Jak vybrat vitamíny pro těhotné?

Těhotenství je krásným obdobím, ve kterém je ale důležité hlídat si dostatečný příjem živin, abyste byli vy i potomek v pořádku. Na trhu existují různé formy doplňků stravy, které obsahují směs těch nejdůležitějších vitaminů. O jakých vitaminech je řeč a jaká je jejich doporučená denní dávka?

Prohlédnout vitamíny

Typy

Vitaminy pro těhotné se prodávají jako kombinace konkrétních prospěšných látek, abyste tak svému miminku dopřáli jen to nejlepší. Mezi takové látky patří:

Kyselina listová (B9)

Tento vitamin pomáhá v prevenci vrozených vad nervové trubice, podporuje růst i vývoj dítěte, podílí se na tvorbě DNA a RNA, podporuje tvorbu červených krvinek a pomáhá předcházet anémii. Kyselina listová by se měla začít užívat alespoň měsíc před plánovaným otěhotněním a její užívání byste měli ukončit na konci prvního trimestru těhotenství, nicméně některé ženy ji konzumují až do konce těhotenství. V rámci množství se doporučuje 400–800 mikrogramů denně, od druhého trimestru až po dobu kojení 400 mg.

Vitamín D

Je důležitý pro správný růst kostí u plodu a také pro jeho imunitní systém. V těhotenství pomáhá tělu absorbovat vápník a fosfor. Když je ho nedostatek, může nastat těhotenská cukrovka, oslabená imunita, nízká porodní váha dítěte, vyšší riziko preeklampsie nebo předčasný porod. Doporučuje se užívat 10 mikrogramů denně. Příznaky nedostatku vitamínu D se projevují únavou a slabostí, bolestmi kostí a svalů či zvýšenou náchylností k infekcím.

Železo

Jedná se o minerál, který pomáhá s tvorbou hemoglobinu, což je bílkovina v červených krvinkách, která přenáší kyslík do celého těla. Jelikož se v těhotenství objem krve zvyšuje, je zapotřebí také větší množství kyslíku. Nedostatkem železa riskujete anémii (snížený počet červených krvinek), která vede ke slabosti, únavě a zamezení přenášení kyslíku v těle.

Železo je také důležité pro správný vývoj mozku a imunitního systému miminka, podpořit jeho vstřebávání můžete například pomocí vitaminu C a omezením kofeinu. Fakt, že máte železa nedostatek, poznáte podle pocitu únavy, bledosti, závrati, dušnosti, sníženému výkonu, těžší koncentraci, bolesti hlavy a slabým nehtům či vlasům. Doporučená denní dávka je 27 mg.

Vápník

Dalším minerálem je vápník, který je důležitý pro pro zdraví kostí, zubů a správnou funkci nervů, svalů a srdce. Není-li vápníku v těle dostatek, může dojít k problémům, jako je osteoporóza nebo snížená hustota kostí v pozdějším věku. Naopak, dostatečným užíváním vápníku snížíte riziko preeklampsie (vysoký krevní tlak v těhotenství). Doporučená dávka v těhotenství je 1000-1200 mg denně.

Pro lepší vstřebávání doplňte také vitamin D a vyhněte se konzumaci velkého množství vlákniny nebo fytátů (v některých celozrnných potravinách, fazolích a ořechách), které naopak snižují vstřebávání vápníku.

Jestliže máte vápníku nedostatek, poznáte to podle bolesti kostí nebo svalů, křečí v nohou, křehkých nehtů či zubů, náchylnosti k osteoporóze a zlomeninám.

Jód

Je důležitý pro zdravý vývoj mozku a nervového systému dítěte, jód totiž podporuje tvorbu hormonů štítné žlázy. Jeho nedostatek může vést k vrozenému hypotyreóznímu syndromu zvanému kretenismus, stejně tak může způsobit hypotyreózu u matky, která vede k únavě, přibývání na váze nebo problémům s metabolismem. Doporučená denní dávka jódu pro těhotné je 220 mikrogramů, pro kojící ženy 290 mikrogramů. Pokud se u vás objevuje únava a slabost, suchá kůže, lámavost vlasů nebo zvětšená štítná žláza, měli byste množství jódu navýšit.

Omega-3 mastné kyseliny (DHA)

Jedná se o esenciální tuky, které jsou klíčové pro vývoj mozku a zraku dítěte, mohou také přispět ke zdravému imunitnímu systému a snížit riziko předčasného porodu i poporodních depresí u matky. Doporučuje se 200–300 mg DHA denně. U nedostatku hrozí zpomalený vývoj mozku a zraku dítěte i vyšší riziko předčasného porodu.

Forma

To, jakou formou budete vitaminy přijímat, je na vás. Vše se odvíjí od toho, co vám vyhovuje, zda vám nevadí polykat tablety, nebo s tím máte problém.

Tablety

Nejlevnější možností jsou tablety, které ale budete muset polykat, což není ideální pro všechny. Jejich nízká cena je zapříčiněna nízkými náklady na výrobu, hůře se proto tráví.

Kapsle

Jednoduše se rozkládají, neobsahují žádná pojiva navíc a také se lépe polykají, jelikož kloužou do krku. Kvůli všem těmto výhodám je jejich pořizovací cena o něco vyšší.

Sypké prášky

Pokud nechcete polykat tablety ani kapsle, vyzkoušejte sypké prášky, které smícháte s vodou, džusem nebo jogurtem, což usnadňuje jejich konzumaci. Lépe se navíc rozpouštějí a vstřebávají v těle, neobsahují leštidla, pojiva ani plnidla. Bývají naplněny v sáčcích, tudíž máte porci předem naváženou.

Olej

Ne tak častou formou je olej, který většinou obsahuje omega-3 mastné kyseliny a vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E a K). Snadno se vstřebávají, lze je přidat do jídla nebo nápojů, tudíž je jednoduché je užívat. Prodávají se i oleje veganské, jež neobsahují živočišné složky.

Funkce

Aby byli matka i potomek zdraví, je důležité mít dostatek živin, které ne vždy lze doplnit prostřednictvím klasické stravy, proto jsou skvělou volbou právě vitaminy pro těhotné, které obsahují směs těch nejdůležitějších živin. Konkrétní vitaminy se starají o správný chod organismu rodičky a zabraňují možným problémům, které by mohly nastat, ať už u matky nebo dítěte.

S užíváním by se mělo začít nejlépe 3 měsíce před otěhotněním, zejména s kyselinou listovou. Pokračovat můžete v období celého těhotenství i tehdy, kdy kojíte. Dejte si ovšem pozor na doplňování vitaminu A, jeho nadměrná dávka může být škodlivá. Před suplementací se poraďte s lékařem.

Značka

Mezi oblíbené značky vitaminů pro těhotné patří Femibion, Elevit, GS Mamavit nebo Nature’s Bounty.

Cena

Nejlevnější doplňky stravy jsou určeny na jeden až dva měsíce užívání, jedná se především o tablety, v některých případech ale narazíte i na kapsle. Seženete je za 200 až 400 Kč.

Od 400 Kč do 600 Kč najdete v balení větší množství tablet nebo kapslí, které vám zároveň vydrží po delší dobu.

Nad 600 Kč nabízejí produkty velké spektrum vitaminů, může jít také o veganské složení. Ideální pro dlouhodobé užívání, pokud máte danou značku ozkoušenou.

Prohlédnout vitamíny

Otázky a odpovědi

Kdy začít užívat vitamíny pro těhotné?

Pokud těhotenství plánujete, nejlepší je začít užívat vitamíny již před otěhotněním, ideálně 3 měsíce, a to zejména kyselinu listovou, která je důležitá pro prevenci vrozených vad. Pokud tedy těhotná jste, měla byste začít s vitaminy co nejdříve.

Jaké vitamíny jsou v těhotenství škodlivé?

Ačkoliv byste měli na příjem vitaminů dbát, existují i takové, se kterými byste měli spíše šetřit, jelikož vám a dítěti mohou ublížit. Jedná se konkrétně o retinol, tedy vitamin A, který ve vysokých dávkách zvyšuje riziko vrozených vad, jako jsou deformace srdce, očí a kostí. Denní dávka by tedy neměla překročit 3 000 mikrogramů. U těhotných žen se doporučuje spíše beta-karoten, jež se přeměňuje na vitamin A pouze podle potřeby těla.

Pozor si také dejte na železo, mohlo by vám při nadbytku způsobit žaludeční problémy, zácpu, nebo dokonce otravu. Železo by mělo být suplementováno pouze na základě doporučení lékaře.

Kde najít vitaminy pro těhotné v přirozené podobě?

Většinou je těžké přijmout doporučenou denní dávku pouze pomocí klasické stravy, proto se k ní doporučuje také suplementace. Pokud ale chcete doplňovat vitaminy i přirozenou cestou, najdete je v následujících potravinách:

  • Kyselina listová (B9) – zelená listová zelenina (špenát, kapusta, brokolice), celozrnné obiloviny (ovesné vločky, quinoa), luštěniny (čočka, fazole, hrách), pomeranče a citrusové plody.
  • Vitamín D – tučné ryby (losos, makrela, sardinky), vejce, konkrétně žloutek.
  • Železo – červené maso (hovězí, jehněčí), drůbež (kuřecí a krůtí maso), luštěniny (čočka, fazole, cizrna), listová zelenina (špenát, kapusta), sušené ovoce (meruňky, rozinky), tofu a tempeh.
  • Vápník – mléčné výrobky (mléko, jogurt, sýr), zelená listová zelenina (brokolice, kapusta, zelí), tofu, mandlové nebo sójové mléko, ořechy a semena.
  • Omega-3 mastné kyseliny (DHA) – tučné ryby (losos, makrela, sardinky), chia a lněná semínka, vlašské ořechy, rostlinné oleje (lněný olej, konopný olej).
  • Vitamín C – citrusové plody (pomeranče, grapefruity, mandarinky), kiwi, jahody, paprika (hlavně červená a žlutá), brokolice a kapusta.
  • Jód – mořské plody (ryby, krevety, slávky), mořské řasy (nori, wakame, kelp), jodizovaná sůl, mléčné výrobky (mléko, jogurt, sýr).
  • Vitamín B12 – živočišné produkty (hovězí, kuřecí maso, vejce, mléčné výrobky), ryby, rostlinné nápoje, cereálie.

Závěr

V ideálním případě byste měli užívat vitaminy pro těhotné již 3 měsíce před plánovaným početím, abyste své dítě chránili před vrozenými vadami. Kromě doplňků stravy také jezte vyváženě a suplementujte vitaminy prostřednictvím klasické stravy. Zvolte si vhodnou formu, která vám bude vyhovovat a užívejte vitaminy během těhotenství i po něm při kojení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo