Jak vybrat vestavnou troubu?

Pečící trouba nesmí chybět v žádné kuchyni. Vestavné trouby budou navíc v kuchyni působit kompaktním dojmem a trouba nebude zabírat další místo. Výhodou je i to, že vestavnou troubu můžete umístit do jakékoliv výšky, čímž si usnadníte manipulaci s horkými nádobami.

Při výběru vestavné trouby byste měli zohlednit dispozice kuchyně, počet osob v domácnosti i četnost a způsob používání. Díky tomu snáze vyberete správnou velikost, potřebné vybavení a funkce, které může trouba nabídnout.

Prohlédnout trouby

Typy

Při výběru vestavné trouby byste měli zvážit četnost a způsob používání. Pokud budete troubu využívat spíše občasně a nevyužijete moderní funkce, vystačíte si docela dobře i se základními modely. Ti, kteří budou troubu používat častěji a připravovat v ní budou různé pokrmy, se naopak neobejdou bez moderních funkcí.

Klasické vestavné trouby

Klasické trouby většinou koupíte v rozměru 60 x 60 cm. Vnitřní objem trouby může být od 60 – 80 litrů. Takto velké trouby mohou splnit požadavky větších rodin, ale uplatnění najdou i v menších domácnostech, kde využijí možnost pečení v několika úrovních. Do velké trouby můžete umístit větší plechy, formy i zapékací nádoby.

Klasické trouby nabízí pečení tradičním způsobem, tedy pomocí spodního a horního ohřevu. Využít můžete i kombinaci obojího. Trouba nabízí i několik základních funkcí jako je grilovaní či rozmrazování. Přesto budou tyto trouby vyhovovat nenáročným uživatelům, kteří ocení zejména nízkou pořizovací cenu.

Multifunkční vestavné trouby

Multifunkční trouby mohou kombinovat několik režimů pečení, grilování, ale i vaření. Multifunkční trouba je ve své podstatě klasická trouba, které je navíc obohacena o funkci horkovzduchu, pečení párou a využívat můžete i mikrovlny. K dispozici budete mít i další programy, těm nejdražších nechybí nejmodernější smart funkce.

Horkovzdušná vestavné trouby

Horkovzdušné trouby jsou velmi oblíbené, protože umožní rovnoměrné rozložení horkého vzduchu uvnitř trouby. Díky tomu budou pokrmy propečeny stejnoměrně ve všech úrovních. V horkovzdušné troubě tak můžete péct na více úrovních a péct můžete zároveň slané i sladké pokrmy.

Z hlediska výbavy jsou horkovzdušné trouby rozděleny na dva typy. Součástí levnějších trub bude ventilátor, který najdete i v klasické troubě. Lepší verzí jsou trouby vybavené kruhovým topným tělesem.

Parní vestavné trouby

Nejmodernější trouby nejvíce ocení milovníci zdravého vaření.  Parní trouby k upečení a uvaření pokrmů využívají horkou páru. Pára se postará, že budou pokrmy dokonale šťavnaté a zachovají si svoje nutriční hodnoty. Parní trouby můžete využívat při přípravě největšího množství pokrmů, trouba vám umožní péct, vařit i ohřívat. O výrobu horké páry se postará generátor a horká voda, kterou budete muset pravidelně dolévat.

Vnitřní objem

Velikost trouby byste měli vybírat s ohledem na počet členů v domácnosti i způsob, jakým budete troubu využívat. Obecně je rozdělení dle velikosti vnitřního prostoru následovné:

  • Objem od 35 – 43 litrů je dostačující pro 1 nebo 2 osoby.
  • Objem od 40 – 70 litrů uspokojí nároky 3 – 4 osobám.
  • Objem nad 70 litrů je vhodný do velkých domácností nebo tak, kde se při pečení používají velké nádoby.

Rozměry

U vestavných spotřebičů je rozměr velmi důležitý. Vnější rozměr trouby musí odpovídat rozměrům skřínky, do které troubu umístíte. Klasická vestavná trouba má obvykle rozměr 60 cm.

V menších domácnostech si vystačí s malou troubou s objemem 40 – 45 litrů. Takováto trouba najde svoje místo i malé kuchyni. Menší rozměr většinou nijak neovlivňuje výbavu trouby. Koupit můžete základní verze i moderní trouby, které nabídnou mnoho praktických funkcí. Menší trouby dosáhnou požadované teploty mnohem rychleji, což je jejich velkou výhodou. Nevýhodou těchto trub jsou vyšší nároky na energii a vyšší pořizovací cena.

Ovládání trouby

Vestavné trouby můžete ovládat několika způsoby. K dispozici budete mít tlačítka, dotykové ovládání i klasické otočné knoflíky. Ovládání trouby tak můžete velmi snadno sladit se stylem celé kuchyně i preferencemi jednotlivců. Obecně oblíbené je ovládání pomoci zamačkávacích koleček. Ty po skončení přípravy jednoduše zamáčknete do panelu trouby a tím si usnadníte její čištění. Milovníci moderního stylu nejvíce ocení dotykové ovládání, nebo možnost ovládat troubu na dálku pomocí mobilního telefonu.

Příkon

Příkon je parametr udávaný v kW a udává, jak rychle se bude trouba schopna nahřát na požadovanou teplotu a jak rychlý bude samotný proces pečení. Čím vyšší však výkon bude, tím vyšší bude i spotřeba elektrické energie. Z hlediska energetické náročnosti se vyplatí investovat do spotřebiče spadajícího do energetické třídy A a B.

Funkce a možnosti

Moderní trouby nabízí celou řadu funkcí, pečících programů i další výbavy. Možnosti trouby ovlivňují pořizovací cenu, proto dobře zvažte, co vše budete schopni při používání trouby využít a jaké funkce naopak nevyužijete.

  • Tradiční pečení – základní funkcí každé trouby je tradiční pečení, které spočívá v přítomnosti spodního i horního topného tělesa. Tradiční pečení zajistí jednoúrovňové pečení mnoha druhů jídel.
  • Horkovzduch – horkovzduchem jsou vybaveny modernější trouby. Horký vzduch je uvnitř trouby rozprostřen do celého prostoru trouby což vám umožní upéct více plechů najednou.
  • Gril – také gril patří k základní výbavě trouby. Díky grilu můžete připravit maso s křupavou kůrčičkou.
  • Pečení v páře – je stále oblíbenější funkce, která vám umožní zdravější přípravu pokrmů. Díky páře si potraviny navíc zachovají svoji přirozenou chuť a zároveň si zachovají více minerálů i vitamínů.
  • Rozmrazování – stejně jako v mikrovlnných troubách můžete i klasické troubě suroviny rozmrazovat.
  • Pizza – milovníci pizzy se neobejdou bez tohoto pečící programu, pomocí kterého mohou připravit lahodnou domácí pizzu. Funkce pizza se postará o její rovnoměrné propečení a křupavou kůrku. Funkci využijete i při pečení chleba či koláčů.
  • 3D pečení – je způsob pečení, při kterém můžete využívat ventilátor i všechna topná tělesa, což zajistí rovnoměrnou distribuci tepla. Při 3D pečení můžete péct ve více úrovních a péct můžete různé druhy pečení, aniž byste se museli obávat, že se budou míchat vůně a chutě.
  • Mikrovlnný ohřev – funkci mikrovln nabídnou dražší trouby, které v domácnosti zastoupí klasickou mikrovlnku. Uplatnění najdou především v menších kuchyních, kde není na dva samostatné spotřebiče místo.
  • Časovač – umožňuje nastavit dobu pečení a následné vypnutí trouby.
  • Tlumené dovírání dvířek – dovírání bude nejen tiché, ale i šetrné.
  • Dětská pojistka – zabrání nechtěnému zapnutí trouby.
  • Termosonda – bude vhodnou výbavou pro všechny, kdo pravidelně pečou velké kusy masa. Využít ji můžete při pečení i grilování.
  • Příslušenství – vestavné trouby mohou být vybaveny pečícími plechy a pekáči, grilovacími podložkami, formami, ošatkami a dalším příslušenstvím.

Značka

Vestavné trouby vám musí zaujmout nejen pořizovací cenou, výbavou, ale pochopitelně i designem. Oblíbené jsou trouby v elegantním černém provedení, klasikou je stříbrná varianta a milovníky retra potěší bílé provedení. Díky obrovské nabídce budete moci design trouby snadno sladit se stylem vaší kuchyně. Vestavné trouby nabízí celá řada předních výrobců. Oblíbené jsou trouby Elecktolux, AEG, Whirpool, Gorenje, Siemens, Miele, Amica, Mora či Zanussi.

