Sterilizátory jsou jednoduché přístroje, pomocí kterých snadno, rychle a správně vysterilizujete kojenecké láhve, dudlíky nebo třeba hračky. Každý rodič bude potřebovat nějakou dobu lahve sterilizovat, tímto způsobem zbavíte vše škodlivých bakterií a ochráníte tak miminko s nevyvinutým imunitním systémem před možnými zdravotními komplikacemi. Sterilizovat můžete také tradičním způsobem za pomoci kastrolu s horkou vodou, avšak tento způsob není tak rychlý, bezpečný ani šetrný.
Sterilizátor vše čistí pouze za pomoci horké páry, používat nebudete žádnou chemii. Na trhu je sterilizátor zastoupen ve dvou typech. Levnější variantou je použití mikrovlnné trouby, dražší jsou pak přístroje elektrické. Za bezpečnost ručí především známý výrobce, který vám prodá přístroj vyrobený ze zdravotně nezávadných matriálů. Poté vás bude zajímat pouze velikost a v případě elektrických sterilizátorů také doplňkové funkce.
Nejlepší sterilizátory
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Bayby BBS 3000 Mikrovlnný parní sterilizátor | ⭐ 93 % | 349 Kč | Zobrazit | Pilulka.cz |
2. | Reer Sterilizátor do mikrovlnky VapoStar | ⭐ 91 % | 405 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
3. | Philips Avent SCF291 00 sterilizátor lahví | ⭐ 89 % | 1 401 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
Typy
Dětské lahve můžete sterilizovat pomocí malého elektrického přístroje nebo můžete využít mikrovlnnou troubu. Každý ze způsobů má svoje klady a zápory. Při volbě správného sterilizátoru si ověřte i to, zda můžete sterilizovat pouze plastové nebo skleněné lahve. Ve většině případů však můžete vkládat oba materiály.
Sterilizátor do mikrovlnky
Sterilizátor, který se vkládá do mikrovlnné trouby, je v současné době oblíbenější. Údržba je rychlá a jednoduchá, a samotná sterilizační nádoba je poměrně levná. Sterilizátor je složen z několika částí, spodní část tvoří nádoba, do které se lije voda.
Druhou částí je kryt opatřený otvory, kterými může pára unikat. Do nádoby se vejde několik lahví i dudlíků, lahvičky se do sterilizátoru vkládají dnem vzhůru. Poté již stačí pouze nastavit podle doporučení výrobce mikrovlnnou troubu.
Elektrický sterilizátor
Dražší samostatné přístroje můžete jednoduše převážet a lahve udržovat v čistotě kdekoliv, kde máte přístup k elektrické zásuvce. Obsluha přístroje je velmi jednoduchá, od prvního typu se prakticky v ničem neliší. I zde postačí nalít do spodní nádoby potřebné množství vody, vložit lahvičky, přístroj uzavřít a zapnout. Většina elektrických sterilizátorů má několik přídavných funkcí.
Kapacita
Sterilizátory se prodávají v různých velikostech, do těch nejmenších budete moci vložit pouze 1 láhev, do velkých se vejde i 9 lahví. Větší přístroje ocení rodiče vícerčat, malý sterilizátor je ideální na cesty. Mezi nejoblíbenější patří přístroje s kapacitou 5 – 6 lahví.
Materiál
Sterilizátory lahví jsou vyrobeny z plastu, vždy by se mělo jednat o zdravotně nezávadný materiál. Plast nesmí obsahovat nebezpečné BPA látky. Kvalitní přístroj tak poznáte i podle označení BPA Free.
Doba sterilizace
Přístroje se liší také dobou sterilizace. V drtivé většině budete mít v případě elektrických přístrojů hotovo za 4 až 10 minut. V případě sterilizátorů do mikrovlnné trouby je doba závislá na výkonu troubu. Za pomoci sterilizačních sáčků, budete mít lahve čisté za cca 3 minuty.
Funkce
Několika funkcemi jsou doplněny pouze elektrické sterilizátory, v případě sterilizátorů do mikrovlnné trouby nemůžete žádné další funkce očekávat.
- Automatické vypnutí – bezpečnostní funkce se postará o bezpečné vypnutí přístroje ve chvíli, kdy proces sterilizace skončí.
- Odvápnění – přístroj je v kontaktu s vodou a nevyhnete se tak občasnému usazování vodního kamene. Na nutnost odvápnění vás přístroj včas upozorní.
- Vychlazení – po sterilizaci jsou lahve velmi horké, elektrický sterilizátor vám dá vědět, kdy dojde k bezpečnému vychladnutí lahví.
- Vaření v páře – některé dražší přístroje můžete používat i ke zdravé přípravě dětských pokrmů.
- Přednastavené programy – k dispozici máte programy různých rychlostí. Využívat můžete cykly sušení.
- Displej – zobrazí průběh sterilizace.
Sterilizace za studena
Sterilizovat budete moci i za studena a to s použitím chemických tablet. Ty je možné koupit v lékárnách i na internetu. Tablety jsou schopny vše zbavit bakterií za cca 15 -30 minut. Tablety jsou k dostání, postup přípravy sterilizačního roztoku je vždy velmi podobný. Do potřebného množství vody se vloží tableta. Poté, co dojde k jejímu rozpuštění, budete moci vkládat lahve i vše ostatní. Po skončení procesu je nutné lahve a veškeré příslušenství omýt horkou vodou.
Značka
Sterilizátory nabízí přední výrobci dětského zboží. Tyto výrobce byste měli při výběru preferovat, budete mít jistotu, že kupujete kvalitní a zdravotně nezávadný přístroj. Mezi přední výrobce patří Nuk, Philips, Tommee Tippee, Canpol babies, Medela, BABYMOOV.
Cena
Cena sterilizátorů není nijak vysoká, výrazně levnější jsou sterilizátory do mikrovlnné trouby. Tyto typy je možné koupit od 250 – 1 500 Kč. Elektrické sterilizátory vyjdou na 600 – 3 000 Kč. Čím je přístroj dražší, tím více funkcí budete mít k dispozici. Dobře tedy zvažte, co vše opravdu využijete a jaká funkce je pro vás spíše nadbytečná.
Otázky a odpovědi
Jaký typ sterilizátoru zvolit?
Oba typy mají svá pro a proti, jako první se zaměřte na to, kde všude budete chtít sterilizátor používat. Jestliže budete lahve vyvařovat pouze doma, vystačíte si s levnějším sterilizátorem do mikrovlnné trouby. Elektrické sterilizátory by měli upřednostnit ti, kteří cestují a budou přístroj používat i mimo domov. Cena elektrických sterilizátorů je vyšší, avšak využívat můžete některé funkce.
Co vše se může do sterilizátoru umístit?
Sterilizovat můžete veškeré drobnější nádoby, pomůcky nebo věci, kterým nevadí vysoké teploty. Nejčastěji se přístroj používat pro čištění dětských pomůcek, dudlíků nebo některých hraček. Pozornost věnujte sterilizaci v mikrovlnné troubě, před vložením různých předmětů se nejprve ujistěte, zda je vůbec budete moci do trouby vložit.
Lze ke sterilizaci použít i něco jiného?
K dostání jsou i sterilizační sáčky, které se opět vkládají do mikrovlnné trouby. Do sáčku umístíte lahvičku, přidáte potřebné množství vody a vložíte do trouby. Sterilizační sáček je ve většině případů možné použít vícekrát, uvádí se, že sáček lze opakovaně používat až 20x. Tato skutečnost však neplatí vždy, záleží na tom, jak kvalitní sáčky koupíte. Vždy dodržujete doporučený postup výrobce.
Závěr
Sterilizátor zbaví dětské lahve až 99,9 % bakterií, celý proces je navíc bezpečný a šetrný. Méně nároční si vystačí se sterilizační nádobou do mikrovlnné trouby, ještě jednodušší práci budete mít díky sterilizačním sáčkům. Elektrické sterilizátory jsou dražší, avšak používat je můžete i k přípravě dětských příkrmů. K dostání jsou i sterilizátory jejichž součástí je i ohřívačka.
Sterilizátory můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Koupila jsem Philips Avent SCF281 02 parní sterilizátor do mikrovlnné trouby a je to naprostá bomba. Rozhodně jsem šťastná, že něco takového existuje.
Tahle věc mi přijde hodně dobrá, protože už nemusím věci vyvařovat v hrnci v horké vodě, aby byli čisté. Stačí láhve dát do sterilizátoru a lahvičky jsou hned čisté a sterilní.