Jak vybrat turistické boty?

Nejoblíbenější typy turistických bot

Turistická obuv je na několikakilometrovém výšlapu tou nejdůležitější částí outfitu. Turistické boty se vyznačují velmi dobrou podporou nohy v jakémkoliv terénu a zajistí vám optimální záběr na různých površích. Díky správným botám budete cítit i na konci náročného dne pohodlí a po celou dobu si můžete být jistí, že budete mít zajištěnu potřebnou stabilitu a bezpečnost, ať už se budete pohybovat v jakémkoliv terénu.

Není turistika jako turistika, proto mají i turistické boty několik podob. Před tím, než se do výběru vhodné obuvi pustíte, byste měli vědět, v kam budete nejčastěji vyrážet a v jakých podmínkách se budete běžně pohybovat. Universální obuv, který bude vhodná pro všechny typy turistiky na trhu bohužel nenajdete. Jakmile budete mít přesnou představu o tom, který typ obuvi pro vás bude tím nejvhodnějším, bude nejdůležitější zvolit správnou velikost.
Výběr velikosti turistických bot je trochu specifický a je vhodné vědět, co vše vás může v terénu překvapit. Cena poté určí, co vše navíc vám bude moci bota nabídnout.

Porovnat ceny bot

Náročnost terénu

Při výběru obuvi dobře zvažte, mezi jak zdatné turisty se můžete přiřadit a v jakém terénu se budete běžně pohybovat. V závislosti na tom se boty rozdělují různými způsoby.

  • Nenáročná turistika – vyznavači klidných a nenáročných procházek, které se obejdou bez většího převýšení budou potřebovat pouze dostatečně pohodlnou obuv. Na procházku do lesa, na louky a jinam budete moci vyrazit prakticky v jakýchkoliv sportovních botách, které používáte na běžné nošení. Největší výhodou obuvi bude nízká cena, v tomto případě se většinou obejdete bez nadstandardních prvků, avšak hodit se minimálně mohou nepromokavé boty. Nenároční turisté mohou volit obuv spadající do stupnice A, nebo A/B.
  • Horská turistika – do náročnějších podmínek budete potřebovat kvalitnější a pevnější obuv. Boty by již měly zvládnout vyšší převýšení, pohodlné musí být i při chůzi mezi kameny nebo po skalách. Obuv na horskou turistiku již bývá více vyztužená a měla by vaše nohy dobře zafixovat. Výhodou je i vyšší přilnavost, díky které vás boty ochrání před možným uklouznutím a základem by měla být i nepromokavost. Za takto odolnou obuv si však budete muset o něco více připlatit. Boty vhodné pro náročnou turistiku najdete ve stupnici B případně B/C.
  • Několikadenní pochod – obuv vhodná na několikadenní tek by měla být dostatečně odolná a všestranná. Kromě vysoké odolnosti vůči vodě by vám měla obuv zajistit správné tlumení nárazů a tím šetřit vaše klouby. Při pochodu oceníte mimořádně kvalitní a pevnou obuv, v tábořišti byste však měli vašim nohám dopřát zasloužené pohodlí v turistických sandálech nebo pantoflích. Vybírat můžete mezi obuví zařazenou do stupnice C. Zde najdete obuv, který bude částečně vhodná na pochod v zimě. Do kategorie D již spadají expediční boty, které vás podrží i v extrémním počasí.

Typy

V základu se turistické boty dělí na nízké, polovysoké a vysoké. Každé provedení má své výhody a nevýhody. U všech bot byste se měli zaměřit na materiál a profil podrážky. Tato část se postará o vaši dokonalou přilnavost. Turistické boty musí být bezpečné i při výrazně menší kontaktní ploše, než je tomu u běžných vycházkových bot. Tuhost podrážky souvisí s terénem, čím je terén náročnější, tím tvrdší by měla podrážka být.

Nízká turistická obuv

Výhodou nízkých bot je nižší hmotnost a lepší vzdušnost. V takových to botách se vaše nohy nebudou tolik potit. Nevýhodou je skutečnost, že nízká bota nebude schopna ochránit váš kotník, což může vadit především méně zdatným turistům. Vymknutý kotník mimo civilizaci nebude tím správným zážitkem. Nižší obuv bude praktičtější zejména při pochodu v teplejších dnech.

Bosky barefoot BENNON

Ukázka bot Bosky barefoot BENNON – Boty jsou vhodný pro relaxaci a krátký pobyt v přírodě.

pánské ponožkoboty Skinners

Ukázka pánských ponožkobot Skinners – Jsou vhodný do přírody, na běhání a do posilovny.

Polovysoká turistická obuv

Polovysoká obuv již dokáže kotník adekvátně ochránit. Tento typ obuvi je tím nejoblíbenějším a volí ho vyznavači nenáročné i středně náročné turistiky.

Vysoká turistická obuv

Vysoké boty jsou oblíbené u vyznavačů dlouhých treků a horské turistiky. Jejich největší výhodou je vynikající stabilita a pevnost. U vyšších bot oceníte i lepší teplotní komfort.

Nevýhodou vysoké turistické obuvi je vyšší hmotnost. Vysoké boty mohou být i trochu nemotorné a váš pohyb bude méně přirozený. Počítat musíte rovněž s nižší prodyšností a obecně s menším pohodlím.

Velikost

Ať už si vybíráte jakoukoliv turistickou obuv, měli byste myslet na to, že v botách našlapete mnoho kilometrů. Dlouhý pochod může způsobit opuchnutí nohou. Také scházení s kopců bude pohodlnější v případě, kdy budete mít v botě několikamilimetrovou vůli. Díky ní nebude palec narážet o přední část a vyhnout se tak můžete nepříjemné bolesti. Bota na turistiku by však neměla být větší o jedno nebo dokonce 2 čísla. Vystačit byste si měli s botou o půl čísla větší. Základem je pevná bota, která vám umožní pohybovat palcem u nohy.

Materiál

Na výrobu turistických bot se používá převážně syntetický materiál, ale koupit můžete i celokožené boty nebo boty vyrobené v kombinaci kůže/ syntetika.

  • Syntetika – výhodou syntetiky je nižší hmotnost, ale i cena. Syntetický materiál se velmi dobře přizpůsobuje tvaru nohy a výhodou bude i rychlé vysychání bot. V případě kvalitních bot již nebývá vždy pravidlem nízká odolnost a životnost. Kvalitní boty vám mohou sloužit i několik let.
  • Kůže – kožené boty budou velmi odolné a ustojí u hrubší zacházení. Kůže je přírodní materiál, který se velmi rychle přizpůsobí tvaru nohy, počítat však musíte s nižší prodyšností tohoto materiálu. Nevýhodou je i složitější údržba, aby boty dlouho vydržely, musíte o ně správně pečovat.

Nepromokavost

Tuto funkční vlastnost ocení v terénu naprosto každý. Turistické boty se v míře nepromokavosti liší a ne vždy je nízká míra nepromokavosti na škodu. V letních dnech oceníte spíše prodyšnější obuv, v méně příznivém počasí pak budou vhodnější boty s kvalitnější membránou. Nejpoužívanějším typem membrány je Gore-Tex.

Značka

Turistické boty najdete v mnoha velikostech a designech. Velký výběr mají muži, ženy i děti. Výrobců je celá řada a vybrat tu správnou značku může být velmi složité. U značkových bot však budete mít jistotu kvality, odolnosti a bezpečí. Mezi ty nejoblíbenější patří obuv značky Salomon, Mammut, Garmont, Salewa, Keen, Lowa, Merrell, Adidas nebo AKU.

Cena

Kvalita bot nesouvisí pouze s výrobcem, ale určuje ji rovněž cena. Základní modely vhodné pro nenáročnou turistiku budete moci koupit již za cenu okolo 1 000 Kč. Takovéto boty budou vhodné i na běžné nošení. Pakliže budete chtít boty, které déle vydrží, budete se již pohybovat v cenovém rozpětí 1 – 3 000 Kč. Horskou turistiku byste měli absolvovat v odolné obuvi, jejichž cena bývá v rozmezí 2 – 4 000 Kč. Vyznavači extrémní turistiky za kvalitní obuv zaplatí ještě více.

Porovnat ceny bot

Údržba

Turistické boty vyžadují stejně, jako každé jiné, pravidelnou péči. Tu zajišťuje vhodná impregnace. Nové boty vám mohou ošetřit již při nákupu, avšak impregnaci je třeba pravidelně obnovovat. Impregnační přípravky zajistí voděodolnost a zamezí i zvýšenému špinění bot. Volba správného přípravku souvisí s výrobním materiálem. Méně starostí budete mít v případě syntetických bot, více péče naopak vyžadují boty kožené.

Otázky a odpovědi

Je možné vzít zcela nové boty na delší túru?

Nové boty jakkoliv kvalitní je třeba před prvním dlouhým výšlapem nejprve dokonale prošlápnout. Pokud byste tento krok přeskočili, potrápí vás pravděpodobně již po několika kilometrech bolestivé puchýře či otlaky. Noha si bude muset na nové boty zvykat postupně, protože každý má trochu jiný tvar nohy.

Co navíc nabídnou zimní turistické boty?

Zimní boty pochopitelně nabídnou vysoký teplotní komfort a nejvyšší stupeň nepromokavosti. Zimní obuv se vyznačuje i speciálním vzorkem, který zajistí vaši stabilitu při pohybu na sněhu či ledu. Některé zimní boty budete navíc použít i v kombinaci se sněžnicemi.

V jakých ponožkách na túru vyrazit?

Nejlepší službu vám poskytnou speciální turistické ponožky, které jsou pohodlné a zároveň funkční. Turistická ponožka je navíc schopná adekvátně zpevnit nárt nohy, což se bude hodit především v případě nízkých bot. Zpevněné části ponožek vás pak mohou ochránit před vznikem bolestivých puchýřů a oděrek a zároveň se postarají o odvod potu od chodidla.

Závěr

Turistickou obuv byste spíše neměli vybírat podle přesné velikosti vaší nohy. Vhodné je, aby byly boty alespoň o několik milimetrů větší. To alespoň radí milovníci turistiky, kteří pravidelně vyrážejí na dlouhé pochody. Zda s nimi tento názor sdílíte, je již pouze na vás. Kvalita turistických bot se odvíjí od terénu, ve kterém se budete pohybovat. Odolnost, hmotnost a nároky na údržbu se mění v závislosti na výrobním materiálu. Nepromokavost udává kvalita membrány.
Zobrazit

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sportisimo.cz, www.4camping.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (150 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo