Sušička prádla může najít místo v každé domácnosti. Používáním sušičky si usnadníte starosti se sušením mokrého prádla. Po sušení v sušičce bude prádlo voňavé, nadýchané a zbavené alergenů.
Na trhu lze koupit sušičky prádla v různých podobách. Mezi ty nejžádanější patří kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem. Díky tepelnému čerpadlu bude sušička sušit velmi efektivně, šetrně a úsporně. V sušičce budete moci sušit prakticky jakékoliv oblečení, proces sušení je dostatečně šetrný i při sušení velmi jemných tkanin.
Sušičku na prádlo byste měli vybírat zejména s ohledem na potřeby všech členů domácnosti. Nejdůležitějším parametrem je její kapacita, která určuje, kolik prádla budete moci v jednom cyklu usušit. Sušička je poměrně náročný spotřebič na spotřebu energie, zajímat by vás tak měla i energetická třída. Ta určuje, kolik vás bude stát roční provoz. Pravděpodobně nejvíce pozornosti budete věnovat samotné výbavě a množství funkcí. Kvalitu pak určuje prověřený výrobce a délka záruční doby.
Typy
Kondenzační sušičky mohou být vybaveny tepelným čerpadlem nebo topným tělesem. Každý typ má své výhody a nevýhody. V obou případech je možné sušičku instalovat jednoduše bez jakýchkoliv stavebních úprav.
Sušička s tepelným čerpadlem
Sušička je schopná využívat zbytkové teplo, které během ohřevu vzduchu vzniká. Díky tomu, že teplo není odváděno ven, ale znovu využíváno, ušetříte velké množství energie. Sušení probíhá při nižších teplotách a sušička je tak k prádlu mimořádně šetrná. Nevýhodou sušičky je vyšší pořizovací cena a nutnost zajišťovat pravidelnou údržbu filtrů.
Sušička s topným tělesem
Vzduch je ohříván za pomoci topného tělesa. Sušení probíhá při vyšší teplotě a sušička tak není tolik šetrná a nehodí se k sušení jemného prádla a některých materiálů. Nevýhodou jsou i vyšší nároky na spotřebu energie. Díky těmto výrazným negativům je nabídka sušiček s topným tělesem stále menší a v budoucnu je na trhu pravděpodobně nenajdete.
Kapacita
Nejdůležitější je vybrat správnou kapacitu sušičky. Na trhu jsou k dostání sušičky, které jsou vhodné do menších i větších rodin.
- Klasická sušička – běžně velké sušičky mají standardní rozměr 60 x 60 x 85 cm. Kapacita těchto sušiček začíná na 8 kg, prádla, což je dostačující pro čtyřčlennou rodinu. Největší sušičky mohou mít kapacitu až 11 kg prádla.
- Slim sušička – na prostor je úspornější úzká sušička s hloubkou od 40 – 45 cm. Výška je standardně 85 cm. Běžná kapacita bývá v rozmezí 6 – 7 kg. Slim sušičky splní nároky 2 – 3 osob.
Umístění
Většina dostupných sušiček spadá do kategorie volně stojících. Menší výběr budete mít v případě vestavných spotřebičů.
- Volně stojící sušičky – sušičku můžete postavit vedle pračky nebo na pračku, což je častější způsob využívaný z důvodu úspory místa. Na pračku můžete sušičky postavit díky spojovacímu dílu označenému jako mezikus. Úkolem mezikusu je zvýšit stabilitu obou spotřebičů a často mu nechybí ani praktická výsuvná police.
- Vestavná sušička – stejně jako pračku můžete sušičku zakomponovat do nábytku v koupelně nebo kuchyni. Zde splyne s interiérem a nebude působit nijak rušivě. Ve vestavné podobě lze koupit klasické i slim sušičky.
- Pračka se sušičkou – kromě samostatného spotřebiče můžete koupit model 2v1, tedy pračku v kombinaci se sušičkou. Výhodou tohoto řešení je úspora místa i financí. Na druhou stranu se však musíte spokojit s mnohem menší výbavou u obou spotřebičů. Sušička má navíc menší kapacitu a sušit bude s nižší účinností.
- Set pračka a sušička – pračku a sušičku můžete koupit v jednom setu. Výhodou je především dokonale vyladěný vzhled. Využit můžete oba způsoby umístění. To znamená, že můžete sušičku postavit vedle pračky, ale za pomoci mezikusu ji můžete umístit i na pračku.
Spotřeba
Sušička prádla by měla být co možná nejúspornější. Z hlediska roční spotřeby se rozdělují do několika energetických tříd. Nejšetrnější sušičky najdete v energetické třídě A+++. Méně úsporné jsou pak sušičky s třídou A+. Se spotřebou souvisí pořizovací cena. Úspornější sušičky jsou sice dražší, ale jejich provoz vás ve finále vyjde levněji.
Funkce a výbava
Sušičky s tepelným čerpadlem nabízí mnoho praktických funkcí. Právě funkce jsou to, co mnohé při výběru zajímá nejvíce. Jednotlivé programy můžete nastavovat pomocí dotykového ovládání. Potřebné údaje se budou zobrazovat na LCD displeji. Levnější sušičky nabízí ovládání pomocí otočných koleček a tlačítek. Ty nejdražší lze ovládat na dálku mobilním telefonem. Mezi běžné funkce, které nabízí každá sušička, patří odložený start, osvětlení bubnu, zvuková pojistka a dětská pojistka.
- Refresh program – zbaví veškeré prádlo zápachu bez toho, abyste ho museli vyprat.
- ECO Hybrid – efektivní a rychlé sušení prádla.
- Fuzzy Logic – nebo též funkce 6. smyslu dokáže nastavit vhodný program podle hmotnosti mokrého prádla.
- Žehlení – prádlo bude po vytažení ze sušičky vlhké, což vám usnadní jeho žehlení.
- Invertorový motor – vyznačuje se vysokou kvalitou a dlouhou životností.
- Reverzibilní dvířka – dvířka lze otevírat několika směry.
- Samočistící kondenzátor – běžná funkce sušiček s tepelným čerpadlem zajišťuje průchodnost filtrů.
- SMART – týká se chytrých sušiček podporující bezdrátový přenos WiFi. K programování můžete používat chytrý telefon.
Značka
Sušičku na prádlo můžete vybírat také podle výrobce. K nejoblíbenějším patří sušičky značky Beko, velmi žádané jsou i spotřebiče Electrolux, AEG, BOSCH, Miele, LG, Candy, Whirlpool, Samsung nebo Gorenje. Každý z výrobců dodává na trh sušičky vhodné pro méně i více náročné uživatele. Vybírat můžete mezi klasickou i úspornou Slim verzí.
Cena
Pořizovací cenu určuje nejen velikost, ale především výbava a možnosti, které sušičky nabízí. Nejméně náročným postačí modely s cenou od 8 – 10 000 Kč. V jejich případě si musíte vystačit se základní výbavou a jednoduchým vzhledem. Oblíbenější jsou vybavenější sušičky s cenou od 10 – 15 000 Kč. Za spotřebiče s prémiovou kvalitou a výbavou pak zaplatíte ještě více.
Otázky a odpovědi
Jakým způsobem lze sušičku plnit?
Největší výběr budete mít u sušiček s předním plněním. V menším zastoupení jsou pak sušičky s horním plněním. Způsob plnění nejčastěji ovlivňuje prostor, který můžete sušičce vymezit.
Co označuje účinnost odstřeďování?
Účinnost odstřeďování se značí písmeny A – G. Tento parametr udává, jaká bude konečná podoba prádla po usušení. Sušičky s účinností A suší prádlo rovnoměrně a patří k těm nejkvalitnějším. Čím je třída účinnosti nižší, tím horší bude i kvalita sušení.
Jak hlučné mohou sušičky prádla být?
Hlučnost je parametr, který ne každý sleduje, přitom je poměrně důležitý, zejména pro ty, kteří bydlí v bytě, nebo budou prádlo sušit během levnějšího nočního proudu. Tiché sušičky mají hlučnost do 60 dB. Běžná hlučnost je v rozmezí 65 – 68 dB. Při práci vás může rušit sušička s hlučností 70 a více dB.
Závěr
Sušičky na prádlo jsou v domácnostech velmi žádané. Sušení prádla v sušičce s tepelným čerpadlem je šetrné k tkaninám i elektrické energii. Tyto sušičky patři k těm nejoblíbenějším a nejrozšířenějším. Správnou sušičku vybírejte s ohledem na potřeby celé rodiny.
Do běžné domácnosti se doporučuje pořídit sušičku s kapacitou alespoň 8 kg prádla. Méně početným rodinám postačí i slim verze s kapacitou maximálně 7 kg. Velké rodiny mohou sušit v sušičce s kapacitou až 11 kg. Při výběru nezapomeňte přihlédnout k dalším důležitým parametrům jako je úspora, umístění a hlučnost. S cenou pak roste i počet funkcí, které budete moci využívat.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Test sušiček
- Slim sušičky
- Sušičky prádla
- Jak vyčistit sušičku?
- Kondenzační sušičky
- Nejlepší sušičky prádla
- Jak vybrat sušičku prádla?
Zdroje: www.wikipedia.org, www.expert.cz, www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Máme takovou sušičku od značky AEG a jsme spokojeni. Rozhodně to byla skvělá investice, které nelituji, i když nebyla nejlevnější.