Cena

Vestavné trouby jsou k dostání v poměrně velkém cenovém rozmezí. Cenu zpravidla nejvíce vybaví celková výbava trouby, na cenu má vliv i velikost, výkon a celkový design. Méně nároční mohou za troubu utratit méně než 10 000 Kč. Nejnáročnější zákazníci pak budou vybírat mezi spotřebiči v cenovém rozmezí 30 a více tisíc korun.

Prohlédnout trouby

Údržba

Aby vám vestavná trouba sloužila dlouho a spolehlivě, budete ji muset pravidelně čistit. Potraviny připečené na povrchu budou při opětovném používání zapáchat a mohou troubu dokonce poškodit. Moderní trouby však již dnes nabízí některou z možností samočištění, což vám její údržbu výrazně ulehčí.

  • Pyrolytické čištění – je způsob údržby umožňující na krátkou dobu prudce zvýšit teplotu. Při teplotě, která může vystoupat až na 500 °C se veškerá špína vypálí. Jediné, co budete muset udělat, je v závěru setřít vzniklý popílek.
  • Katalytické čištění – trouba má speciální povrch, který uchycené nečistoty ničí a z menší části dokáže i absorbovat. Po skončení pečení postačí nechat troubu cca 20 minut v režimu čištění. Zbylé nečistoty ze stěn opět snadno setřete.
  • Parní čištění – do nádoby v troubě je třeba nalít menší množství vody. Ta se vlivem vysoké teploty promění v horkou páru, která snadno změkčí připálené nečistoty. Tyto nečistoty pak snadno odstraníte pomocí houbičky.

Otázky a odpovědi

Jaké možnosti nabídnou vestavné trouby s připařováním?

Trouby s připařováním jsou kompromisem mezi klasickou horkovzdušnou a parní troubou. Trouba vám však neumožní vařit v páře, připravit v ní však budete moci nadýchané pečivo i šťavnaté maso. Trouba s připařováním může být vybavena nádržkou na vodu, v jejich případě můžete kombinovat klasické pečení i pečení s párou. Ta se bude do prostoru troubu vstřikovat v předem nastavených intervalech. Takové to trouby se vyznačují vyšší pořizovací cenou. Levnější trouby umožňují nalévání vody na dno trouby nebo na plech, který můžete na dno trouby umístit. V tomto případě bude pára přítomna ihned od počátku přípravy.

K čemu dalšímu při výběru vestavné trouby přihlédnout?

Vestavné trouby nabízí celou řadu praktických funkcí, přesto byste měli myslet i na bezpečnost členů rodiny. Z tohoto důvodu je nutné zkontrolovat provedení dvířek. Trouby mohou mít dvířky dvojvrstvá, třívrstvá i čtyřvrstvá. Zde platí pravidlo, čím více je ve dvířkách skel, tím méně se budou na povrchu zahřívat. Větší počet skel navíc zajistí i lepší izolaci.

Jakým způsobem mohou být řešeny rošty?

Vestavné trouby mohou být vybaveny prolisy, závěsnými rošty i teleskopickými výsuvy. Prolisy jsou drážky, které jsou přímo součástí trouby. Do drážek můžete plechy zasunovat. Součástí trouby by měl být i rošt, na který budete moci umístit menší plech. Závěsné rošty jsou úchyty, do kterých je možné zasunovat rošty i plechy. Nejoblíbenější jsou dnes teleskopické výsuvy, které zajistí nejjednodušší manipulaci s plechem i roštem.

Závěr

Vestavné trouby jsou na trhu zastoupeny několika typy. Typ trouby budete vybírat zejména podle svých potřeb a požadavků, které na troubu máte. Ve chvíli, kdy budete vědět, jaké provedení pro vás bude tím nejlepším, musíte vybrat správnou velikost i objem trouby. Přihlédnout budete muset k výkonu i spotřebě energie, zvážit musíte i funkční výbavu či způsob čištění. Kvalitu a servis obstará prověřený výrobce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.expert.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (116 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo