Jak vybrat svítící obojek?

Večerní venčení je na denním pořádku celé řady pejskařů. Pakliže se váš pes nemůže vyvenčit na vlastní zahradě, nezbyde vám nic jiného než vyrazit na procházku každý večer bez ohledu na počasí nebo roční období. Svítící i reflexní obojky vašeho psa ve zhoršených světelných podmínkách zviditelní, ale může ho ochránit před možným nebezpečím. Díky tomu, že bude pes při venčení vidět, mohou ho ve tmě rozeznat řidiče i cyklisté. Svítící obojky oceníte v rušném městě i při venčení ve volné přírodě.

Svítící obojky využívají ke svícení LED technologii. Ta vám umožní volit hned z několika druhů svícení. Obojky mohou svítit stálým světlem, zvolit můžete i funkcí různě rychlého blikání. Při volbě režimu myslete na to, že způsob svícení by měl vyhovovat nejen vám, ale především vašemu psovi. Svítící obojky obvykle svítí žlutou, modrou, zelenou, červenou, bílou či růžovou barvou.

Svítící obojky byste měli vybírat s ohledem na kvalitu a odolnost materiálu. Zohlednit byste pochopitelně měli i jeho velikost nebo nadstandardní vlastnosti. Nejoblíbenější vlastností je voděodolnost obojku. Tuto vlastnost oceníte především v sychravém počasí. Pro pejsky s tendencí tahat jsou na trhu k dostání polostahovací obojky.

Prohlédnout obojky

Svítivost

U svítícího obojku vás bude pravděpodobně nejvíce zajímat právě parametr, který se týká svítivosti. Svítivost určuje, do jaké míry dokáže obojek vašeho psa zviditelnit. Myslet musíte na to, že světlo nesmí psa oslňovat ani jiným způsobem obtěžovat. V takovém případě riskujete poškození jeho zraku, popřípadě mu můžete ztížit orientaci v prostoru.

Za dostatečnou se považuje viditelnost okolo 200 metrů. Jedná se o vzdálenost, na kterou je řidič vozu schopen zareagovat na objekt, který se mu objeví v cestě. Svítivost obojků se většinou pohybuje v rozmezí 200 – 500 metrů.

Velikost

Svítící obojky můžete koupit malým i velkým psům. Abyste věděli, jak velký obojek budete potřebovat, postačí změřit obvod krku a to v jeho nejširším místě. K výslednému číslu pak připočítejte několik centimetrů. Vycházet byste měli z následujícího:

  • Malá plemena – menší psi a štěňata budou potřebovat užší obojky. Délka se v jejich případě pohybuje do 30 cm, šířka bývá od 1 do 2 cm. K výsledné délce byste měli v jejich případě připočítat 1 – 2 cm.
  • Velká plemena – velcí psi budou potřebovat robustnější obojky se šířkou 3 a více centimetrů. Délka těchto obojků bývá obvykle v rozmezí 30 – 80 cm. K celkové délce obojků se doporučuje připočítat alespoň 3 cm.

Stejně jako jiné, vám i svítící obojky umožní, velikost dle potřeby nastavovat. Obojek nesmí psa nijak škrtit ani ho omezovat v dýchání.

Způsob zapínání

Svítící obojky můžete zapínat dvěma možnými způsoby. Volit budete mezi plastovým nebo kovovým zapínáním.

  • Plast – zapínání z plastu je velmi lehké. Obojky s plastovým zapínáním jsou voděodolné a samotné zapínání je rychlé a komfortní. Nevýhodou je však jeho nižší odolnost, pro kterou je vhodnější spíše pro menší plemena.
  • Kov – zapínání z kovu je odolnější a tím i kvalitnější. Ne vždy jsou obojky s kovovým zapínáním voděodolné, nevýhodou je i jejich vyšší hmotnost a pořizovací cena. Kovové obojky jsou vhodné především pro velká psí plemena.

Materiál

Na výrobu svítících obojků se používají různé materiály. Výrobci na jejich výrobu používají silikon, nylon, neopren nebo polyester.

  • Nylon – nylonové svítící obojky jsou lehké a velmi kvalitní.
  • Neopren – je materiál, který bude vyhovovat majitelům psů, kteří milují vodu. Neoprenové obojky jsou voděodolné, po namočení rychle schnou a k srsti psa bývají velmi šetrné.
  • Silikon – je v poslední době velmi oblíbený materiál. Obojky vyrobené ze silikonu jsou voděodolné, velmi lehké, a přitom dostatečně odolné vůči mechanickému poškození.
  • Polyester – koupit můžete i pohodlný a měkký obojek vyrobený z polyesterové síťoviny.

Způsob nabíjení

Svítící obojky mohou být napájeny knoflíkové baterie, druhou možností jsou obojky, které budete dobíjet pomocí USB konektoru. Před výběrem byste měli zohlednit, který ze způsobů vám bude vyhovovat více.

  • Baterie – obojek napájený pomocí knoflíkových baterií se obecně vyznačuje vyšší výdrží. Po té, co se baterie vybije, budete moci vložit baterie nové. Výdrž baterie je zpravidla v rozmezí 1 – 3 měsíců. Záleží na intenzitě používání.
  • Nabíjecí – dobíjecí obojky budete muset nabíjet již po několika hodinách. Obecně se výdrž těchto obojků pohybuje v rozmezí 2 – 3 hodin. Obojek tak budete muset dobíjet pravděpodobně po 1 – 2 večerním venčení.

Značka

Výrobci nezapomínají ani na líbivý design, díky němu bude obojek nejen praktický, ale zároveň i stylový. V obchodech najdete obojky mnoha podob a barevných kombinací. Obojek tak budete moci bez potíží sladit s vodítkem nebo jinými prvky. U zákazníků jsou velmi oblíbené obojky značky Trixie, Kerbl, Bentech, Karlie, Dogtrace nebo Palkar.

Cena

Ve srovnání s klasickými, jsou svítící obojky o něco dražší, přesto se však nejedná o nedostupné zboží. Nejlevnější jsou silikonové obojky s cenou od 150 – 300 Kč. K nejdražším patří obojky nylonové s cenou od 300 – 500 Kč. Cena se odvíjí od velikosti obojku.

Prohlédnout obojky

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody svítících obojků?

Svítící obojek zajistí neustálou viditelnost psa i kočky v úplné tmě. Obojek bude osvětlovat vašeho psa, ale i kroky osoby, která psa venčí. Největší výhodou těchto obojků je tak větší bezpečí pro zvíře i člověka.

Mají svítící obojky i nějaké nevýhody?

Nevýhodou je nutnost svítící obojky pravidelně dobíjet nebo průběžně měnit vybité baterie. Počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.

Jak se od svítících obojků liší obojky reflexní?

Reflexní obojky jsou méně sofistikované než obojky svítící. Tyto obojky při večerním venčení odráží světlo projíždějících aut nebo pouličních lamp. Samy od sebe však obojky svítit nebudou.

Výhodou je, že je nemusíte pravidelně dobíjet. Výhodou je i jejich nižší pořizovací cena. Nevýhodou je skutečnost, že pokud nebude na psa dopadat přímé světlo, nebude vidět ani pes.

Co dalšího může psa ve tmě zviditelnit?

Již zmíněné byly reflexní obojky. Kromě nich je možné koupit reflexní kšíry. Na klasický obojek můžete připnout svítící přívěsek. Stejně jako obojky nabízí i přívěsky různé režimy svícení nebo blikání.

Závěr

Svítící obojky plní funkci základního bezpečnostního prvku. Při nočních procházkách dokáže obojek ochránit psa před projíždějícími auty i před koly cyklistů.

Díky světlu budete moci psa snadno identifikovat i při venčení v přírodě nebo parku. Při výběru obojku zvažte několik parametrů. Důležitý je jeho dosvit, velikost, výrobní materiál i způsob napájení. Při výběru byste měli upřednostnit značkové obojky, u kterých si můžete být jistí odolností a výdrží.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.4dox.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo