Vánoční stromeček je o Vánocích tou nejdůležitější dekorací, která nechybí v drtivé většině domácností. Vánoční stromeček se podle historických spisů strojí od roku 573. První stromečky se zdobily v Burgundsku a Bretani. Do Čech se tato tradice dostala až v 19. století. V minulosti se zdobily pouze živé stromky, v dnešní době můžete kromě živého pořídit i umělý stromeček, který vám vydrží mnoho let.
To, zda pořídit živý nebo umělý stromeček je čistě otázkou vkusu. Každá z variant má svoje kouzlo, ale i různé výhody a nevýhody. Obě varianty umožňují vybrat druh stromku, oblíbené jsou borovice, jedličky i smrčky. K dostání jsou stromky různých velikostí. U umělého stromku si pak můžete vybrat dokonce barvu či košatost větví.
Porovnat ceny vánočních stromků
Typy
Při výběru se budete rozhodovat mezi živým nebo umělým stromečkem. Ti, kteří upřednostňují živý stromek, ale nechtějí kvůli několika dním nebo týdnům zahodit strom, který roste několik let, mohou koupit rostlý strom v květináči, který mohou v případě potřeby zasadit do zahrady.
Živý strom
Živé stromečky jsou osvědčenou klasikou, která potěší především charakteristickou vůní. Živý strom představuje každoroční výdaj a v případě, kdy mu neposkytnete adekvátní podmínky, musíte počítat s jeho kratší životností a nepořádkem, který zanechá opadávající jehličí.
Druhy vánočních stromků
Vánoční stromeček mnozí vybírají pouze podle vzhledu. Zejména u živých stromků je vhodné se více zaměřit i na druh stromečku. Ten totiž určuje výdrž i pořizovací cenu.
- Smrk ztepilý – pro smrk je charakteristické tuhé a krátké jehličí. Smrk můžete vybírat v několika odstínech, jeho barva přechází od zelené po šedozelenou. Ke koupi vám může smrk nalákat nižší pořizovací cenou, pro tento druh je však typická kratší životnost.
- Smrk pichlavý – je známý jako stříbrný. Pro smrk pichlavý je typické šedozelené až téměř stříbrné jehličí. Výhodou jsou i velmi pevné větve, které bez potíží unesou i těžší ozdoby. Největší výhodou je však jehličí, které opadává pouze v minimálním množství. Při zdobení vás však může ostré jehličí potrápit. Počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.
- Borovice černá – je strom s opravdu dlouhým jehličím. Délka jehličí bývá v rozmezí 8 – 15 cm. Borovice je vhodnější do větších prostor, vyznačuje se totiž pevnou a širokou korunou. Také u tohoto druhu nemusíte příliš řešit jehličí. Nevýhodou je však vysoká pořizovací cena, borovice černá se vám bude i obtížněji shánět, díky vysoké ceně nepatří mezi nejoblíbenější druhy stromků.
- Borovice lesní – snadněji seženete borovici lesní. I pro tento druh je typické delší jehličí. Jeho délka však nedosahuje takových hodnot jako u borovice černé. Nevýhodou borovice jsou větve, které rostou dále od sebe. Díky tomu může stromek pro někoho působit chudě. Výhodou je však delší výdrž a jehličí, které opadává pouze v minimálním množství.
- Jedle kavkazská – je považována za jeden z nejkrásnějších vánočních stromků. Větve stromu rostou velmi pravidelně, jsou pevné a husté. Na větve budete moci zavěsit i těžší ozdoby. Jedle kavkazská se vyznačuje dlouhou životností a vysokou pořizovací cenou.
Strom v květináči
Tato alternativa potěší příznivce živých stromků, kteří nechtějí vánoční stromek po měsíci zahodit, ale těšit se z jeho krásy mnohem delší dobu. Strom v květináči není pokojovou rostlinou a v teple strom vydrží pouze omezenou dobu.
