Zdraví očí je stejně důležité jako zdraví čehokoliv jiného, proto byste se na něj měli zaměřit, i když s očima problémy nemáte. Kromě stravy, ve které je téměř nemožné pokrýt veškeré vitaminy, které potřebujete, je dobré vitaminy suplementovat pomocí doplňků stravy. Co všechno v nich najdete, v jaké formě se prodávají a jak je užívat?
Typy
Vitaminů na oči je hned několik, v rámci doplňků stravy se různě kombinují, aby vytvořily tu nejlepší směs. Pokud je chcete suplementovat samostatně ve stravě, přinášíme vám přehled nejen o tom, co je jejich účelem, ale také, kde se nacházejí.
Vitamín A
Pro zdravý zrak je vitamin A velmi důležitý, hlavně co se týče vidění za šera nebo ve tmě. Nedostatek vitaminu A může vést k šerosleposti. Zároveň pomáhá udržovat vlhkost a zdraví sliznic, čímž zabraňuje suchosti očí a snižuje riziko infekcí. Přirozeně se nachází v mrkvi, sladkých bramborách, dýni, listové zelenině nebo játrech.
Karotenoidy
Do této skupiny vitaminů patří beta karoten, lykopen, lutein a zeaxanthin. Chrání sítnici před škodlivým zářením, fungují jako prevence šedého zákalu, zlepšují ostrost zraku a snižují riziko věkem podmíněné makulární degenerace (ztráta centrálního vidění). Najdete je v mrkvi, rajčatech, kapustě, špenátu, kukuřici, šípkách, citrusech, listové zelenině, žloutcích, mořských i sladkovodních řasách. Jelikož se jedná o vitaminy rozpustné v tucích, měli byste je konzumovat s olejem, ořechy či jinými tuky.
Vitamin C
Jinak také zvaný jako kyselina askorbová, je silným antioxidantem, který neutralizuje volné radikály, které by mohly poškozovat buňky sítnice a oční tkáně. Chrání před šedým zákalem a podporují zdraví cév, čímž snižují riziko krvácení a otoků. Má také pozitivní vliv na další vitaminy, konkrétně E a A, které tak podporuje v jejich účincích. Přirozeně se vyskytuje v citrusech (pomeranče, citrony, grapefruity), jahodách, kiwi, manga, papáje, červených paprikách, brokolici, růžičkové kapustě, špenátu, rajčatech, petrželi a pažitce. Protože je citlivý na teplo, světlo a vzduch, doporučuje se konzumovat čerstvé nebo minimálně tepelně upravené potraviny.
Vitamin E
Dalším antioxidantem, který se podílí na ochraně tkáně před oxidativním stresem, je vitamin E. Má podobné účinky jako ostatní vitaminy, pro ty nejlepší výsledky by se měl kombinovat s vitaminem C a karotenoidy. Najdete ho v mandlích, lískových ořechách, slunečnicových semínkách, slunečnicovém, olivovém, řepkovém nebo sójovém oleji, špenátu, kapustě, brokolici, avokádu, lososu nebo vejcích.
Vitamin B
Tento vitamin je zodpovědný za zdraví očí i nervového systému. Důležité jsou zejména vitamin B6, B12 a B9 (kyselina listová), aby pomohly snížit riziko makulární degenerace a dalších zrakových onemocnění. Nachází se v mase, rybách, luštěninách, ořechách, celozrnných výrobcích, banánech, bramborách nebo listové zelenině.
Zinek
Jedná se o esenciální minerál, který podporuje vitamin A v uvolňování z jater a přesouvá se do sítnice, kde tvoří pigment melanin, jež chrání oči před účinky škodlivého UV záření. Může také v kombinaci s antioxidanty zpomalit průběh určitých forem věkem podmíněné makulární degenerace. Zároveň posiluje obranné mechanismy, které snižují riziko infekcí očí. Jeho přirozeným zdrojem je sýr ementál, ústřice, červené maso, celozrnné a mléčné výrobky, dýňová semínka, sezam či kešu oříšky.
Hořčík
Hořčík zlepšuje průtok krve v cévách, čímž snižuje riziko ischemie (nedostatečného prokrvení) v sítnici. Obecně se ví, že je hořčík dobrý jako prevence proti křečím, což platí i u očí. Pomáhá předcházet nebo zmírnit tiky, křeče a únavu očí. Spolu s ostatními látkami se podílí na ochraně buněk před oxidačním stresem. Suplementovat jej můžete mandlemi, kešu ořechy, slunečnicovými a dýňovými semínky, listovou zeleninou, brokolicí, avokádem, fazolemi, čočkou, celozrnnými obilovinami, rybami nebo ovocem.
Vícenenasycené mastné kyseliny
Do této skupiny patří omega-3 mastné kyseliny a omega-6 mastné kyseliny. Přispívají k ostrému vidění, podporují zdraví krevních cév v oku a snižují záněty, stejně tak riziko suchého oka, podílí se na vývoji sítnice u dětí. Přírodními zdroji jsou losos, tuňák, sardinky, lněný olej, chia semínka vlašské ořechy či maso ze zvířat krmených obilovinami.
Forma
Vitaminy se prodávají v několika formách, abyste si tak mohli vybrat, co vám nejvíce vyhovuje. Někdo nerad polyká tablety či kapsle, proto raději zvolí tekutou formu. Jinému zase vadí chuť doplňků, proto sáhne po něčem, co je chuťově neutrální. Co si vyberete vy?
Kapsle
Tou nejrozšířenější formou jsou kapsle, které obsahují látku ve svém obalu, jež může být živočišného nebo rostlinného původu, od čehož se následně odvíjí, zda jsou vhodné pro vegetariány a vegany nebo ne. Navzdory tomu, že jsou oblíbené, mohou být problémem pro ty, kterým dělá polykání potíže. Na druhou stranu, jednoduše se dávkují i užívají, protože díky obalu dobře kloužou do krku. Mohou být kvůli náročnější výrobě o něco dražší než jiné formy.
Tablety
Druhou nejčastější volbou bývají tablety, které se kapslím dost podobají, jsou ale dokonce i levnější. Mají dlouhou trvanlivost, jednoduše se dávkují, problém s polykáním je v tomto případě ještě o něco horší, jelikož zde chybí želatina, která by polykání pomohla. Stejně tak můžete cítit pachuť vitaminu při jeho užívání.
Tinktury a kapky
Jako alternativu k polykání můžete využít tinktury a kapky, které se přidávají do nápojů. Rychle se vstřebávají, mají jednoduché dávkování a hodí se i pro děti, pokud neobsahují alkohol. Cenově jsou velmi dostupné.
Sirup
Další tekutou formou, která je za nízkou cenu, jsou sirupy. Mají příjemnou chuť, proto budou chutnat i vašim dětem. Pozor by si u nich ovšem měli dát diabetici, kterým by nemuselo dělat dobře množství cukru či sladidel.
Gumídci
Jinak také „želatinové bonbony” slaví úspěch zejména u dětí, proto opět patří mezi formu, která je jim doporučována, jelikož se snadno užívá a má příjemnou ovocnou chuť. Kvůli tomu ale obsahují zároveň nižší množství vitaminů, a naopak v sobě mají cukr nebo glukózový sirup, který opět nemusí být ideální pro diabetiky. Jsou také dražší.
Prášek
Poslední používanou formou vitaminů na oči je prášek, který se rozpouští ve vodě. Rychle se vstřebává, jednoduše se užívá, ale nemusí být vždy chuťově uspokojivý, proto často obsahuje různé příchutě. Nevhodný na cestování.
Užívání
Každý doplněk stravy má odlišné užívání, proto se řiďte tím, co je napsáno na obalu. Doporučené množství nepřekračujte, i vitaminy se dá předávkovat. Ve většině případů platí, že by se vitaminy měly užívat společně s jídlem obsahujícím tuky, aby se zvýšila vstřebatelnost.
