Stojan na rybářský prut patří mezi nezbytné doplňky každého rybáře. Do stojanu můžete umístit jeden i více prutů. Díky stojanu budou vaše pruty dobře uspořádané a chráněné před případným poškozením. Díky stojanu na pruty nebudete muset držet prut po celou dobu v rukou.
Na trhu je k dostání celá řada stylů a typů stojanů, vybrat ten správný typ je pro úspěšný rybolov klíčové. Stojan na pruty byste měli vybírat především s ohledem na svoje potřeby a preference. Zvážit musíte i svůj styl rybolovu a povahu vody, ve které ryby běžně lovíte. Některé stojany vám umožní lovit ryby ze břehu, v případě jiných je možné rybaření přímo z lodi. Pro rybáře lovící v mělké vodě je dobrou volbou stojan, který umožňuje instalaci do písku. Vášnivý rybáři s více pruty budou potřebovat stojan, který dokáže udržet více rybářských prutů. Pro každého rybáře pak bude komfortní stojan, který umožňuje dle potřeby nastavit svoji výšku.
Typy
Na trhu najdete hned několik podob stojanů na pruty. Ten správný typ volte podle toho, v jakých vodách obvykle ryby lovíte.
Stojan na pruty s otočnou hlavou
Nejběžnějším typem jsou právě stojany s otočnou hlavou. Díky otočné hlavě můžete prutu přemísťovat i bez toho, abyste ho museli přemísťovat z místa na místo. Otočná hlava se může otáček kolem své osy, to vám umožní nastavovat potřebný směr vašeho prutu.
Stojany s otočnou hlavou nabízí i potřebnou stabilitu, díky snadnému skládání se vám s ním bude dobře manipulovat.
Trojnožkový stojan na pruty
Velmi populární jsou i trojnožkové stojany. Největší výhodou trojnožkového stojanu je vysoká stabilita, což ocení rybáři, kteří vyžadují zvláštní podporu prutů. Také tyto stojany jsou velice kompatibilní a tím i snadno přenosné. Trojnožkové stojany jsou známé také pod označením tripody.
Tyto stojany oceníte zejména při rybolovu v náročném terénu. Nohy tripodů jsou obvykle délkově nastavitelné, díky tomu je lze přizpůsobit prakticky jakémukoliv povrchu.
Rodpod
Stojany s dvěma páry nohou jsou známé jako rodpody. Také tento typ stojanu mívá nastavitelné nohy, díky kterým se dokáže přizpůsobit různým typům povrchu. Za nevýhodu lze považovat větší rozměr a robustnost ve srovnání s tripody. Počítat musíte i s náročnější montáží.
Specifickým typem rodpodu je tzv. skypod. Pro tento typ stojanu jsou typické vysoké přední nohy, které jsou schopny nasměrovat prut směrem k nebi, odtud tedy sky. Tyto stojany najdou své uplatnění v tekoucích vodách a využívají se například při lovu sumců.
Stojan na pruty s přehledem na nadzemní rybolov
Speciální stojany vám umožňují udržet přehled při rybolovu z výšky. Tento typ stojanů je k dostání v mnoha podobách a velikostech.
Technika rybolovu
Další parametr, který je nutné při výběru stojanu zvážit je preferovaná technika rybolovu
- Na plavanou – je velice aktivní způsob rybolovu, kdy rybář prut z rukou příliš neodkládá. Při této technice se nejčastěji využívá vidlice známá jako pákovka. Tu tvoří dvě paralelní tyčky, které jsou zakončené kolébkou.
- Na položenou – při této technice je prut ve stojanu umístěn prakticky celou dobu. Pakliže tento styl preferujete, měla by vás zajímat zejména kvalita provedení a odolnost stojanu. Při tomto způsobu můžete využívat stojany i jednodušší vidličky.
- Freeder – při této technice můžete pruty umístit na skypod, tripod i rodpod. Zde je velmi důležitá právě možnost polohovat jednotlivé části stojanu do různé výšky nebo úhlu. Velmi oblíbené jsou zabodávací stojany s jednoduchou konstrukcí.
Počet prutů
Stojany na pruty vám umožní uchycení jednoho nebo více prutů. Stojan na jeden prut je oblíbený u začátečníků i rekreačních rybářů. Ocení ho i ti, kteří preferují krátkodobé rybaření. Stojany na dva a více prutů umožní pohodlný rybolov vášnivým rybářům. Do jednoho stojanu však mohou svoje pruty umístit i dva rybáři.
Pokud preferujete stojan, do kterého lze umístit více prutů, měli byste preferovat takový, který je vybaven teleskopickou hrazdou. Takovýto stojan umožňuje nastavovat vzdálenost mezi jednotlivými pruty.
Materiál
Díky kvalitnímu materiálu budete moci lovit ryby i větších velikostí. Pakliže lovíte spíše menší ryby, nebude nutné investovat do pevnějšího a stabilnějšího stojanu. Zvažte tedy i to, jaké jsou vaše rybářské cíle a co přesně od stojanu, s ohledem na stabilitu, očekáváte.
Výrobci vyrábí stojany na pruty z různých materiálů. Kvalitu a stabilitu prutu určuje nejen cena, ale i samotný výrobce. Při výběru zvažte klady i zápory každého materiálu.
- Plast – nejmenší odolnost lze očekávat od stojanů vyrobených z plastu. Tyto stojany jsou cenově nejdostupnější, nejsou však stavěny na dlouhodobé používání.
- Hliník – velmi rozšířeným materiálem je hliník. Tento materiál je již odolnější a výhodou je i jeho nízká hmotnost. Stojany z hliníku budou vyhovovat rekreačním rybářům.
- Nerez – velmi odolné jsou stojany vyrobené z nerezové oceli. Tyto stojany jsou robustnější, těžší a ustojí mnohem náročnější používání.
- Karbon – vášnivý rybáři mohou pořídit vysoce odolné, a přitom dostatečně lehké stojany vyrobené z kompozitních materiálů. Jejich nevýhodou je vysoká pořizovací cena.
Nastavitelnost
Důležitou vlastností je nastavitelnost stojanu na pruty. Nastavitelnost stojanu se vám bude hodit při lovení ryb ve stojaté i tekoucí vodě. Využít jí můžete prakticky v jakémkoliv terénu. Stojany mohou mít nastavitelnou délku nohou i těla. Nastavitelná bývá také šířka a výška hrazdy.
Značka
Stojany na pruty byste měli nakupovat ve specializovaných prodejnách. O kvalitě konkrétního stojanu rozhoduje z velké části právě výrobce. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří stojany značky Delphin, Giants Ffishing nebo Zfish.
Mezi kvalitní patří i stojany značky Fox Racing, Mivardi, Sonic či Fox International. Jednotliví výrobci nabízí stojany z různými vlastnostmi. Před nákupem je proto vhodné manipulaci se stojanem na prodejně vyzkoušet.
Cena
Stojany na pruty patří k základní výbavě každého rybáře. Při nákupu zvažte, kde a jak často budete stojan používat. Od toho by se měla odvíjet i pořizovací cena. Rekreačním rybářům mohou stačit jednodušší stojany s cenou okolo 1 000 Kč. Náruživější rybáři budou muset do stojanu raději investovat od 1 800 – 3 500 Kč. Za jedny z nejkvalitnějších modelů však můžete zaplatit i více než 6 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Může mít stojan na pruty vliv na kvalitu rybaření?
Stojan na pruty má na kvalitu rybaření poměrně velký vliv. Příliš lehký a nestabilní stojan nedokáže prut adekvátně udržet na svém místě. Díky tomu nelze předpokládat úspěšné chytání ryb. Na druhou stranu stojan s vysokou hmotností a nepraktickým tvarem vaše chytání také příliš neusnadní. Z tohoto důvodu je velmi důležité vybrat dostatečně účinný stojan na pruty.
Může být součástí stojanu i další výbavu?
Dražší stojany mohou nabídnout i další výbavu. Stojan na sonaru umožňuje sledovat pohyb ryb ve vašem okolí. Součástí stojanu může být i náčiní, které usnadňuje krmení ryb. Stojan na sedadlo zvýší vaše pohodlí během dlouhodobého rybaření.
Jaký je rozdíl mezi stojanem a vidličkami?
Stojan i vidličky jsou zařízení, které umožňují uchycení stojanu. U rybářů najdete skálopevné zastánce obou variant. Stojany jsou universálnější a sofistikovanější, přesto se najde velká skupina rybářů, kteří preferují rybolov s vidličkami. Jedná se především o rybáře, kteří preferují jednodenní nebo méně náročný rybolov. Nevýhodou stojanů je nižší skladnost a o něco složitější montáž.
Závěr
Stojany na rybářské pruty dokáží zvýšit vaše pohodlí při dlouhém čekání na úlovek. Stojan na pruty zvýší i efektivitu vašeho rybaření, soustředit se můžete pouze na samotný lov. Stojan se postará i o vyšší stabilizaci rybářských prutů a na závěr se postará i o samotné bezpečí prutu tím, že minimalizuje riziko pádu prutu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Splávky
- Navijáky
- Brodící kalhoty
- Rybářské bundy
- Podběráky na ryby
- Podložky pod ryby
- Signalizátory záběru
- Jak vybrat rybářský prut?
Zdroje: www.sportsrybareni.cz, www.azfishing.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?