsou na trhu zastoupeny značkou Bradas, Provence, Strend Pro, ProGarden, Fortel nebo M.A.T. Group. Digitální srážkoměr nebo meteostanici se srážkoměrem koupíte od TFA, Emos, Ecowitt, Technoline nebo třeba Netatmo.
Cena
Cenové rozpětí je v tomto případě poměrně velké. Mnohem méně vás bude stát pořízení jednoduchého plastového dešťoměru. Ty nejjednodušší nestojí více než 150 Kč, za opravdu jednoduché nádobky zaplatíte dokonce méně než 50 Kč. Pakliže budete chtít svoji zahradu vybavit stylovějším kouskem, můžete za dešťoměr zaplatit od 200 – 700 Kč. V tomto případě je součástí nádobky nějaký dekorativní prvek.
Mnohem více pak stojí digitální bezdrátové srážkoměry. V jejich případě určují cenu možnosti srážkoměru, přičemž platí, že s výbavou roste i cena přístroje. Cenové rozmezí se v tomto případě většinou pohybuje od 1 200 – 2 000 Kč. Za tuto cenu lze koupit jak samostatnou jednotku, tak meteostanici se srážkoměrem.
Otázky a odpovědi
Co je ombrometr?
Jedná se o typ srážkoměru, který tvoří nálevka s válcem. Během deště srážky padají nálevkou do nádoby, která se nachází uvnitř válce. Abyste zjistili, kolik srážek napadalo, budete muset obsah nádoby přelít do odměrného válce. Ombrometr je schopen zachytávat i padající sníh. Napadaný sníh se nechá roztát, poté je postup měření stejný. Tento typ srážkoměru však současný trh nenabízí. To stejné platí i pro tzv. člunkové srážkoměry.
Je možné přikoupit srážkoměr k meteostanici dodatečně?
Ano, srážkoměr je možné koupit i jako příslušenství k meteostanicím. Tuto možnost nabízí hned několik výrobců. Některé z těchto srážkoměrů mohou být rovněž kompatibilní s chytrým mobilním telefonem nebo chytrou domácností.
Jaký mohou mít srážkoměry dosah?
Dosah by vás měl zajímat vždy, když budete pořizovat meteostanici se srážkoměrem nebo přídavný modul určený k měření srážek. Obvykle se dosah pohybuje v řádech desítek metrů. Levnější zařízení mívají dosah od 20 – 50 metrů, ale narazit můžete i na srážkoměry s dosahem okolo 100 metrů. Dosah však budou snižovat různé překážky, na což je třeba při umísťování jednotek také myslet.
Závěr
V posledních letech se pravidelně skloňuje slovo sucho. Díky tomu se o stav srážek zajímá stále více osob. Srážkoměry mohou být zařízení praktická nejen pro zahrádkáře, ale posloužit mohou opravdu každému, kdo se o současné klimatické podmínky alespoň okrajově zajímá. Na zahradu můžete koupit jednoduchý srážkoměr s podobou delší plastové nádoby, ale svoji domácnost budete moci vybavit i moderním přístrojem, který vám zobrazí mnohem více informací. Vše souvisí s požadavky, které budete na srážkoměr mít a cenou, kterou za něho budete ochotni zaplatit.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?