Jak vybrat stolní mixér?

Stolní mixér patří mezi všestranné kuchyňské pomocníky. Tento mixér je ideální k přípravě koktejlů, polévek, pyré, zmrzliny a dalších pochutin. Robustní konstrukce umožňuje dlouhodobé a náročnější používání mixéru.

Při výběru konkrétního modelu si v první řadě ujasněte, k čemu přesně budete chtít mixér používat. Na trhu v současnosti najdete celou řadu různých přístrojů, které se liší výkonem i množstvím různých nástavců. To vám umožní využít všestrannost stolního mixéru bezezbytku. Při výběru vám pomohou i funkce, kterými jsou mixéry vybaveny. Zajímat by vás mělo i několik technických parametrů, mezi které patří objem nádoby, počet otáček či výrobní materiál. Zajímat by vás mělo i to, zda k mixéru můžete přikoupit další příslušenství.

Porovnat ceny mixérů

Nejlepší stolní mixéry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sencor SBU 7878BK 98 % 3 390 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Tefal BL 811 D38 95 % 2 195 Kč Zobrazit Tera.cz
3. G21 Excellent 94 % 4 660 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Philips HR 3655/00 93 % 3 748 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Tefal BL83SD30 92 % 4 844 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Stolní mixéry lze obecně rozdělit do 2 základních skupin. V té první najdete klasické vysokorychlostní mixéry. Ve druhé se pak nachází mixéry vakuové.

  • Vysokorychlostní mixéry – klasikou jsou známé přístroje, které jsou určeny ke zpracování mnoha různých surovin. Co vše zvládne mixér zpracovat, určuje jeho výkon. Koupit můžete nejen klasický mixér, ale i přístroj s funkcí vaření. Ten můžete využít při vaření krémových polévek či omáček.
Tefal BL83SD30 Perfectmix Cook

Ukázka stolního mixéru: Tefal BL83SD30 Perfectmix Cook

  • Vakuové mixéry – tyto přístroje dokáží při zpracovávání surovin odsát přebytečný vzduch a tím zachovat mnohem větší množství živin. Výsledkem je lahodný pokrm s jemnou konzistencí. Vzhledově se vakuové mixéry od těch klasických nijak výrazně neliší a nemusíte se obávat ani vysoké pořizovací ceny.

Příkon

Tím nejdůležitějším parametrem je příkon mixéru. Ten určuje, jaké suroviny bude přístroj schopen zpracovat. Méně výkonné mixéry obstojí pouze při mixování ovoce, výkonnější zpracují tvrdou zeleninu a ty nejvýkonnější zvládnou rozmixovat ořechy i podrtit led.

  • Příkon 300 W – tyto mixéry jsou stavěny pro zpracovávání ovoce a měkké zeleniny.
  • Příkon okolo 700 W – mixér dokáže zpracovat tvrdší suroviny i zeleninu.
  • Příkon 1 000 a více W – umixuje tvrdé suroviny, ořechy, semínka i led.

Otáčky

Počet otáček za minuty souvisí s rychlostí, jakou je mixér schopen suroviny zpracovat. Počet otáček úzce souvisí s příkonem. Méně výkonné přístroji se točí pomaleji a zpracují spíše měkčí suroviny. Výkonnější mixéry dosahují většího počtu otáček za minutu a umixují tvrdší suroviny. Žádnému mixéru by neměla chybět ani funkce, která umožňuje otáčky v několika krocích nastavovat.

Dle počtu otáček lze stolní mixéry rozdělit následovně.

  • 10 – 12 000 otáček/minuty – mixéry jsou vhodné k mixování zeleniny a ovoce. Využít je můžete k přípravě krémových polévek i koktejlů.
  • 20 000 a více otáček/minutu – tyto mixéry lze využít při mixování semínek, ořechů i drcení ledu.

Nádoba mixéru

Z hlediska uživatelské spokojenosti by vás měla zajímat i velikost a podoba mixovací nádoby.

Objem nádoby

Vhodnou velikost nádoby vybírejte s ohledem na počet členů v domácnosti. Obecné pravidlo říká, že 1 osoba bude potřebovat objem 0,5 litru. Díky tomu jsou nejoblíbenější mixéry s objemem okolo 2 litrů, které splňují nároky 4 členné rodiny. Do menších domácností lze pořídit mixér s nádobou o objemu od 0,7 – 1,5 litrů. Největší přístroje disponují nádobou o objemu 3 litrů.

Materiál nádoby

Nádoba mixéru může být vyrobena z tvrzeného skla nebo různě kvalitního plastu.

  • Sklo – tvrzené sklo je dostatečně odolné proti mechanickému poškození i škrábancům. Ve skleněné nádobě můžete připravovat studené i horké pokrmy. Výhodou skla je i skutečnost, že nepohlcuje pachy a není nijak náročné na údržbu. Nevýhodou je vyšší hmotnost a pořizovací cena.
  • Plast – druhou možností jsou nádoby vyrobené z plastu. Obecnou nevýhodou plastu je nižší náchylnost vůči poškrábání. Méně kvalitní plast není příliš vhodný při přípravě horkých pokrmů. Plast navíc pohlcuje pachy s připravovaných pokrmů, což je jeho další nevýhoda. Výhodou je zde nižší hmotnost i pořizovací cena.

Ovládání

Zvolit si můžete i způsob, jakým budete moci stolní mixér ovládat. Kromě klasických tlačítkových mixérů je možné využívat dotykové ovládání či kombinaci obojího.

  • Tlačítka – bývají součástí levnějších přístrojů. Tlačítkové ovládání je jednoduché, praktické a stále oblíbené. Méně praktické je však při nastavování složitějších funkcí. Největší výhodou tlačítek je skutečnost, že budete moci mixér ovládat i mokrýma rukama.
  • Dotykové ovládání – je součástí dražších přístrojů s mnoha funkcemi. Pomocí panelu můžete snadno různé funkce měnit, ale pravděpodobně nebude možné přístroj obsluhovat mokrýma rukama.
  • Tlačítka a displej – kompromisem jsou pak mixéry, které nabízí obě zmíněné varianty.

Funkce

Stolním mixérům nechybí praktické ani bezpečnostní funkce. Bezpečnostní funkce by měly být samozřejmostí pro každý přístroj, v těch praktických se však jednotlivé mixéry liší. Proto zvažte, co vše budete schopni u mixéru využít.

  • Přehřátí motoru – každý mixér by měl mít integrovanou bezpečnostní pojistku, která ho vypne v případě, kdy dojde k přehřátí motoru.
  • Bezpečnostní pojistka – zabrání sepnutí přístroje, pokud není horní víko správně nasazeno.
  • Protiskluzové nožičky – postarají se o lepší stabilitu mixéru při práci.
  • Rychlost otáček – praktické je, pokud vám mixér umožní dle potřeby nastavit počet otáček. Tuto funkci by měl v určitém rozsahu nabízet každý přístroj.
  • Pulzní spínač – známý i jako turbo spínač je součástí každého mixéru. Díky pulznímu spínači dokáže mixér na krátkou dobu vyvinout maximální možný výkon.
  • Časovač – pro někoho může být praktická i funkce časovače. Po uplynutí určité doby se mixér sám vypne.
  • Drcení ledu – je funkce typická pro výkonnější a dražší mixéry.
  • Smoothie – pomocí stolního mixéru připravíte i oblíbené smoothie nápoje.
  • Šlehání – stolní mixér může zastoupit i kuchyňský šlehač.
  • Vaření – některé dražší mixéry využijete i k přípravě vařených pokrmů.
  • Víko – díky vyndavacímu středu můžete během mixování přidávat dle libosti suroviny.
  • Prostor na kabel – do speciálního prostoru lze uložit přívodní kabel.
  • Doba nepřetržitého provozu – obecně mohou stolní mixéry pracovat pouze krátkou dobu. Poté by měla následovat krátká pauza, během které bude přístroj moci vychladnout. Většinu surovin by měl být mixér schopen zpracovat do 1 minuty. Jestliže budete potřebovat mixovat delší dobu, budete potřebovat přístroj, který bude schopen nepřetržitě mixovat po dobu minimálně 2 minut. Na informaci o době provozu však v technických parametrech spíše nenarazíte.

Značka

Stolní mixéry jsou na trhu zastoupeny celou řadou známých výrobců. Velký výběr nabízí značka Tescoma, Eta, Sencor, Tefal, Concept i Philips. Další výběr budete mít díky značce Bosch, Salente, Royal Catering, Gorenje, Vitamix či G21.

Cena

Cenové rozpětí stolních mixérů je poměrně velké, záleží pouze na tom, jakým způsobem budete chtít přístroj používat. Základní verze s nižším výkonem lze pořídit za cenu od 800 – 1 500 Kč. Výkonnější a vybavenější jsou mixéry s cenou od 1 500 – 3 000 Kč. Kromě větších nádob nabízí vyšší výkon, otáčky a více funkcí. Nejvýkonnější stolní mixér s funkcí vaření i mnohým příslušenstvím bude stát 3 000 a více Kč.

Porovnat ceny mixérů

Otázky a odpovědi

V čem se liší tritanová nádoba od nádoby plastové?

Plastové nádoby mají řadu nevýhod, které se snaží výrobci co možná nejvíc eliminovat. Z tohoto důvodu se na výrobu používá tritan, což je kvalitnější zdokonalený plast. V nádobě vyrobené z tritanu lze mixovat velmi horké pokrmy o teplotě až 100°C.

Výhodou je i skutečnost, že nádoba z tritanu nepohlcuje pachy a mýt ho můžete v myčce nádobí. Ani tritan však nedosahuje kvality skleněných nádob. Tritanovou nádobu můžete stejně jako běžný plast poškrábat, tento materiál vám rovněž neumožní využívat mixér k vaření pokrmů.

Jak hlučné jsou stolní mixéry?

Stolní mixéry patří mezi poměrně hlučné přístroje. Hluk roste přímo úměrně s výkonem a počtem otáček. Hlučnost se nejčastěji pohybuje okolo hodnoty 90 dB, díky čemuž stolní mixéry spadají do nekomfortní zóny a při dlouhodobém používání mohou způsobit poškození sluchu.

Jaké příslušenství lze k mixéru dokoupit?

Některé příslušenství může být součástí stolního mixéru, jiné budete moci přikoupit dodatečně. K sehnání by měl být především náhradní nůž na sekání, víko či nádoby různých velikostí. Hodit se vám mohou i náhradní láhve, do kterých můžete připravované koktejly přelévat. Praktická je stěrka, šťouchadlo i čistící náčiní.

Závěr

Stolní mixéry jsou díky své všestrannosti stále oblíbené. Pomocí mixéru můžete mixovat, šlehat, drtit i vařit. Využít ho můžete i k přípravě zmrzliny či smoothie.

Stolní mixér lze koupit jako samostatný přístroj, často však bývá součástí kuchyňského robota. Záleží pouze na vás, které variantě dáte přednost. Ať už se rozhodnete jakkoliv, věnujte při výběru kuchyňského přístroje pozornost především výkonu, velikosti nádoby na mixování a funkcím.

Stolní mixéry můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já tedy moc neřeším, jakou značku má stolní mixér, hlavně, když dělá, co má a funguje bez problémů. V podstatě střídám běžné značky jako je Silvercrest, Sencor, Concept nebo Tefal. Každá má své pro i proti, ale i tak každý mixér splňuje to, co má.

  2. Já tedy upřednostňuji značku Silver Crest a Sencor, takže jsem vybírala z této dvojice a zvolila Sencor SBU 7878BK. Je moc elegantní, na lince vypadá super a funguje báječně.

  3. Přiznám se, že u nás vévodí kuchyňským spotřebičům jednoznačně značka Tefal, protože má opravdu vysoce kvalitní výrobky. Jsem s touto značkou maximálně spokojená, takže bylo jasné, že při výběru stolního mixéru se opět budu orientovat na stejnou značku, konkrétně na model Tefal BL 811 D38. Má velmi elegantní design, špičkové zpracování a vynikající kvalitu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo