Struny

Obchody s hudebninami nabízí mezi různým příslušenstvím také velké množství strun. Ti, kteří hrají na kytaru delší dobu, již ví, po kterém výrobku mají sáhnout. Nováčci však mohou mít s výběrem strun potíže. Pochopitelně vám při výběru strun ochotný prodavač rád pomůže, je však dobré alespoň vědět, co vše v nabídce můžete najít.

Struny se mohou lišit typem kytar, k dostání jsou na klasickou, elektrickou westernovou, flamenko a další. Při výběru strun vás budou zajímat dva parametry a to tvrdost a výrobní materiál.

Porovnat ceny strun

Nejlepší struny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. D’addario EXL 110 95 % 169 Kč Zobrazit Hudebnicentrum.cz
2. Elixir 16052 92 % 459 Kč Zobrazit Kytary.cz
3. Martin M 170 86 % 190 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

Struny je možné pořídit na každý typ kytary. Mezi nejpoužívanější a tedy nejběžnější patří kytara klasická, akustická a elektrická, na které se zaměříme.

Klasická

Na klasickou kytaru se nejčastěji pořizují struny vyrobené z nylonu. Nylonová struna je tvořena nylonovým jádrem. V případě basových strun s vinutím je toto jádro ještě opředeno tenkým kovovým drátem vyrobeným ze slitiny nebo stříbra. Nylonové struny jsou nabízeny v různých tloušťkách, která je odvozena od způsobu hry.

Akustická

Výrobním materiálem strun je v případě akustické kytary kov, které jsou složeny z ocelového jádra a vinutí. Vinutí má šestihranný nebo kruhový profil a vyrobeno je z forforbronzu nebo bronzu.

Profil vinutí nemá žádný zásadní vliv na kvalitu ani životnost strun. Na akustickou kytaru se doporučuje struny o tloušťce 0,011 – 0,013 v případě větších kytar. U menších kytar vám postačí tloušťka 0,010 – 0,011.

Elektrická

Na elektrickou kytaru jsou nejvhodnější ocelové struny. Jedná se o poniklované nebo nerezové struny. Jádro je ocelové v některých případech pocínované. Poniklované struny se vyznačují příjemných, jasným a čistým zvukem, a jsou nejpoužívanější.

U nerezových strun oceníte delší životnost. Jádro se nejčastěji používá šestihranné, ale narazit můžete i na kulaté. Nejběžnější je pak válcové vinutí. Zakončení strun je řešeno dvěma způsoby a to válečkem nebo kroužkem.

Podoba zakončení však nemá vliv na zvuk nebo životnost strun. Na elektrickou kytaru můžete koupit struny o tloušťce 0,008 – 0,0015, přičemž nejběžnější tloušťka je od 0,009 – 0,0011.

Materiál

Výrobní materiál ovlivňuje zvuk kytary. Není zcela možné říct, že některý materiál je lepší než jiný. Zvuk je zcela subjektivní pocit a každý může preferovat trochu jiný zvuk. Materiál strun však závisí i na technice a způsobu hraní.

Struny se vyrábí z různých materiálů, nejčastěji to jsou různé ocelové slitiny, bronz, fosforbronz, nylon, nikl a další. Kromě běžných strun se prodávají také potahované struny.

Potahované struny – jedná o speciální struny, které mají na povrchu ochranný povlak. Díky němu se na struně neusazují nečistoty a prodlouží se několikanásobně jejich životnost. Tento povlak je velmi tenký a nijak neovlivňuje samotný zvuk. Jedinou nevýhodou těchto strun je tedy vyšší pořizovací cena.

Tvrdost

Také co se týká tvrdosti strun, je nejvhodnější spoléhat na vlastní subjektivní pocit. Můžete dát na doporučení jiných kytaristů, to co vyhovuje jim, však nemusí vyhovovat vám. A také v případě tvrdosti je nutné zohlednit i techniku hraní, kterou preferujete.

Označení tvrdosti strun může být slovní, ale také číselné. Slovní označení není příliš vhodné zohledňovat, protože i zde je označení tvrdosti dáno spíše subjektivním pocitem výrobce. Důležitější je číselné značení, které by mělo být stejné pro všechny výrobky. Číselné značení udává tloušťku a tím i tvrdost první struny a jednotkou jsou palce. Čím je číslo menší, tím jsou struny měkčí a tenčí.

Tvrdost strun z velké části ovlivňuje i technika hraní. Měkčí struny většinou používají ti, kteří upřednostňují techniku vytahování nebo tappink . Vyhovovat budou i dětem. Tvrdší struny pak používají jazzový kytaristi.

Nejvíce se používají struny s tvrdostí 0,008, které najdete pod označením osmičky. Dále jsou to struny devítky, desítky, jedenáctky, dvanáctky atd. Tvrdší struny lépe drží ladění a zvuk je v tomto případě hlasitější a hutnější. Samotné hraní je však obtížnější.

Vinutí

Při výběru strun narazíte i na pojem vinutí. To se dělí na tři kategorie:

  • Kulaté – Round Wound vinutí je nejčastější, poskytne vám čistý zvuk
  • Půlkulaté – Half Rond Wound má zvuk teplejší a zamezuje i různým nežádoucím zvukům
  • Ploché – Flat Wound vinutí preferují majitelé akustických kytar, kteří hrají především Jazz a blues.

Značka

Velký výběr strun nabízí značky D’ADDARIO, Dean Markley, Elixír, Cleartone, Martin, Rotosound, Gibson, Ernie Ball, Dean Markley a mnozí další.

Cena

Struny je možné pořídit již za 100 – 200 Kč. Cena se odvíjí od materiálu, tloušťky strun i počtu kusů. Levnější balení obsahuje většinou 6 strun. Koupit však můžete i balení za 500 – 1 500 Kč. V tomto případě máte k dispozici hned několik sad.

Velká balení jsou mnohdy cenově výhodnější, avšak především v začátcích hraní je vhodnější koupit pouze méně strun. Až poté, co najdete ty správné struny, které vám budou vyhovovat po všech stránkách, můžete kupovat strany po několika sadách.

Porovnat ceny strun

Údržba

Ať už budete používat jakékoliv strunu, vždy se doporučuje hrát s umytýma a důkladně osušenýma rukama. Předejdete tak nanošení špíny a mastnoty, která životnost strun snižuje. Samotné struny je vhodné po skončení hraní očistit suchým hadříkem, ale také pomocí různých přípravků, které se k tomuto účelu prodávají.

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem je možné na struny hrát?

Techniku hraní si zvolí sám podle vlastních potřeb. Někomu více vyhovuje hra prsty, jiný při hře preferuje trsátko. Při hře na kytaru však můžete využívat i různé techniky, které mají opět na tvrdost strun vliv.

Mezi ně patří vybrnkávání, která se používá v každém žánru a je tím základním, s čím budete při výuce začínat. Legato je technika hraní levou rukou, která je typická pro elektrickou kytaru. Z dalších technik je to pak Slap, Pinch harmonic, Flažolety a další.

Co je menzura?

Menzura má velký vliv na tvrdost strun. Pod označením menzura se ukrývá vzdálenost mezi nultým pražcem a kobylkou kytary. Čím je menzura kratší, tím jsou i menší vzdálenosti mezi pražci. Velikost menzury je vhodné vybírat podle velikosti ruky a délky prstů. Hráči s krátkými prsty budou lépe hrát na kytaru s kratší menzurou a naopak.

S tvrdostí strun pak menzura souvisí z hlediska napnutí. V případě delší menzury je nutné strunu více napnout. Jednotlivé kytary mají různou velikost menzury. V případě elektrické kytary jsou to velikosti 25,75“, 25,5“, 25“. Klasická kytara má rozměr 26“, gypsy kytara 26.25“.

Proč struny praskají?

Struny mohou praskat z různých důvodů. Na vině bývá způsob hraní, ostré hrany trsátka a další. Struny však mohou praskat i díky nekvalitnímu materiálu, nečistotou, která na strunách ulpívá. Pokud občas praskne nějaká struna, není to nic neobvyklého.

Zbystřit byste měli v případě, že bude docházet častěji k praskání stále stejné struny. V tomto případě je třeba začít hledat příčinu. Nejčastěji je na vině ostrá hrana, ta může být v místě ladící mechaniky, nultého pražce atd. Problém s praskáním strun vám pomohou odstranit v servisních střediscích.

Závěr

Zcela přesný návod jak vybrat vhodné struny neexistuje. Hudba je zcela subjektivní, ovlivňují ji vaše pocity i samotné vnímání. Při hře na kytaru byste měli cítit především radost.

Při výběru strun se můžete spolehnout na rady odborníků i různých recenzí, pokud vám však doporučované struny nebudou 100% vyhovovat, není to vaše chyba. Možná budete muset vyzkoušet více různých materiálů, tvrdostí i značek, než objevíte struny, které vám budou zcela vyhovovat. Vše je pouze o trpělivosti, cviku a citu pro hudbu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.muziker.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Používám „Lišky“ struny.Již delší dobu je nemohu sehnat.Nevíte kde,nebo čím nahradit? Díky za info .

  2. Nedávno jsem sháněl opravdu kvalitní strunu, tak jsem investoval do Elixir Nanoweb Electric Guitar Light 3 Pack (10-46). Je opravdu v dobré kvalitě, má dobré zpracování a zcela splnila mé očekávání.

  3. Kupovala jsem struny pro akustickou kytaru a byla jsem překvapená, že to nebyla zase až tak drahá záležitost, jak jsem se obávala.

  4. Děkuji za velmi přínosný článek, s jehož pomocí jsem zvládla vybrat vhodné struny na kytaru, i přes fakt, že je to pro mě španělská vesnice.

  5. Hodně informací jsem se dozvěděla.

Přidat komentář

Recenzer
Logo