Thereminy

Theremin je unikátní hudební nástroj, který je výjimečný v tom, že se ho během hraní nebudete nijak dotýkat. Jedná se tedy o jediný bezdotykový nástroj na světě. Theremin je zároveň nejstarší elektronický nástroj, který byl sestaven již v roce 1920. Ovládání thereminu je díky specifickému používání velmi náročné, avšak s trochou cviku na něj můžete zahrát prakticky jakoukoliv skladbu.

Vlastní přístroj tvoří dřevěná skříň, která má po stranách 2 antény. Součástí přístroje jsou rovněž dva vysokofrekvenční generátory. Nástroj lze ovládat pohybem paží, prstů a dlaní. Samotný zvuk ovlivňuje vzdálenost rukou od antény. Pomocí pravé ruky lze ovládat výšku tónu, levou rukou budete ovládat sílu tónu. Zvuk thereminu můžete slyšet ve znělce seriálu Vraždy v Midsomeru.

Theremin je nástroj používaný poměrně dlouhou dobu. Vynálezcem tohoto nástroje byl Lev Sergejevič Těrmen. V současné době se nástroj dočkal modernizace, která ovlivnila vzhled nástroje i způsob přenosu tónů.

Prohlédnout thereminy

Typy

Tradiční thereminy měly 2 antény. Tato verze je dostupná stále, avšak kromě ní můžete pořídit theremin s jednou anténou.

Jednoanténový theremin

Menší přístroje vám neumožní ovládat hlasitost tónů. Jsou tak vhodné spíše pro méně náročné hudebníky. Pokud však budete chtít přístroj doladit, vybírejte takový, který vám umožní připojit externí zdroj ovládání. Tím může být třeba regulátor hlasitosti.

Dvouanténový theremin

Tyto přístroje jsou složitější a umožňují vám ovládat hlasitost i výšku. Nevýhodu je mnohem složitější obsluha. Dvouanténové přístroje jsou více využívány profesionály, kteří na nich dokáží zahrát klasiku, moderní hudbu i strašidelné tóny.

Princip

Hlavní částí thereminu je anténa a dva generátory. Jeden z generátorů je naladěny na konstantní tón o frekvenci 170 kHz. Druhý generátor má frekvenční rádius v rozmezí 160 – 170 kHz. Po přiblížení ruky dochází k usměrňování elektrického pole, což zároveň způsobuje rozladění druhého oscilátoru. Zvuk je poté veden do obvodu ovládajícího amplitudu signálu. Zde je řízený třetím oscilátorem, který má vlastní anténu. Tu budete ovládat levou rukou. Následně je zvuk přiveden k reproduktorům.

Zvuk

Thereminy jsou přístroje s mnoha podobami. Mnohem důležitější než vzhled je výsledný zvuk. Právě zvukově se jednotlivé přístroje poměrně liší. Moderní thereminy mají zvuk záměrně zkreslený, čímž je dosaženo mnohem zajímavějšího zvuku. Na kvalitu zvuku má vliv i samotná velikost přístroje. Kvalitu zvuku lze však ovlivnit přidáním dalších prvků.

Značka

Theremin je nástroj, který můžete koupit nebo si ho doma postavit jako stavebnici. Nástroj lze sehnat v internetových obchodech, ale i v prodejnách s hudebninami. Theremin je velmi specifický nástroj, který je na trhu zastoupen v minimálním počtu. Na českém trhu můžete theremin pořídit od Moog, Akai, Roland či Franzis Verlag. Cenově dostupný theremin nabízí Widara.

Cena

Před nákupem thereminu je třeba dobře zvážit rozpočet. Pořizovací cena je v tomto případě pravděpodobně nejdůležitější parametr, který ovlivní kvalitu zvuku i způsob, jakým budete na theremin hrát. Zde více než jinde platí, že úměrně s cenou se zvyšuje i kvalita přístroje. Pořizovací cenu však pochopitelně ovlivní i nároky, které na přístroj máte. Pro občasné domácí hraní vám bude levnější verze jistě stačit.

Pro domácí použití si vystačíte s přístrojem s cenou okolo 2 500 Kč. Tyto modely jsou v současnosti těmi nejoblíbenějšími. Cena profesionálních nástrojů je však mnohem vyšší a bývá v rozmezí 10 – 20 000 Kč. Theremin je přístroj, který je na trhu zastoupen velmi malým počtem modelů, dá se tedy očekávat, že výsledná cena profesionálních variant bude mnohem vyšší.

Prohlédnout thereminy

Otázky a odpovědi

Na jakém principu theremin funguje?

Z antén umístěných na přístroji vychází elektromagnetické pole, které je narušováno pohyby rukou nebo různými předměty. Elektrické signály, které antény produkují, přístroj zesílí a převede do reproduktorů.

Kde se theremin používá?

Zvuk vycházející z přístroje je poměrně strašidelný. Zatímco v minulosti se nástroj používal v orchestrech nebo společně s jediným nástrojem, v současnosti můžete theremin slyšet z sci-fi filmů nebo hororů. V rokové hudbě theremin nejvíce proslavil Jimmy Page. V populární hudbě se nástroj používá dodnes.

Jak obtížná je hra na theremin?

Hra na theremin může a nemusí být obtížná. Záleží na tom, jaké skladby chcete hrát a zda patříte mezi hráče amatéry nebo profesionály. Za nejtěžší považují hudebníci hraní klasických skladeb. Méně náročná je pak pochopitelně vlastní tvorba.

Na rozdíl od jiných nástrojů se zde nelze spoléhat na dotek. Jednotlivé tóny navíc znějí velmi podobně, rozdíly jsou jen velmi malé. Zvuk přístroje ovlivní i velmi nepatrný pohyb, dokonce i třas rukou. Hráč na theremin tak bude potřebovat opravdu pevné nervy, hodně trpělivosti a pevné paže.

Závěr

Theremin je přístroj, který není tolik známý. Zaujmout vás však může na první poslech díky svému mystickému zvuku. Právě díky němu jsou tyto nástroje velmi často využívány v hudebním i filmovém průmyslu. Na theremin si zahráli například Plastic People, Led Zeppelin, Pixies a další.


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (39 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Diky, informace dobre.
    Potrebuji hrace na Teremin v Cesku. Nemuzete mi nekoho doporucit?

    Bozena Mannova

Přidat komentář

Recenzer
Logo