Jak již název napovídá, tepelné čerpadlo země-voda získává tepelnou energii přímo ze země. Tuto energii následně předá do topné vody. K tomu, aby bylo možné tuto energii čerpat, je potřeba dostatečně hluboký vrt, případně plošné kolektory umístěné pod povrchem zahrady/pozemku. Jedná se o jeden z nejúčinnějších typů tepelného čerpadla a nezaskočí ho ani taková oblast, kde je mrazivé klima.
- Spotřeba elektrické energie je o 30 % nižší, než je tomu u čerpadel, která čerpají teplo ze vzduchu (vzduch-voda)
- Dlouhá životnost tepelného čerpadla i plošného kolektoru
- Tichý chod
- Bezúdržbové řešení
- Stabilita provozu po celou topnou sezónu
- Vyšší spolehlivost oproti systému vzduch-voda
- Velmi slušný topný faktor
- Možnost chlazení s minimálními výdaji
- Tepelné čerpadlo země-voda s plošným kolektorem potřebuje dost velký pozemek, ideálně o velikosti 200 až 400 m2.
- Instalace je možná jen tehdy, když zemina umožní provádění výkopových prací až do požadované hloubky.
- Plán rozmístění čerpadla a dalšího vybavení zahrady, jako je bazén, garáž a podobně, musí být připraven dopředu, aby si navzájem nic nepřekáželo.
Princip tepelného čerpadla země-voda
Dá se říci, že jako zdroj tepla je půda naprosto ideální. Teplota je stálá, bez ohledu na počasí. Tento typ tepelného čerpadla je jedním z neúčinnějších typů vůbec.
Pracuje skvěle i při velmi nízkých teplotách do cca -28°C. Vedle topení a ohřevu vody, se takové čerpadlo může v letních měsících využívat také jako způsob chlazení.
Dokonce tak můžete značně regenerovat samotnou půdu, neboť čerpadlo z ní odvede nahromaděný chlad, což zabrání, aby půda v zimních měsících vymrzla. Tím se zároveň prodlužuje časový horizont, během kterého je z půdy čerpána energie.
Půdní kolektory jsou umístěny horizontálně v tzv. smyčkách, v hloubce asi 1 m pod zemí. Z půdy pak odebírají teplo, které je prostřednictvím tepelného čerpadla převáděno na teplo. To je následně využíváno pro vytápění či ohřev vody.
Geotermální sondy se ukládají do jednoho, případně více zemních vrtů. Počet i hloubka těchto vrtů se přímo odvíjí od podmínek půdy i množství energie, které bude tepelné čerpadlo potřebovat pro bezproblémové vytápění domu. Sonda přenese získanou energii z vrtu rovnou do tepelného čerpadla. To tuto energii zpracuje a převede na teplo pro vytápění a ohřev vody.
Pro koho jsou tepelná čerpadla země-voda vhodná?
Každý, kdo má nějaký menší pozemek a má vhodnou půdu umožňující hlubinné vrty, může tento typ čerpadla využít na 100 %. Nejen že dost ušetříte, ale je to nejefektivnější způsob, jak získat teplo. Nejsou potřeba zásahy do zahrady, pouze vrt.
Oproti tomu majitelé velkých pozemků uvítají plošné výměníky, s jejichž pomocí ušetří značné finanční prostředky za provoz. Počáteční investice bude v podobné výši jako když se pořizuje tepelné čerpadlo vzduch-voda.
Ovšem není potřeba mít stavební povolení, navíc provoz bude méně náročný než s jinými typy čerpadel. Cena čerpadla země-voda se pohybuje v rozmezí 200 000 až 350 000 Kč.
Tepelná čerpadla můžete nakoupit také v: Marimex.cz, Dek.cz, Woltair.cz, Acetex.cz, Mobler.cz, Energosolar.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Tepelná čerpadla
- Cena tepelného čerpadla
- Dotace na tepelné čerpadlo
- Spotřeba tepelného čerpadla
- Odhlučnění tepelného čerpadla
- Tepelná čerpadla – seznam firem
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Já jsem si z tepelných čerpadel vybrala právě tento typ, protože nebyl problém jeho instalaci zrealizovat. Hlubinný vrt byla nakonec hračka, neboť pozemek máme dostatečně velký a bez potíží se tak dalo vše zařídit během poměrně krátké doby. Máme teď toto čerpadlo třetím rokem a nemůžeme si stěžovat, opravdu to stálo za to.
Rozhodovali jsme se s mojí paní jaké vzít čerpadlo, nakonec jsme se shodli, že si klidně můžeme dovolit tepelné čerpadlo země-voda a byla to skvělá volba. Máme ho skoro dva roky a zatím naprostá spokojenost.
Tepelné čerpadlo země-voda vybral manžel a musím uznat, že to byla perfektní volba. Dali jsme na váš článek a zvolili značku Viessmann. Vše proběhlo hladce a naprosto v pořádku.