Stolky pod televizi se vám budou do domácnosti hodit v případě, že potřebujete někam uložit CD, DVD nebo ostatní doplňky. Zároveň doplňují obývací stěnu, která tak působí více uceleně a moderně. Při výběru takového stolku je třeba soustředit se na určité parametry, které si v dnešním článku uvedeme.
Typy
Stolky pod televizi můžeme rozdělit do dvou kategorií, a to podle designu a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Oba parametry jsou důležité, protože rozhodují o tom, jak obývací pokoj bude působit a jak dlouho daný nábytek vydrží. Zatímco u stylu záleží spíše na vašich preferencích a osobním vkusu, u materiálu jde o životnost, kvalitu a množství financí.
Typy podle designu
Stejně jako i ostatní druhy nábytku, se stolky pod televizi vyrábějí v nejrůznějších stylech. Které to jsou a jak vypadají? Pamatujte, že byste jednotlivé prvky v pokoji měli ladit do stejného stylu, aby tak místnost působila jednotně a uceleně.
Skandinávský
Neutrální barvy, čisté linie a kvalitní materiály jsou typické pro skandinávský styl. Působí útulně, vzdušně, ležérně i bez zbytečných příkras. Vévodí mu bílá barva a přírodní dřevo.
Retro
Máte-li rádi nožičky kónického tvaru, hlubší skříňky, oblé tvary a výrazné barvy, pak zvažte retro styl obývací stěny.
Rustikální
Pokud se vám líbí dřevo a přírodní materiály, rustikální styl je pro vás jako stvořený. Bude se hodit do velkého domu i malého bytu. Je v současnosti velmi populární, hodí se k němu doplňky z přírodních látek, skla nebo kovu. Skvělou volbou je také kombinace s rostlinami, které prostor zútulní a zjemní atmosféru masivního dřeva.
Minimalistický
Nemáte rádi příliš mnoho věcí a raději se spokojíte s málem? Pak pro vás bude ideální volbou minimalistický styl, tedy světlé a neutrální barvy bez zbytečných doplňků a s co nejmenším množstvím ozdob či úchytek.
Provence
Opakem rustikálního stylu je provence styl, ve kterém převažuje bílá a světlé dřevo. Je jedním z hlavních symbolů francouzského venkova, který působí útulně, klidně a romanticky. Typické jsou různé řezbářské prvky.
Moderní
Poslední styl je tak trochu kombinace minimalistického, industriálního a skandinávského stylu. Je založen na jednoduchosti, čistotě a funkčnosti.
Industriální
o tomto stylu se říká, že ho budete buďto milovat nebo nenávidět. Vychází z průmyslového designu a typickým znakem pro něj je beton, ocelové trámy nebo staré cihly. Nesmí chybět ani nejrůznější svítidla. Tento styl se ovšem nehodí všude.
Typy podle materiálu
Podle čeho vybrat materiál? Záleží na tom, co se vám líbí, hodí se do obývacího pokoje a jaké vlastnosti má. Odráží totiž kvalitu, která stoupá s cenou, výdrž i údržbu.
Sklo
Pokud se vám líbí minimalistický styl, sklo pro vás bude tou pravou volbou. Ačkoliv je náročnější na údržbu, dokáže pokoj projasnit a dodá mu moderní vzhled. Často se kombinuje s kovem. Pokud není nijak povrchově upraveno, budete ho muset pravidelně čistit od otisků prstů a jiných mastnot.
Dřevo
Velmi oblíbenou volbou je dřevěný nábytek, který působí teple a útulně. Jeho cena je ovšem vyšší, kompenzuje se však výbornými vlastnostmi. Dlouho vám vydrží, má bytelnou konstrukci a unese i těžkou televizi. Je ale potřeba, abyste se o svůj dřevěný stolek starali, vyžaduje totiž speciální péči.
Lamino
Pokud chcete ušetřit, ale zároveň toužíte po kvalitě, lamino je vhodnou alternativou. Nabízí mnoho dekorů, které sladíte s celým pokojem. Může se jednat o dřevěný design nebo podobu bílého či šedého laku. Mezi další výhody patří také odolnost proti poškrábání a nízká nosnost.
MDF desky
Tento typ materiálu se vyrábí ze slisovaného dřevěného materiálu a spojení pomocí pryskyřic. Vypadá luxusně a bude se hodit například do obývacího pokoje skandinávského stylu. Společně s vyšší hmotností je typický vyšší pevností i nosností, stejně tak jako odolností vůči vlhkosti.
DTD
Tento název je zkratkou pro materiál z dřevotřísky, který má jednu velkou nevýhodu, a to tu, že se nedá nijak povrchově upravovat. Stolek tak nevydrží dlouho, ovšem bude stát o dost méně. Na výrobu nábytku se příliš nepoužívá.
Stojací vs. závěsné stolky
Obě varianty vypadají dobře, jde jen o to, co se vám líbí a hodí víc. Stojací stolky jsou nepraktické, co se týče úklidu, jinak se ale snadno instalují a působí celistvě s obývací stěnou. Nožičky, na kterých stojí, mohou být nižší nebo vyšší. Pro lepší přemisťování se dokonce vyrábí také stolky na kolečkách.
Závěsný stolek oproti tomu vyžaduje složitější instalaci, uklízet se vám ale bude jednoduše. Před pořízením tohoto typu si ovšem zkontrolujte nosnost zdi, abyste se vyvarovali problémům. Pro někoho může tato varianta působit lépe a moderněji. Když se ještě zastavíme u designu těchto stolků, můžete vybírat z otevřených polic i jednolitým panelem. Součástí u některých modelů bývají také LED pásky, které svítí nepřímo a jen dotvářejí příjemnou atmosféru místnosti.
Uzavřené vs. otevřené stolky
Podle toho, jestli chcete, aby byl obsah stolku vidět, zvolíte buďto otevřenou nebo uzavřenou variantu. Otevřené stolky působí vzdušně, fungují jako estetický prvek, je však potřeba je udržovat a mít v nich pořádek, protože na ně půjde vidět. Uzavřené stolky mají tu výhodu, že v nich schováte jak nepořádek, tak kabely, které by jinak překážely.
Rozměry
Před zakoupením televizního stolku změřte velikost vaší televize, konkrétně výšku, šířku a hloubku. Počítejte s rezervou na DVD přehrávač či ovladače.
Výška
Stolek by měl být vysoký zhruba tak, jako vaše pohovka, což znamená okolo 40–60 cm. Je to proto, abyste se při sledování televizi nemuseli příliš naklánět, pokud si z něj budete chtít něco vzít.
Šířka
Změřte si šířku televize a podle toho volte také šířku poličky, která by měla být o něco delší, ideálně o jeden centimetr. Pokud by tomu tak nebylo, obývací stěna by na vás mohla působit přeplněně a stísněně. Šířka většinou přesahuje 1 metr.
Hloubka
Z důvodu tenkých televizí není třeba pořizovat extra hluboký stolek, mohla by se tak ztrácet a nepůsobit esteticky.
Nosnost
Abyste si mohli být jistí, že stolek televizi udrží, je důležité vědět, kolik televize váží a jaké všechny ostatní dekorace na něj chcete umístit. Obvykle nosnost stolků začíná na 40 kg, protože televize váží kolem 10 – 30 kg. Je také dobré počítat s nějakou tou rezervou, kdybyste chtěli v budoucnu pořídit těžší model televize nebo více doplňků.
Umístění
Aby se vám pohodlně dívalo na televizi, je třeba, abyste dodrželi určitá pravidla. Prvním z nich je, abyste televizi neumisťovali vedle nebo naproti oknu, sluneční svit snižuje viditelnost. Co se týče výšky, televize by měla být o trochu výše, než je úroveň očí a stolek ve stejné úrovni jako vaše pohovka. Průměrná hodnota výšky umístění od země je 95 – 120 cm. Vše je ovlivněno výškou sledujících i výškou sedací soupravy.
Pokud je vás v domácnosti víc, snažte se o kompromis – ze špatně umístěné televize byste mohli mít problémy s krční páteří. Nezapomeňte ani na vzdálenost televize od sedačky, která by měla být 2,5násobkem její úhlopříčky. Když je vzdálenost nedostatečná, máte tendenci se předklánět a namáhat tak krk, u přílišné blízkosti zase hrozí unavení či poškození očí.
Ukrytí kabelů
Protože se na televizním stolku objevují nejrůznější přehrávače, reproduktory nebo soundbary, je potřeba promyslet, co udělat s kabely a jak je ukrýt. Otvory pro kabelové průchodky umožní protažení všech drátů a kabelů a umístí je tam, kde nebudou vidět. V případě, že je televize zavěšená nad stolkem, existuje varianta umístění kabelů do husího krku, u kterého je ovšem nutné do stěny vysekat dost hlubokou drážku, schovat husí krk a zapravit stěnu.
Integrovaný zvukový systém
Ve vyšších cenových kategoriích objevíte stolky s integrovaným zvukovým systémem, což znamená, že nemusíte mít u televize reproduktory, ty už se nachází přímo ve stolku. Kromě stereo zvuku některé podporují také prostorový zvuk s Dolby Atmos. Podobnou alternativou je také speciální čelní plocha vybavená speciální akustickou tkaninou, díky které umístíte své reproduktory do stolku a dočkáte se plného zvuku. Výhodou je, že přes tkaninu projde paprsek ovládání, takže je můžete spínat na dálku.
Funkce
Stolky pod televizi využijete na vystavení CD nebo DVD, ale také různých doplňků do obývacího pokoje. Kromě praktického využití totiž slouží také jako estetický prvek, který doplňuje obývací stěnu.
Značka
Oblíbenými značkami stolků pod televizi jsou SHUMEE, Vivaldi, ASIR GROUP nebo Vidaxl. Kvalitní provedení poznáte hlavně podle materiálu, zaměřte se však také na ostatní parametry, které jsme si výše rozvedli.
Cena
Nejlevněji seženete televizní stolek do 3 000 Kč, nečekejte však nějakou extra kvalitu materiálu. Vyrábí se jak stojací, tak závěsné varianty. Od 3 000 do 10 000 Kč máte na výběr ze stolků s větším množstvím poliček, šuplíků a dokonce i LED světly. Co se týče materiálů, převládá dub. Nad 10 000 Kč převažují stolky z masivu, které jsou delší a velmi kvalitní. Cena sahá až k 50 000 Kč.
Údržba
Údržba se liší podle materiálu stolků. Ve většině případů vám bude stačit měkký hadřík a čistící prostředek. U lamina si ovšem dejte pozor na pořádné vysušení, nesmí se do spár dostat ani kapka, jinak se stolek poničí. To samé platí i u masivu. Pro jistotu můžete také zakoupit čističe přímo určené na daný materiál. Pokud chcete, aby váš nábytek vypadal neustále nově a leskl se, naimpregnujte ho voskem nebo olejem. Uvidíte, jak najednou prokoukne!
Otázky a odpovědi
Jaký materiál stolku pod televizi zvolit?
Pokud máte dostatek financí, určitě doporučujeme masiv, tedy dřevo, které dlouho vydrží, je odolné a působí útulně a zároveň luxusně. Hodit se bude především do skandinávsky laděného obývacího pokoje, vyjímat se ovšem bude všude. Je ale potřeba se o takový materiál řádně starat.
Nižší pořizovací cenu, ale zároveň dostatek kvality najdete u skla, MDF desek nebo lamina. Naopak nedoporučujeme DTD desky, které vás sice na moc peněz nevyjdou, ale také nemají dlouhou životnost.
Je lepší stojací nebo závěsný stolek?
Záleží na tom, co je pro vás praktičtější a více se vám líbí. Stojací stolek pod televizi se jednoduše instaluje, protože nevyžaduje vrtání do zdi, na druhou stranu se ale pod ním hůře uklízí. Závěsný stolek působí vzdušně, moderně a dobře se udržuje.
Jak na údržbu stolku pod televizi?
Každý materiál vyžaduje odlišnou údržbu, obecně ale platí, že budete stolek utírat měkkým hadříkem a čistícím prostředkem. U lamina si ovšem dejte pozor na pořádné vysušení, to samé platí i u masiva. Pro jistotu můžete také zakoupit čističe přímo určené na daný materiál. Pokud chcete, aby váš nábytek vypadal neustále nově a leskl se, naimpregnujte ho voskem nebo olejem.
Závěr
Pokud vlastníte televizi, stolek pod ní je tak trochu nutností. Bude se vám hodit na odložení ovladače, programu, nebo také na vystavení dekorací či DVD přehrávače. Při jeho výběru je třeba soustředit se na určité parametry, abyste byli s výsledkem spokojeni. Když vyberete správně, dočkáte se dlouhé životnosti, kvality a praktičnosti.
Stolky pod televizi můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.jena-nabytek.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Přála jsem si nějaký stylový stolek pod televizi, ale výběr byl velmi složitý. Když jsem narazila na váš článek, zírala jsem, jaké pěkné kousky se dají najít na Heurece, doposud jsem hledala jen na Favi, ale tam mi to jednoduše vůbec nevyhovuje. Nakonec jsem si díky vám vybrala Bogart Nicole 200 cm a je opravdu nádherný i vkusný.
Manželka si moc přála nový televizní stolek, protože ten starý je prý už moc odřený a nevypadá moc hezky. Hledal jsem takový, co bude perfektně ladit s vybavením našeho obývacího pokoje. Nakonec jsem čirou náhodou objevil díky vašemu článku Akord CLP 120 cm, který mi hned padl do oka a objednal jsem ho pomocí odkazu na Heureku.