Poté může začít chřadnout a usychat. Stromek v květináči by neměl být umístěn u zdroje tepla a vyžaduje pravidelnou zálivku a hnojení. Strom v květináči by neměl být typickým světelným stromkem, nedoporučuje se ho zdobit klasickými svícemi a zavěsit byste na něj neměli ani prskavky. Lze ho však ozdobit elektrickým řetězem nebo LED světýlky.
Umělý strom
Jestliže nechcete každý rok řešit otázku, jaký stromek pořídit, bude vám více vyhovovat stromeček umělý. Umělý stromeček vás nepotěší svojí vůní, ale má řadu jiných výhod. Jehličí ze stromku neopadává a stromek nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
Moderní stromečky na první pohled od těch pravých prakticky nerozeznáte a na výběr máte stromy různých velikostí tvarů a barev. U umělého stromečku tak budete muset vyřešit pouze to, na kterém místě ho do dalších Vánoc uskladníte.
Materiál
Umělé stromky se vyrábí z různých materiálů. Materiál poměrně značně ovlivní kvalitu i vzhled stromečku.
PVC
Z PVC zakoupíte všechny druhy stromků. Vybírat můžete mnoho velikostí a různé barvy. Po vytažení bude třeba větve i jehličí stromku vyrovnat. Díky tomu bude po několika letech jehličí pomačkané a může se postupně ničit. Nevýhodu PVC je méně líbivý vzhled, na první pohled budete vědět, že se jedná o umělý stromek. Výhodou je však nižší pořizovací cena stromku.
PE
Dražší stromy jsou vyrobeny z polyetylenu. Výhodou je velmi realistický vzhled stromku, na první pohled nepoznáte, zda se jedná o umělý nebo živý strom. U polyetylenových stromků můžete vybrat i podobu jehličí. K dostání jsou stromky s 2D a 3D jehličím.
- 2D jehličí – stromky s 2D jehličím jsou levnější, přesto se však nemusíte obávat laciného vzhledu. Tato varianta je ideální pro ty, kteří hledají dobře vypadající strom s příznivou pořizovací cenou.
- 3D jehličí – stromek vás potěší velmi krásným vzhledem. Jehličí je husté a vypadá jako jehličí živého stromku. Rozdíl na první pohled nepoznáte ani dotykem. Za stromky s 3D jehličím si pochopitelně připlatíte. Nejdražší a nejkvalitnější stromky mají 100% 3D jehličí.
Značka
Výrobce budete vybírat pouze v případě umělých stromků. Ty živé můžete koupit u mnohých supermarketech, v zahradnictvích nebo na speciálních prodejních místech. Živý stromek si můžete nechat uříznout přímo na plantáži. Umělý stromek nabízí LAALU, vida XL, Meedo, Nábytek XL, Aga, EMOS, NOHEL GARDEN a další značky.
Cena
Pořizovací cena vánočních stromků se může rok od roku lišit. To se týká především živých stromečků. Obecně však lze říct, že vánoční stromek koupíte nejčastěji od 300 – 2 000 Kč. Za opravdu malý stromek zaplatíte i méně a cena vysokých stromků bude naopak ještě vyšší.
Porovnat ceny vánočních stromků
Otázky a odpovědi
Jak vybírat živý strom?
Na výběru živého stromku si dejte záležet, samotný výběr byste neměli uspěchat, proto si na výběr stromku vymezte větší množství času. Stromek byste měli vždy pečlivě zkontrolovat z každé strany, zkontrolujte stav větví i kvalitu jehličí. Na žádném místě by stromek neměl usychat a také jehličí musí být v perfektním stavu. V opačném případě může stromek začít velmi brzo opadávat.
Jakou velikost zvolit?
K dostání jsou vánoční stromky mnoha velikostí. Díky tomu můžete stromečkem vyzdobit malý byt i prostorný rodinný dům. Výběr velikosti je čistě individuální záležitostí, v tomto případě žádné pravidlo neexistuje. Záleží pouze na vás a velikosti prostoru, který můžete stromečku vymezit. Mezi nejoblíbenější patří stromečky s výškou od 1,5 – 2 metrů.
Do jakého stojánku stromek umístit?
I v případě stojánků je výběr opravdu pestrý. Oblíbené jsou klasické těžké kovové stojánky, které unesou i velmi vysoký strom. Koupit můžete také stojánek vyrobený z plastu nebo ze dřeva. Při výběru stojánku zjistěte dopředu nosnost i to, jaký průměr kmenu vám umožní stojánek vložit. V současné době patří k nejoblíbenějším stojánky s nádobou na vodu. Díky vodě vydrží stromeček delší dobu a voda mu zajistí i vyšší stabilitu.
Závěr
Živé stromečky jsou náročnější na péči. S nákupem stromku se nevyplatí vyčkávat, protože by na vás pravděpodobně zbyly pouze méně kvalitní stromky. Pro stromek byste tak měli vyrazit s určitým předstihem a po nákupu tak budete muset vyřešit, kde stromeček uskladníte. V každém případě by se mělo jednat o chladné místo, stromečku nebude vadit ani mráz. Žádnou péči naopak nevyžaduje umělý stromeček, který můžete vytáhnout z krabice až před samotným strojením.
Po vánocích ho pak opětovně složíte a z jeho krásy se můžete těšit zase další rok. Nevýhodou je, že vás nijak nepřekvapí svým vzhledem ani vůní. Strom v květináči je alternativa, která potěší příznivce živých stromků, kteří nechtějí vánoční stromek po měsíci zahodit k popelnicím. Nutné je však říci, že nákup živého řezaného stromku nijak nezatěžuje životní prostředí a zlikvidovat ho můžete mnoha různými způsoby tak, aby z něho byl i nějaký užitek.
Uměle vánoční stromky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.bauhaus.cz, www.alza.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Přestože miluji živé stromky, tak máme doma umělý, protože se mi nechce uklízet jehličí, když pak člověk chytí špatný kus. Naštěstí se dnes vyrábí stromky s 3D jehličím, které vypadají jako živé a jakmile se ozdobí, nerozeznáte je od živého. Samozřejmě, že je potřeba, aby člověk koupil opravdu realisticky vypadající 3D stromek, jinak by to nemělo cenu.
Vánoce miluji a pořízení stromku je snad ten nejlepší moment, ale ne všude je možné dát živý. Doma jsme měli v obývacím pokoji borovici černou, která měla přes dva metry a skutečně vydržela celé svátky až do Tří králů, aniž by jí opadávalo jehličí, no a k rodičům jsem koupila umělou jedli kavkazskou, protože mamka živý strom nechce, aby nemusela uklízet jehličí. Obojí má svoje kouzlo, protože když se stromečky nazdobí jsou úžasné všechny, bez ohledu na to, jestli jsou živé nebo umělé.
O posledních Vánocích jsem objednala umělou jedličku do kuchyně a krásný smrk do obývacího pokoje. Když se tato umělá dvojka nazdobila, ani nebylo poznat, že jsou umělé. Jediné co k té dokonalé atmosféře chybělo, byla vůně čerstvého stromku, ale to vynahradila úžasně vonící svíčka s aroma zasněženého stromu.
Vánoce bez stromečku, to je prostě nemyslitelné, a jelikož u nás se jede vánoční atmosféra opravdu ve velkém, tak jsme na poslední svátky objednali dva a půl metru vysokou borovici do obýváku a ještě jednu metrovou do obýváku. Kvalita byla super a díky tomu, že dostal stromek potřebnou výživu, vydržel nám tentokrát až do Velikonoc. Rozhodně živé stromky nezavrhujte, neboť tu pravou vůni Vánoc vám ten umělý zkrátka nezajistí.
Odjakživa jsme měli doma živý stromek, ale ani ten umělý není k zahození. Ten živý máme v obýváku, v ostatních místnostech jsou umělé a když se po Vánocích odstrojí, uložím je do tašky, která je přímo určená pro uskladnění vánočního stromečku. Je to hodně dobrá pomůcka, protože jinak většinou končil stromeček v pytli na skříni a byl většinou plný prachu.