V dnešní době, kdy internetové připojení je pro většinu domácností naprostou samozřejmostí, už teletext nemá zdaleka takový význam jako v minulosti. Stále ale tato služba funguje a zejména u starších lidí, kteří mít připojení k internetu nechtějí, pořád dává smysl. Teletext se u nás vysílá na programech veřejnoprávní České televize, kde na něm zájemci najdou zejména aktuální sportovní výsledky, zpravodajství, předpověď počasí, výsledky loterijních her a různé zajímavosti.
Základní informace o teletextu
Teletextové vysílání se u nás začalo šířit ještě před sametovou revolucí, poprvé si ho mohli diváci pustit 1. května 1988. Později se teletext objevil i na komerčních televizních stanicích, na nich ale nikdy nedosáhl ani zdaleka takové obliby jako na veřejnoprávní ČT (i v dobách, kdy byla Nova s velkým náskokem první ve sledovanosti, teletext lidé využívali mnohem více na ČT). Objevil se i na dalších hlavních českých televizních kanálech (Nova, Prima i Galaxie), nicméně zůstal pouze na České televizi.
V zahraničí je ale historie teletextu delší, vznikl začátkem 70. let 20. století ve Velké Británii. V posledních letech od něj ale jednotlivé stanice po celém světě postupně upouští, někde zůstává např. jako zdroj skrytých titulků pro neslyšící.
Teletext České televize
Teletext je součástí veřejnoprávní České televize od začátku až dodnes, vysílal se už na Československé televizi od roku 1988. V teletextu najdou diváci aktuální informace z domova, ze světa, ze sportu i z kultury, nechybí ani předpověď počasí, televizní program, ekonomické zpravodajství, servis pro sázkaře a další zajímavosti.
Jakým způsobem se dá přijímat teletext?
- Klasicky v televizi (pozemní, kabelové i satelitní) – tradiční způsob příjmu teletextu, funguje prakticky na jakékoli televizi
- Přes HbbTV – modernější řešení pro chytré televizory (Smart TV)
- Přes webový prohlížeč – na počítačích a noteboocích
- Přes aplikaci v mobilu – pro chytré telefony s Androidem i pro iPhony
Aplikace teletext pro mobilní telefony
Na mobilních telefonech se dá sledovat teletext nejen přes web, ale i prostřednictvím speciálních aplikací. Např. pro operační systém Android je dobře hodnocená aplikace Český Teletext, další možností je TextTV – Český teletext nebo TxtVideo Teletext. V obchodě Google Play najdete i teletextové aplikace některých zahraničních televizních stanic, např. rakouský ORF TELETEXT nebo švýcarský Swiss Teletext.
Často kladené dotazy
Kdy bylo zahájeno vysílání teletextu u nás a ve světě?
Celosvětovou premiéru měl teletext ve Velké Británii, jako první ho představila roku 1974 televize BBC pod názvem Ceefax BBC. U nás se teletext na obrazovky dostal poprvé v květnu 1988 na Československé televizi.
Které české televizní kanály ještě mají svůj teletext?
Dříve byl teletext i na komerčních stanicích, ty už ho ale pro nízký zájem zrušily. V současné době tak teletextové stránky u nás provozuje pouze Česká televize.
Je ke sledování teletextu potřeba připojení k internetu?
Ne – a to je jedna z hlavních výhod teletextu. Mohou si ho prohlížet i ti, kteří doma vůbec žádný internet nemají. Díky teletextu tak mohou mít přístup k nejnovějším informacím z domova i ze světa a k aktuálním sportovním výsledkům.
Shrnutí
I když je v dnešní době teletext pro většinu lidí zbytečnou službou, pro některé občany stále smysl má. Kdo nemá doma připojení k internetu, může díky teletextu kontrolovat aktuální výsledky sportovních utkání, sledovat nejnovější zpravodajství, zkontrolovat předpověď počasí, podívat se jaká čísla vyšla ve Sportce nebo si projít televizní program. Teletext u nás pořád funguje na kanálech veřejnoprávní České televize, dá se naladit i na řadě zahraničních stanic.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?