Jak vybrat štěpkovač?

Zbylo vám nějaké dřevo a přemýšlíte, jak ho využít? Rozdrťte ho pomocí štěpkovače na menší kusy, se kterými si poté třeba zatopte v zimě. Byla by škoda vše vyhodit, proto pokud tento problém řešíte často, vyplatí se si štěpkovač pořídit. Existuje ale několik druhů a provedení, proto si v dnešním článku rozebereme, podle jakých parametrů se rozhodovat a jaký je rozdíl mezi štěpkovačem a drtičem větví.

Prohlédnout štěpkovače

Štěpkovač nebo drtič větví?

Jedná se o dva rozdílné stroje, které fungují na odlišném principu a také vytvářejí jiný konečný produkt. Před koupí byste si měli rozmyslet, zda budete dřevo využívat na pálení do kamen nebo na kompost či jako náhradu mulčovací kůry. Zatímco štěpkovač vytváří větve dlouhé zhruba 3 cm, drtič dřevo rozdrtí na drobné části.

Typy

Štěpkovače dřeva se dělí na několik druhů podle způsobu řezání a zdroje, díky kterému fungují. Na různých místech i pro různá využití budete volit jednotlivé druhy. Měli byste tudíž předem vědět, k čemu chcete štěpkovač využít a jak velké větve budete řezat.

Štěpkovače větví na elektřinu

Jsou určeny pro použití na střední větve, a proto se často používají na středně velkých farmách. Štěpkovače s elektromotorem mají výkon, který se pohybuje mezi 1 800 W (2,41 HP) a 3 000 W (4 HP), což je dostatečné pro drcení měkkých větví o průměru 35 mm až 50 mm.

Štěpkovač na benzín

Tento druh je připraven být používán opravdu často, hodí se na sady nebo zahrady větší než 1000 m². Výkon se pohybuje mezi 6 HP a 200 HP, štěpkovače jsou schopny drtit jakýkoli druh dřeva, ať už je to měkké nebo tvrdé dřevo, až do průměru 75 mm.

Štěpkovač za traktor

Štěpkovač se zahákne na zadní straně traktoru, který je závislý na motoru traktoru. Je cenově dostupnější a používá se snáze než motorový štěpkovač. Přístup k určitým typům pozemků může být také obtížný bez traktoru, a proto je tento druh štěpkovače nezbytný.

Tažený štěpkovač

Štěpkovače jsou poměrně těžké stroje. Pokud jsou tažné, snáze se přemisťují. Pamatujte, že tento typ stroje lze táhnout jak na farmě, tak i na silnici. Je vybaven motorem pro drcení větví, ale ne pro trakci.

Kolový štěpkovač

Tento stroj je vybaven malými koly a nemá trakční motor. Lze jej přesunout ručně nebo namontovat na vozidlo a přemístit jej z jednoho místa na druhé.

Samojízdný štěpkovač

Jedná se o stroje vybavené trakčním motorem (spalovacím nebo elektrickým). K jejich přesunutí není potřeba externí zařízení. Mohou být vybaveny buď koly, nebo pásy známými jako housenkové pásy. Jsou ideální pro velmi nepravidelný terén, stejně jako převýšení nebo svahy.

Stacionární štěpkovač

Je obecně určen pro průmyslové použití na zpracování dřeva. Není určen k přesunu.

Řezací systém

Opět platí, že druhy řezacího systému jsou rozděleny tak, aby byly vhodné pro jednotlivé účely. Orientujte se podle průměru a tvrdosti dřeva.

Kotoučový systém

Tvoří ho čepele připevněné ke kotouči rotujícímu vysokou rychlostí (od 200 do 450 ot./min.), umožňuje výrobu velmi jemného drceného materiálu. Tento typ stroje se používá u malých skartovaček s občasným využitím. Často se používá také k drcení listů a měkkých větví do průměru 35 mm, nikoli však tvrdého dřeva.

Rotorový systém

Říká se mu také jinak bubnový štěpkovač a používá se k drcení rostlin až do průměru 45 mm nebo dokonce 50 mm. Se svým ozubeným kotoučem a rychlostí sekání 4 000 ot./min drtí středně tvrdé živé ploty a keře. Jakmile kousky dřeva projdou bubnovým štěpkovačem, jsou hobliny poměrně hrubé a vhodné pro kompostování. Tento typ stroje je navíc tišší, což jistě v mnoha případech oceníte.

Turbínový systém

Funguje jako rotorový systém, jen je efektivnější. Využívá se k broušení velmi tvrdého dřeva, jako jsou stromy nebo křovinaté živé ploty se širokými větvemi až do průměru 150 mm.

Šnekový šroubový systém

Dokáže brousit tvrdé dřevo o průměru až 250 mm, je však velmi citlivý na zaseknutí. Vyžaduje také větší údržbu, ale odmění se vám vysokým výkonem.

Výkon

Výkon potřebný pro štěpkovač se v podstatě liší podle průměru větví, které mají být drceny a také podle tvrdosti dřeva. Na zkrácení větve o průměru jeden centimetr je potřeba obecně výkon cca 750 wattů. Flexibilní a jemné větve do 35 mm vyžadují výkon mezi 2 000 a 2 200 W, větve mezi 35 a 50 mm vyžadují výkon mezi 2 200 W a 2 500 W. Tyto větve obvykle vyžadují rotorové nebo turbínové štěpkovače. Tvrdé větve větší než 50 mm potřebují výkon nad 3 300 W.

Bezpečnost

Protože jsou součástí štěpkovače nože, je na místě opatrnost. Dnešní stroje jsou pro bezpečnost vybaveny nejrůznějšími pojistkami, které zamezí chodu v době, kdy tak nechcete. Při používání štěpkovače byste měli nosit rukavice a ochranné brýle, nedávat do něj větve znečištěné zeminou či kamenem, nepracovat, když venku prší a vyhnout se kontaktu s dětmi.

Funkce

Štěpkovač je vybaven zubovou hlavou, která se otáčí proti přítlačné desce. Větve jsou natahovány mezi zuby a desku, čímž dochází k vlastnímu silovému řezu. Uvnitř je prostě štípající ozubené kolo. Tak dokáže přístroj nařezat dřevo na kusy o různé tloušťce podle toho, o jaký druh jde. Hodí se zejména na pálení do kamen, jelikož na rozdíl od drtiče nedokáže dřevo naštípat na tak malé kousky.

Značka

Mezi známé a kvalitní značky, které štěpkovače vyrábějí, patří Fieldmann, Güde, Laski nebo Negri bio.

Cena

Štěpkovač je zbožím všech cenových kategorií, liší se v tom, pro jaké účely je navrhnut, jak moc profesionální má být. Pokud sháníte jen něco na zahradu, bude vám s přehledem stačit stroj do 6 000 Kč, který obsahuje sběrací vak, má vysoký výkon a tichý chod.

Od 6 000 Kč do 50 000 Kč jsou kromě elektrických motorů k dostání i benzinové, které mají ještě o něco vyšší výkon, ale zároveň jsou také váhově těžší.

Nad 50 000 Kč už můžeme mluvit o profesionálních štěpkovacích, silničních podvozcích s výkonem nad 10 000 W, které dosahují ceny až 1 000 000 Kč.

Porovnat ceny štěpkovačů

Údržba

Po skončení práce stroj otevřete a odstraňte zbytky drti a štěpek. Po sezóně štěpkovač důkladně vyčistěte a ztupené nože nechte nabrousit v servisu.

Otázky a odpovědi

Je lepší štěpkovač nebo drtič?

Pokud chcete dřevo využít na topení v kamnech, určitě je vhodnější štěpkovač, který nařeže dříví na větší kusy. Naopak, na kompost, jako náhradu mulčovací kůry, podestýlku ke králíkům, morčatům či slepicím, využijete drtič, který naseká menší kousky.

Podle čeho vybrat štěpkovač?

V první řadě budete vybírat z druhů pohonu, na jehož základě štěpkovač funguje, následně z typu provedení, systému a výkonu. Váš výběr se bude odvíjet od vlastností dřeva, se kterým pracujete a požadované tloušťce, kterou má přístroj nasekat.

Jaké bezpečnostní pokyny dodržovat při používání štěpkovače?

Ke štěpkovači by se neměly přibližovat děti, měli byste nosit rukavice a ochranné brýle, nedávat do přístroje větve znečištěné zeminou či kamenem a nepracovat, když venku prší.

Závěr

Pokud pracujete na zahradě a potřebujete se zbavit dřeva, které vám zbylo, štěpkovač vám s tímto problémem rychle a efektivně pomůže. Na výběr máte z několika druhů tak, aby si každý vybral to své. Dbejte na bezpečnost a důkladně si přečtěte návod k použití.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Když už kupovat štěpkovač, tak jedině od značky Fieldmann, ta je prostě nejlepší. Všechno jejich nářadí a drtiče větví nevyjímaje, je kvalitní a velmi spolehlivé, takže mohu jedině doporučit.

  2. Štěpkovač jsem sháněl dlouho, až jsem nakonec vsadil na hodnocení Heureky a objednal Fieldmann FZD 5015-E. Je to vskutku parádní stroj a maká jako šroub. Byla to skvělá investice a klidně mohu tento produkt doporučit, neprohloupíte.

Přidat komentář

Recenzer
Logo