Funkce
Protože ne vždy strava pokryje veškeré potřeby těla, zejména, co se zdraví očí týče, je třeba určité vitaminy doplňovat suplementy. Jejich antioxidační, regenerační a ochranné vlastnosti mohou zmírnit únavu očí, chránit sítnici a posilovat celkovou funkci zraku. Zakoupit můžete buďto jednotlivé vitaminy nebo jejich směs, která obsahuje takové látky, které se navzájem podporují. Užívání vitaminů na oči byste měli upřednostnit zejména, pokud jste ve starším věku, pracujete na počítači, jste sportovci nebo řidiči, máte v rodině dědičné zrakové onemocnění nebo nejíte vyváženě a pestře.
Značka
Mezi oblíbené značky vitaminů na oči patří Macushield, Pharmaselect, Ocutein nebo Walmark.
Cena
Nejlevnější vitaminy na oči seženete do 300 Kč, přičemž se nejčastěji jedná o maximálně 90 kapslí. V levnější cenové kategorii najdete jednotlivé vitaminy, jako je například lutein, u hranice 300 Kč už jsou k zakoupení i kombinace.
Od 300 Kč do 700 Kč jsou k dispozici komplexní vitaminy, mohou také obsahovat přírodní složky, jako je například extrakt z borůvek.
Nad 700 Kč mají doplňky stravy speciální složení, které podporuje veškeré účinky vitaminů. Může také obsahovat větší počet tablet nebo kapslí.
Otázky a odpovědi
Jak doplňovat vitaminy na oči přírodním způsobem?
Vitaminy, které podporují zdraví očí, naleznete ve stravě, například v mrkvi, listové zelenině, lesních borůvkách, jahodách, mandlích, lososu, tuňáku, dýni nebo třeba játrech. Přidávejte zeleninu ke každému jídlu, jezte každý den ovoce, zařaďte tučné ryby 2–3x týdně (jejich alternativou jsou lněná nebo chia semínka), používejte olivový olej, jako posypku slunečnicová semínka, celkově jezte pestrou a barevnou stravu.
Dávejte si pozor na sluneční záření a noste sluneční brýle, vyhněte se dlouhému zírání do obrazovek, a to zejména v noci, nezapomeňte se každý den důkladně odlíčit, choďte na procházky do přírody (zelená očím prospívá).
Jakým způsobem bychom měli své oči procvičovat?
Rozhodně myslete na to, abyste často mrkali, jelikož je mrkání zodpovědné za zvlhčení očí. Dbejte na jeho dodržování hlavně u již zmíněného působení modrého světla, které oči nejen unavuje, ale také vysušuje, protože se při něm méně mrká. Pokud cítíte v očích napětí, můžete vyzkoušet pohled do dálky, abyste tak oči uvolnily, ideálně po dobu 20 sekund.
Pomůže užívání vitamínů zlepšit zrak, pokud nosím brýle?
Užívání vitaminů slouží jako prevence vůči určitým očním onemocněním a zároveň podporuje zdraví očí, nicméně vady typu krátkozrakost a dalekozrakost řešit neumí. Můžete ale díky nim zpomalit zhoršování zraku makulární degenerací, podpořit hydrataci očí, snížit jejich únavu a chránit buňky před oxidačním stresem i škodlivými volnými radikály. Ať už tedy brýle nosíte nebo ne, rozhodně užíváním vitaminů nic nezkazíte, naopak zdraví očí podpoříte.
Závěr
Vitamíny na oči fungují jak preventivně, tak zároveň jako stabilizátor při zhoršujícím se problému. Prodávají se v několika formách, aby si každý našel přesně to, co potřebuje. Ať už chcete doplnit jeden konkrétní vitamin nebo jejich kombinaci, rozhodně tím přispějete k dostatečnému příjmu toho, co vaše oči vyžadují, aby mohly správně fungovat a být zdravé. Jestliže máte v rodině anamnézu spojenou s očními problémy, určitě tyto vitaminy užívejte, abyste se vyhnuli potížím do budoucna.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Vitamíny na nehty
- Vitamíny pro seniory
- Nejlepší vitamíny na vlasy
- Jak vybrat vitamíny na akné?
- Jak vybrat vitamíny pro muže?
- Jak vybrat vitamíny na imunitu?
Zdroje: www.gigaoptik.cz, www.ocuway.cz, www.brainmarket.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?