Běžecká tretra se od klasické běžecké boty liší v několika zásadních parametrech. Největší rozdíl je v konstrukci podrážky. Běžecká tretra má podrážku vyrobenou z tvrdého materiálu, velmi často se jedná o plast. Do podrážky je tak možné ukotvit několik hřebů.
V atletické tretře byste tak neměli běhat, kde vás jen napadne. Tato bota je konstruována pro pohyb na vhodném dráhovém materiálu. Není tedy vhodná ani pro běh po asfaltu. Menší pro laiky nepatrný rozdíl je i v konstrukci svršku atletické tretry. Tretra je na noze mnohem staženější a noha má díky tomu maximální kontakt s podkladem.
Vybrat správnou tretru nemusí být pro laiky vůbec jednoduché, protože se vyrábí v několika typech. Při jejich výběru je tak nejdůležitější preferovaná disciplína, kterou budete chtít v běžecké tretře provozovat.
Typy
Před samotným výběrem si jednotlivé modely rozdělíme do několika kategorií. Ty jsou odvozeny od účelu používání. Kromě treter určených pro běh na atletické dráze existují i speciální krosové tretry vhodné pro přespolní běh.
Sprinterská tretra
Sprinterské tretry jsou vhodné pro rychlý běh na nejkratších trasách. Jejich délka bývá obvykle v rozmezí 50 – 200 metrů. Sprinterské tretry mají značně agresivní výztuhu, a v přední části boty najdete větší počet hřebů. V zadní části se nenachází podpatek, ani žádný tlumící materiál, protože při běhu na krátké trati nebudete patu prakticky využívat. Naopak budete potřebovat skutečně pevnou a velmi lehkou botu.
Středotraťová tretra
Také tyto tretry mají velmi silnou podrážku v přední části doplněnou o hřeby. Zatímco sprinterské tretry mívají až 7 hřebů, středotraťová tretra je doplněna o 6 hřebů. Viditelný rozdíl je však v zadní části. Zde již najdete alespoň lehký podpatek. Středotraťové tretry jsou vhodné na běh od 400 – 1 600 metrů. Z hlediska délky trasy je nutné poskytnout patě alespoň nějaký komfort a v části paty tak bývá umístěn tlumící materiál. Svrchní část boty se od předchozího typu nijak zásadně neodlišuje, v zásadě však může být o něco méně tuhý.
Distanční tretra
Tretra vhodná pro běh na dlouhé vzdálenosti. Používá se při běhu od 3 – 10 km. Tyto tretry mají výrazně kratší plastovou platformu osazenou menším počtem hřebů. Obvyklý počet hřebů je 5 – 6. Největší rozdíl je zde v tlumení boty, tyto boty vám poskytnou při dlouhém běhu největší pohodlí při dopadu. Distanční tretry mají odlišnou i svrchní část, jsou širší a polstrované.
Krosové tretry
Také u přespolních treter je nejzásadnější rozdíl v konstrukci podrážky. Tretry mívají v přední části menší počet hřebů, obvykle se jedná o 4 menší hřeby. Podrážka není vyrobena z tvrdého plastu, ale měkčí gumy. Díky ní má na povrchu větší přilnavost v terénu na různých nerovnostech i podkladech. Krosové tretry ustojí i běh blátem nebo mokrou travou. Z hlediska tlumení se tretra podobá distančním tretrám. I zde je kladen velký důraz na pohodlí chodidla.
Hřeby
Běžecké tretry jsou vybaveny hřeby s délkou 7 mm. 1 – 1,5 mm je zapuštěn do podrážky, zbytek hřebu trčí ven. Nejdelší povolená délka hřebu je 6 mm, přičemž se běžně používá pyramidová konstrukce hřebu. V případě opotřebení je možné hřeb vyměnit. Vybrat správné hřeby není nijak složité, protože všechny tretry mají totožné závity a použít tak můžete jakékoliv hřeby bez ohledu na délku tratě nebo disciplínu.
Rozdílný tvar však mají hlavičky hřebů a použít tak nebudete moci jakýkoliv utahovací klíč. Utahovací klíč je součástí každé tretry. Každý výrobce má však trochu odlišnou hlavičku a klíč tak nebude kompatibilní se všemi hřeby.
Velikost
Aby tretra plnila svoji funkci správně, je nutné vybrat správnou velikost. Při výběru velikosti byste neměli vycházet z vaší konfekční velikosti, ale měli byste si boty vždy vyzkoušet. Mnohdy se velikost běžecké tretry od velikosti klasické obuvi liší. S výběrem správné velikosti vás ochotně pomohou i kvalifikovaní pracovníci na prodejně.
Značka
Atletické tretry vyrábí přední výrobci sportovních potřeb. Chybu neuděláte v případě značky Nike, Adidas. Tito výrobci patří k těm nejoblíbenějším a nabízí velké množství modelů vhodných pro rekreační i náročnější sportovce. Další kvalitní tretry jsou k dostání od značky LA Sport, LAKE, Mizuno, Puma a dalších.
Cena
Cenové rozpětí je poměrně velké. Vhodné tretry tak vybírejte i s ohledem na vašich schopnostech a četnosti používání. Začátečníkům postačí tretry, které pořídí za cenu do 800 Kč. Pokročilejší atleti za boty utratí 1 000 – 2 000 Kč. Ještě kvalitnější tretry koupíte za 2 000 – 2 500 Kč. Ti nejnáročnější za boty utratí více než 3 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Kdo všechno může používat běžecké tretry?
Kromě běžců si atletické tretry pořizují ti, kdo se věnují požárnímu sportu. Na požární sport se zatím nevyrábí žádná specializovaná tretra a vybrat tak musíte vhodný model běžeckých treter. Požární sport obecně zahrnuje také překážkový běh. Ten se běží spíše na kratší úsek, avšak potřebovat budete i patřičnou stabilitu. Proto se za nejlepší volbu považují středotraťové tretry.
Jakou tretru vybrat na požární útok?
Při požárním spotu bude obecně absolvovat dvě disciplíny, překážkový běh a požární útok. Požární útok obvykle probíhá mimo dráhu, často na trávníku či štěrku. Vhodnou tretru tak budete vybírat s ohledem na délku trati. Nejčastěji se jedná o krátkou trať a vhodnou botou by tedy měla být tretra sprinterka. Ti, kdo nechtějí slevit ze svého pohodlí, mohou disciplínu opět absolvovat v středotraťové tretře. Pokud bude úsek výrazně delší, je možné zvolit i tretru distanční či krosovou.
Lze koupit i jinou podobu atletických treter?
Atletické tretry nepoužívají pouze běžci. Svoje speciální tretry mají také skokané, kteří mohou pořídit tretry vhodné na skok do dálky, výšky. D8le jsou k dostání tretry určené na skok o tyči, trojskok a universální modely. Atletickou disciplínou je i hod či vrch koulí, diskem, kladivem či oštěpem. Pro každou z disciplín jsou k dostání i speciální tretry. Méně náročným pak opět postačí tretry universální.
Závěr
Běžecká tretra je vhodná na jakoukoliv běžeckou disciplínu. Díky speciální konstrukci a hřebům bude běh v atletické tretře dynamičtější, než v případě klasické běžecké boty. Vhodnou tretru budete vybírat dle požadované disciplíny. Jednotlivých výrobků je celá řada a na své si přijdou muži, ženy i děti. Ke kvalitní tretře budete moci dokupovat náhradní hřeby. Ideální je pořizovat hřeby stejného výrobce, odpadne vám tak starost s jejich utahováním.
Zdroje: www.bike-eshop.cz, www.kola-radotin.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Tretry miluju, nosil jsem je už jako mladý a nedám na ně doposud dopustit. Jsou pohodlné, pěkné, v super designu a vydrží ledacos. Některé mají sice moc vysokou cenu, ale i tak se vyplatí.