Suchý oblek je speciální oblečení, které vám poskytne komplexní ochranu proti vodě i chladu. Toto oblečení je určeno potápěčům, záchranářům, vodákům a všem, kdo přicházejí pravidelně do styku s vodou. Suché obleky lze koupit v dámském i pánském provedení, sloužit budou rekreačním i technickým potápěčům, ale prodává se i jako pracovní vodotěsný oblek. Tyto obleky se používají při práci ve vodě, povodních i výcviku.
Při výběru suchého obleku byste měli přesně vědět, za jakým účelem ho pořizujete, a v jakém prostředí se budete pohybovat. Účel používání souvisí s výrobním materiálem, speciálními prvky i pořizovací cenou.
Typy
Při výběru narazíte na několik podob suchých obleků. Velké množství modelů je určeno potápěčům, druhou skupinu tvoří pracovní suché obleky.
- Pro potápěče – díky suchému obleku zůstanete při potápění v suchu. Potápěčské suché obleky jsou vybaveny nafukovacím ventilem, který zabraňuje jeho nadměrnému drcení na těle. Nafukovací ventil vhání vzduch, ventil pak rovněž při výstupu vzduch z obleku vyhání. Na to, jak správně suchý oblek při potápění používat, vás připraví ve speciálních potápěčských kurzech, které byste měli vždy absolvovat.
- Pracovní obleky – suchý oblek můžete obléknout i při vykonávání svého povolání nebo provozování koníčků. Suché obleky jsou oblíbené u jeskyňářů, obléknout ho můžete při sjíždění divoké řeky nebo při práci v extrémních podmínkách.
Materiál
Na výrobu suchých obleků se používá několik materiálů. Potápěči mohou koupit suchý oblek vyrobený z neoprénu nebo Trilaminátu. Koupit můžete i suché obleky vyrobené z polyuretanu, vulkanizované pryže i jiných. Pracovní suché obleky bývají vyrobeny z Gore Tex i různých speciálních tkanin.
Trilaminát
Jedná se o třívrstvý materiál, nejdůležitější je střední vrstva, která plní těsnící funkce. Vnější a vnitřní vrstva pak poskytují prostřední vrstvě adekvátní ochranu, a zajišťují komfort a ochranu proti UV záření, prodření či jinému mechanickému poškození.
Suché obleky z trilaminátu jsou velmi lehké, díky tomu se snadno oblékají a mokrý oblek poměrně rychle uschne. Tyto obleky jsou tak vhodné pro sportovní potápění. Nevýhodou je však prakticky nulová izolační schopnost. O potřebné teplo se tak v tomto případě postará vhodný podoblek.
Neoprén
Moderní suché obleky jsou vyrobeny z drceného neoprenu. Jedná se o pružný a odolný materiál, jehož velkou předností je možnost zajistit velmi dobrou teplenou izolaci. Ve srovnání s trilaminátem je v případě neoprénu tepelná ochrana mnohem vyšší. Suché obleky se však většinou vyrábějí z tenčího materiálu, který netrpí na tlak vody a svoji tloušťku si tak může zajistit i ve velké hloubce. Neoprén má schopnost lépe přilnout k postavě a při potápění tak budete pohyblivější.
Vulkanizovaná pryž
Na výrobu suchých obleků se používá také vulkanizovaný kaučuk, který vyniká vysokou odolností vůči znečišťujícím kapalinám. Využít ho mohou především profesionálové, kteří se potápí ve znečištěné vodě.
Polyuretan
Také tyto obleky vynikají svojí vysokou mechanickou odolností vůči škodlivým látkám. Z hlediska vyšší odolnosti je oblek vyráběn svařováním.
Manžety
Nejvíce namáhanou částí jsou manžety. Ty najdete u nejen na rukávech, ale i u krku. Manžety bývají většinou vyrobeny z latexu nebo neoprénu, ale někteří výrobci mohou používat i jiné speciální materiály.
- Latexové manžety – vyznačují se lepší těsnící schopností, ale i nižší odolností. Na slunci rychleji stárnou a ztratí svoji elasticitu. Latexové manžety budete muset rychleji vyměnit.
- Neoprénové manžety – nevýhodou je zde horší těsnost. Manžety z neoprénu však budou pocitově pohodlné a měkké. Jejich údržba je jednodušší.
Značka
Suché obleky je možné koupit ve specializovaných prodejnách, ale využít můžete i možnost nechat si ho ušít na míru. Na suché obleky můžete narazit i v různých bazarových obchodech, zde koupíte oblek levněji, avšak zde byste se měli více zaměřit na kvalitu obleku, konkrétně si všímejte kvality zipů a manžet. Právě tyto části jsou nejvíce náchylné k poškození a vyžadují občasnou výměnu.
Vhodné je rovněž provést zkoušku těsnosti, protože některé vady nemusí být na první pohled patrné. Mezi přední výrobce suchých obleků patří Hiko, Palm, Santi, Waterproof nebo Bare.
Cena
Pořízení suchého obleku není nijak levnou záležitostí. Levnější jsou speciální bundy, které koupíte v pánském, dámském i dětském provedení. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 1 – 2 000 Kč. Pořizovací cena suchého obleku však zpravidla začíná na 10 000 Kč a cena těch nejkvalitnějších může překročit i 40 000 Kč.
Údržba
Suché obleky nejsou nijak levnou záležitostí, správnou péčí však dokážete významně prodloužit jejich životnost. Nejvíce pozornosti zasluhují voděodolné zipy a manžety. Zip je vhodné pravidelně promazávat adekvátním typem vosku, naopak použít nesmíte vazelínu nebo silikon. Speciální ochranné prostředky je nutné aplikovat i na manžety. Díky tomu zabráníte jejich případnému puchření.
Po každém použití je třeba oblek opláchnout sladkou vodou a to zevnitř i zvenku. Očištěný oblek je nutné nechat dokonale vysušit na dobře větraném místě. V ideálním případě by měl schnout nohama vzhůru, v této poloze z něho bude moci vytéct voda.
Otázky a odpovědi
V čem se liší neoprénový a trilaminátový suchý oblek?
Oba tyto obleky jsou určeny především potápěčům a liší se svými vlastnostmi. Trilaminátové suché obleky vás potěší svou nízkou hmotností, rychlým schnutím a vysokou odolností. Tento materiál však nemá nijak dobré izolační vlastnosti a kromě obleku budete muset obléknout i podoblek.
Neoprénový oblek vás lépe zahřeje a zajistí vám lepší pohyblivost. Odolnost těchto obleků je o něco nižší, avšak případná oprava je nejen snadnější, ale i levnější. Počítat budete muset i s vyšší hmotností neoprénových suchých obleků.
Co dalšího k obleku koupit?
Pravděpodobně se neobejdete bez speciálních suchých rukavic. Tyto rukavice pracují na stejném principu jako suchý oblek a koupit je můžete v několika různých podobách. Dalším důležitým doplňkem je kukla na hlavu, protože nejvíce tělesného tepla ztrácíme právě hlavou. I kukly jsou k dostání v různých velikostech a provedeních.
Co obléknout pod suchý oblek?
Suché obleky jsou vodotěsné, pod oblek tak můžete obléknout doslova cokoliv. Vodotěsnost zaručují vodotěsné zipy i manžety na rukávech, nohavicích i okolo krku. Suché obleky však nedokáží izolovat teplo, proto při výběru uzpůsobte velikost obleku i typem podobleku.
Závěr
Suchý oblek vybírejte podle toho, kde a kdy ho budete pravidelně používat. Každý oblek je složen z několika vrstev, které se liší svojí tloušťkou a tím i schopností poskytnout tepelný komfort. Silnější obleky vás ochrání i ve velmi studené vodě, avšak počítat musíte s tím, že vás hutnější oblek bude více omezovat v pohybu.
Pod každý oblek můžete obléknout vhodný podoblek, který váš tepelný komfort ještě zvýší. Suché obleky jsou vhodným typem oblečení pro mnoho profesí, velmi často ho používají rybáři, potápěči, jeskyňáři i záchranné složky, které se musí pohybovat ve vodě.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.potapecskaprodejna.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?