Veslovací trenažéry

Veslovací trenažér je jednou z nejzdravějších a nejúčinnějších domácích cvičebních aktivit. Tento specifický stroj je určen také pro veslařskou přípravu, cvičením budujete svoje svaly, ale funguje i jako kardio stroj a cvičením budete účinně spalovat tuky.

Cvičením na veslovacím trenažéru zredukujete svoji tělesnou hmotnost a zpevníte celou postavu. Veslovací trenažéry budete stejně jako ostatní cvičební stroje vybírat podle způsobu a četnosti využití. Některé trenažéry jsou určené především pro kondiční veslování, na jiných lépe zformujete postavu a zbavíte se přebytečných kilogramů a profesionální trenažéry využijí sportovci při každodenním tréninku.

Při výběru stroje hraje důležitou roli také tělesná hmotnost a výška uživatele. Kvalitní mechanismus vám zaručí dlouhou životnost a bezproblémový chod. Stroj můžete vybírat také podle nášlapů nebo pojezdu sedáku.

Porovnat ceny veslovacích trenažérů

Nejlepší veslovací trenažéry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. NordicTrack RX800 98 % 18 880 Kč Zobrazit Mastersport.cz
2. Tunturi R20 Rower Competence 95 % 10 439 Kč Zobrazit Fitham.cz
3. InSPORTline Yukona 88 % 8 790 Kč Zobrazit Mall.cz
4. InSPORTline Ocean 85 % 6 490 Kč Zobrazit Insportline.cz
5. HMS ZM1502 84 % 7 599 Kč Zobrazit Mall.cz

Typ konstrukce

Veslovací trenažéry jsou k dostání v několika provedeních. Díky tomu se jednotlivé modely liší velikostí, plynulým záběrem, komfortem používání ale i životností.

Trenažéry s pružným lanem

Tyto trenažéry patří k těm nejlevnějším, součástí stroje je gumový expander. Při veslování dochází k jeho napínání. Tyto stroje jsou určené spíše pro občasné používání. Stroje vám poskytnou nepřirozený záběr a počítat musíte i s poměrně rychlým vytaháním lan.

Trenažéry tlumičové

U těchto strojů je odpor tvořen hydraulickými tlumiči. U levných trenažérů jsou tlumiče na pevno a zátěž budete nastavovat posuvem páky. Pevné tlumiče mají opět nepřirozenou ergonomii záběru ale také omezený rozsah veslování.

Dražší stroje mají tlumiče nastavitelné a zátěž budete měnit otočnou koncovkou. Záběr připomíná veslování na klasické veslici. Nevýhodou tlumičových trenažéru je omezená životnost tlumičů, která se v případě nejdražších strojů pohybuje v rozmezí 2 – 5 let v závislosti na četnosti používání.

Trenažéry s magnetickou brzdou

Jedná se o nejvíce rozšířené modely určené především pro domácí použití. Odpor je vytvářen sadou magnetů, které se přibližují nebo naopak vzdalují od setrvačníku.

Podle toho se mění síla i brzdný účinek. Tyto trenažéry umožňují měnit velikost odporu manuálním otočným regulátorem, dražší stroje umožňují měnit odpor elektronicky dle jednotlivých přednastavených programů.

Výhodou strojů je tichý chod a větší rozsah zátěže. Ani v případě těchto strojů se však nevyplatí zakoupení podezřele levného trenažéru. Tyto levné stroje mají často nekvalitní součásti, díky kterým nejsou záběry plynulé, ale spíše trhané.

Trenažéry s indukční brzdou

Jedná se o méně častou variantu k trenažérům s magnetickou brzdou. Stroje jsou využívány zejména pro terapeutické účely. U setrvačníku je připevněná cívka, jejíž součástí je elektromagnet. Proud v cívce reguluje počítač, v závislosti ne jeho velikosti se mění síla magnetického pole.

Nevýhodou těchto strojů je větší množství důležitých komponentů, které se mohou při používání poškodit. S nimi je pak spojena poměrně drahá oprava.

Trenažéry vzduchové

Do domácnosti, ale i pro komerční účely můžete využít tento typ veslovacích trenažérů. Vzduchový trenažér poznáte podle větráku, který reguluje přívod vzduchu i samotný odpor záběru. Výhou stoje je plynulý přirozený záběr, nevýhodou vyšší hlučnost.

