Svářecí invertory vám dobře poslouží, když budete potřebovat svářet různé materiály k sobě. Jsou lehké, kompaktní a jednoduše se přenáší. Navíc mají k dispozici několik funkcí, které vám usnadní jejich používání. Přeměňují střídavý proud na stejnosměrný, což umožňuje stabilnější svařovací oblouk a kvalitnější výsledky. Hodit se budou pro profesionální svářeče i domácí kutily. Pojďme se společně podívat na to, jaké parametry je třeba při výběru zvážit.
Typy sváření
Jednotlivé invertory můžeme rozdělit na 3 typy podle toho, k jakému druhu sváření se používají. Některé modely ovšem následující metody kombinují, a stávají se tak multifunkčním zařízením.
MMA (Obalená elektroda)
Svařování pomocí obalovaných elektrod je nejčastější metodou, která se hodí pro domácí práce a do dílny. Takové modely jsou obvykle lehčí a přenosné. Obalená elektroda slouží jako přídavný materiál a zároveň vytváří ochranný obal, který chrání svarovou lázeň před atmosférickými vlivy.
TIG (Tungsten Inert Gas)
U tohoto typu se používá netavící wolframová elektroda, které je ideální pro tenké materiály nebo nerezy. Svařování je jemnější s vysokou kvalitou, Využívá se zde wolframová elektroda, která není tavící a využívá se pouze pro vytvoření elektrického oblouku, jež vzniká mezi wolframovou elektrodou a svařovaným materiálem.
MIG/MAG (Metal Inert/Active Gas)
Jedna z nejrozšířenějších metod svařování je MIG/MAG, která využívá ochranný plyn k ochraně svarové lázně před atmosférickými vlivy. U této metody se používá kontinuální svařovací drát, jež slouží jako přídavný materiál. Svařovací oblouk vzniká opět mezi drátem a svařovaným materiálem pro roztavení materiálu a vytvoření svaru.
- MIG používá inertní plyny a hodí se pro neželezné kovy, jako například hliník, měď či nerezová ocel.
- MAG využívá aktivní plyny a je určen pro svařování oceli a běžných kovů.
Zatěžovatel
Tento parametr vypovídá o využitelnosti výkonu, tedy o tom, jak dlouho je možné nepřetržitě svařovat, než dojde k přehřátí a vypnutí invertoru. Jedná se o velmi důležitou informaci, nicméně její označení je tak trochu těžší na pochopení. Vychází se z desetiminutového intervalu, přičemž procenta označují čas, po který se může během intervalu svařovat. U zatěžovatele 60 % na 100 A je zapotřebí pracovat 6 minut a 4 minuty nechat invertor vychladnout.
Pro zjištění optimální hodnoty vycházejte z obvykle používaného průměru elektrody a vynásobte jej 40x.
Maximální proud
Tento parametr není natolik důležitý, vztahuje se k nejvyššímu proudu, který je zařízení schopné dodat při svařování. Není třeba se na něj nějak zaměřovat, obvykle se pohybuje mezi 10 A až 250 A.
Příkon
Stejně jako u maximálního proudu se není třeba na příkon extra zaměřovat, ve většině případů se pohybuje mezi 3 000 W až 6 000 W u domácích a poloprofesionálních modelů, kolem 10 000 W u profesionálních invertorů.
Funkce
Svářecí invertory slouží ke svařování různých materiálů, jako jsou ocel, nerezová ocel, hliník a další kovy. Svařovací proud vytváří elektrický oblouk potřebný pro roztavení a spojení svařovaných částí. Na rozdíl od transformátorové svářečky využívají pokročilou elektroniku ke konverzi střídavého proudu (AC) na stejnosměrný proud (DC) a následně jej přeměňují na požadovanou frekvenci. Mezi přídavné funkce, které můžete u svářecích invertorů najít, patří:
- Anti-stick – zamezení přilepení elektrody.
- Hot Start – snazší a přesné zapálení oblouku.
- Soft Start – pozvolný náběh proudu.
- Arc Force – stabilizace oblouku, regulace proudu podle vzdálenosti od materiálu.
Značka
Mezi oblíbené značky svářecích invertorů patří Bohler, Kühtreiber, Alfain a Sherman.
Cena
Svářecí invertory se nacházejí v různých cenových kategoriích, přičemž ty nejlevnější seženete do 5 000 Kč. Hodí se pro domácí použití a maximální proud dosahuje nejvíce 200 A, příkon 7 000 W.
Od 5 000 Kč do 20 000 Kč jsou k dostání svářecí invertory s maximálním proudem do 340 A a příkonem až téměř 8 000 W.
Nad 20 000 Kč zakoupíte čistě profesionální modely, často na podvozku.
Otázky a odpovědi
K čemu slouží svářecí invertory?
Svářecí invertory se využívají ke svařování kovových materiálů, které vytvářejí a řídí elektrický oblouk, čímž taví materiál a umožňují spojení několika částí. Svářejí ocel, nerezovou ocel, hliník, měď a litinu. Díky jejich lehkosti a kompaktnosti jsou snadno přenosné.
Jaké jsou výhody svářecího invertoru oproti transformátorovým svářečkám?
Svářecí invertory jsou snadno přenosné, spotřebovávají méně energie při stejném výkonu, mají lepší kontrolu oblouku, přesnější svary a k dispozici jsou navíc funkce, jako Hot Start, Arc Force a Anti Stick, jež usnadňují používání.
Jaké plyny se používají při MIG/MAG svařování?
Používá se argon, který je ideální pro svařování neželezných kovů, například hliník. Oxid uhličitý se používá pro svařování uhlíkové oceli. Narazit můžete také na kombinaci těchto plynů, jež slouží pro zlepšení kvality svaru při svařování oceli.
Závěr
Chcete-li dosáhnout vysoké kvality svaru na široké škále materiálů v rámci profesionálního i domácího prostředí, pořiďte si svářecí invertory. Zjednodušují práci, jsou lehké a nabízejí několik funkcí. Pokud je pro vás preciznost a efektivita na prvním místě, neváhejte a zvolte podle vašich preferencí.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Svářecí kukly
- Jak vybrat svářečku?
- Jak vybrat svářečské rukavice
- Jak vybrat polyfúzní svářečku plastů?
Zdroje: www.solik.cz, www.svarecky-obchod.cz, www.svarecikukla.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?