Trenažéry vzduchovo-magnetické

Jedná se o nejkvalitnější stroje, které jsou určené spíše pro každodenní trénink a zvládnou i náročné komerční využití. Oproti předešlému typu jsou tyto stroje tiché a disponují mnoha funkcemi i jednotlivými programy. Využít je mohou začátečníci i pravidelní sportovci a jejich nevýhodou je především vyšší pořizovací cena.

Trenažéry s vodou

Jedná se o vzácně zastoupené typy, jejich součástí je nádoba s vodou. Vodu roztáčí lopatky a zátěž se reguluje množstvím vody nebo klapkou. Stroje jsou poměrně hlučné, výhodou je však vyšší životnost. Záběr je plynulý a přirozený.

Pojezd sedáku

Trenažéry mají dva druhy pojezdů, které se liší kvalitou a životností.

  • Bez ložisek – pojezd bez ložisek je typický pro levné stroje. Tyto trenažéry mají pojezdy plastové a narazit můžete i na modely disponující jen kovovými pouzdry. Za zmínku stojí rychlejší opotřebení stroje.
  • S ložisky – u kvalitnějších strojů jsou součástí pojezdu ložiska. V závislosti na kvalitě výrobního materiálů a samotného zpracování se liší životnost jednotlivých trenažérů. I v tomto případě se vyplatí pořídit veslovací trenažér alespoň střední cenové skupině.

Nášlapy

U nášlapů oceníte možnost výškového nastavení. Důležité je i držení nohy, které by mělo být pevné avšak komfortní.

Levné stroje vám v zásadě neumožňují pedály výškově nastavit. Tyto pedály vám neumožní ani zvedání paty.

Drahé především profesionální stroje mají vícedílné nášlapy, které nastavení výšky umožňují. Kromě toho můžete nášlap nastavit i podle velikosti nohy a kvalitní nášlap vám umožní i pohyb paty. Nastavitelnými nášlapy jsou vybaveny i některé dražší trenažéry vhodné pro domácí používání.

Ovládání

Také ovládání trenažéru je možné v závislosti na pořizovací ceně rozdělit do dvou skupin.

Manuální ovládání je typické pro levné stroje. Zátěž můžete nejčastěji regulovat otočným kolečkem, měně často posuvnou pákou. Nevýhodou tohoto řešení je nutnost trénink přerušit pokaždé, kdy budete zátěž měnit.

Elektronické ovládání je součástí dražších trenažérů. Zátěž můžete pohodlně měnit během tréninku pomocí tlačítek. O přehlednost se postará velký a přehledný displej. Kromě toho můžete využít i přednastavené programy, kde se zátěž mění automaticky.

Nosnost

Nosnost stroje je parametr, který bývá uváděn u každého výrobku. To, zda je uvedený údaj pravdivý není možné nijak zkontrolovat a stále tak můžete narazit na trenažéry, které uvádějí vyšší nosnost, než ve skutečnosti unesou. Kvalitní stroj s dostatečnou nosností poznáte podle kvality konstrukce. Kvalitní stroje jsou výrazně těžší a jejich nosnost je tedy větší.

Funkce a možnosti

Měření tepové frekvence – patří mezi nejzákladnější funkce, kterou však nejsou vybaveny všechny trenažéry. Levné stroje tuto funkci neumožňují. U dražších můžete tepovou frekvenci měřit pomocí hrudního pásu.

  • Napájení – trenažéry doplněné o LCD displej mohou být napájeny klasickými bateriemi nebo přímo ze sítě.
  • Sklápěcí mechanismus – umožní vám stroj složit a ušetřit vám místo ve chvílích, kdy nebude trenažér používaný.
  • Nastavené programy – moderní trenažéry mají několik programů, které vám budou během cvičení počítat kalorie, ujeté kilometry nebo čas tréninku.

Značka

Výrobců veslovacích trenažérů je větší množství. Kvalitního výrobce poznáte na základě záručního servisu, který je vám ochoten poskytnout přímo u vás doma. Důležitá je i dostupnost náhradních dílů. Tyto služby vám nemusí levný výrobce zabezpečit. Mezi ně můžeme zařadit inSPORTline, Tunsuri, Concept2, Spokey, Kettler, Capital Sport, HMS a některé další.

Cena

Nejlevnější trenažéry koupíte od 5 – 10 000 Kč. Ačkoliv se na první pohled jedná o kvalitní stroje, představují pouze základ a nejsou určeny pro pravidelný trénink. Pokud budete stroj využívat příležitostně, budou vám však vyhovovat. I v tomto nejnižším cenovém rozpětí najdete elektronicky ovládané stroje od známých a kvalitních výrobců.

Pro běžné domácí používání je však lepší vybírat kvalitnější a dražší stroje v rozmezí 15 – 20 000 Kč. Součástí těchto trenažérů jsou již počítače, které vám umožní využívat jednotlivé programy, během cvičení mění plynule zátěž dle vaší nastavené tepové frekvence a cvičení je tak opravdu účinné. Stroje mají také kvalitní kuličková ložiska, která se postarají o bezproblémový a tichý chod.

Cena profesionálních veslovacích trenažérů bývá v rozmezí 20 – 50 a více tisíc korun. Tyto stroje mají vysokou nosnost a umožní vám plnohodnotný trénink. Vhodné jsou do komerčních prostor, doma je využijí opravdový profesionálové.

Porovnat ceny veslovacích trenažérů

Otázky a odpovědi

Co přináší cvičení na veslovacím trenažéru?

Tyto stroje využijete při silovém i aerobním tréninku. Při cvičení procvičujete všechny hlavní svaly zad, břicha i nohou. Pravidelným cvičením zvýšíte kapacitu plic, zlepšíte fyzickou kondici, budete spalovat tuky a podpoříte správnou funkci srdce i cév. Cvičení je šetrné ke kloubům a budete při něj rozvíjet svoje silové i vytrvalostní schopnosti.

Jak na techniku veslování?

Aby bylo cvičení opravdu účinné a bezpečné, je důležité cvičit správně. Zásadní je už startovací pozice. Po posazení a zafixování nohou je nutné uchopit správně madlo, držet byste je měli na šíři svých ramen, ruce jsou natažené dopředu, nohy pokrčené. Tělo je v mírném předklonu, důležitá jsou však vždy rovná záda. Po srovnání těla přecházíte k fázi rozjezdu.

První fáze vychází zásadně z pohybu spodní části těla. Paže se nezapojují a trup je stále zafixovaný v mírném předklonu s rovnými zády. Jakmile se nohy dostanou do půlky dráhy, přidá se ke cvičení i trup.

Ten vykonává pohyb dozadu, pohyb vychází z kyčlí a bederní páteře, záda zůstávají rovná a paže jsou stále neaktivní. Jakmile jsou nohy takřka natažené a trup je umístěn do kolmé pozice, přichází na řadu i paže, které začnou rázně přitahovat madlo k bránici.

Fáze návratu do výchozí pozice by měla být cca 2 x delší než záběr. Nejprve se vrací ruce, jakmile se dostanou do úrovně kolen, začíná se překlápět trup a na závěr se opětovně krčí nohy.

Je možné trenažér používat i jinak?

Kromě samotného veslování je možné trenažér využít k jednotlivému posilování. Ramena můžete posilovat tak, že se postavíte a budete madlo přitahovat s výdechem směrem k bradě. Ramena se při pohybu nezvedají.

Posilovat můžete i prsní svaly, k trenažéru se postavíte bokem, mírně pokrčíte nohy a s výdechem budete madlo jednou rukou přitahovat k hrudníku. Poté ruce vyměníte. Posílit můžete také tricepsy. Na trenažér se posadíte zády k madlům a s výdechem budete zvedat ruce s madlem nad hlavu. A posazením se čelem k madlům můžete posilovat také bicepsy.

Závěr

Veslovací trenažér vám umožní plnohodnotně procvičit celé tělo. Na trhu jsou nejvíce zastoupeny stroje s magnetickou brzdou, které vám postačí pro běžné denní používání. Při nákupu trenažéru vybírejte stroje s kvalitními ložisky, díky kterým bude cvičení tiché.

Při nákupu levného stroje vždy preferujte výrobky prověřených výrobců, u kterých máte jistotu, že je stroj opravdu kvalitní a budete ho moci bez problémů využívat. Pro kvalitnější a pohodlnější cvičení je však vhodné zakoupit trenažér za cca 15 000 Kč.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.insportline.cz, www.fitham.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (17 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Zařídil jsem si malou dílnu a do té jsem si objednal veslovací trenažér TRINFIT Remo R700i Air. Cvičí se na něm parádně a doposud s ním nebyl jediný problém, takže klidně doporučuji i ostatním nadšencům pro veslování, je to vynikající investice.

  2. Objednala jsem pro manžela Tunturi R20 Rower Competence a je nadšený. Vesluje teď každý den a je s trenažérem spokojený.

  3. Veslování miluju, ale dostat se na vodu, je pro mě dost často problém. To je také důvod, proč jsem si domů pořídil veslovací trenažér od inSportline a jsem z něj nadšený.

  4. Tento stroj mám doma a jsem s ním velmi spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo