Výrobník ledu je zařízení, které nesmí chybět v žádné restauraci, ale koupit můžete poměrně malý spotřebič, díky kterému budete mít po celý rok dostatečné množství ledu i ve vaší domácnosti. Tento stroj ocení každý zejména v létě, ale ani v zimě někteří nepohrdnou kostkou ledu, kterou si mohou vyladit chuť drinků.
Výrobníky ledu jsou k dostání v mnoha podobách, některé stroje umí připravit pouze jednu velikost ledových kostech, jiné zvládnou i více velikostí nebo například ledovou tříšť, což ocení zejména děti, kterým tak budete moci snadno připravit jejich oblíbené letní osvěžení.
Při výběru vhodného ledovače se budete zajímat především o objem zásobníku na vodu i led, rychlost samotné výroby, možné funkce a s nimi spojenou obsluhu.
Dalšími důležitými parametry je i příkon a spotřeba elektrické energie, ale i způsob výroby ledových kostek. Výrobník ledu se stane součástí vaší kuchyňské linky, důležitý je tedy i jeho samotný vzhled.
Nejlepší výrobníky ledu
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Sencor SIM 3500SS | ⭐ 100 % | 3 790 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
2. | Guzzanti GZ 122 | ⭐ 96 % | 4 458 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
3. | Sencor SIM 3000BK | ⭐ 96 % | 3 794 Kč | Zobrazit | Kosik.cz |
4. | Malatec 5536 | ⭐ 95 % | 3 569 Kč | Zobrazit | priceorcan.cz |
5. | Clatronic EWB 3526 | ⭐ 94 % | 3 733 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Způsob chlazení
Dle způsobu chlazení můžete vybírat výrobník chlazené vzduchem nebo vodou.
Chlazení vzduchem
Výrobníky chlazené vzduchem patří k rozšířenějším a to zejména díky nižším provozním nákladům. Ledovač by měl být umístěn v místech s dobrou cirkulací vzduchu, v opačném případě bude chlazení neefektivní.
Chlazení neprobíhá ideálně ani při vysokých teplotách, vhodné je proto výrobník umístit na chladnější místo. Součástí stroje je ventilátor a kondenzátor, což jsou části, které vyžadují pravidelnou údržbu.
Chlazení vodou
Výrobníky chlazené vodou jsou finančně náročnější, dražší je jejich pořizovací cena i samotný provoz. Výhodou tohoto typu je však jednodušší údržba a to díky nepřítomnosti kondenzátoru.
Tyto výrobníky nepotřebují pro svůj provoz ani cirkulaci vzduchu a zabudovat je tak může přímo do kuchyňské linky. Výrobníky chlazené vodou jsou i tišší a chlazení je efektivnější.
Objem
Objem stroje závisí na tom, pro kolik osob budete chtít led připravovat. Výrobník ledu však potřebuje i vhodné místo, kde bude umístěn. Dvojnásob to platí u výrobníku chlazeného vzduchem.
Domácí ledovače mají nejčastěji objem v rozmezí 2 – 5 litrů, což je asi 10 – 30 kostek ledu za několik minut. Při vybírání vhodného objemu můžete narazit na informaci, kolik ledu zvládne výrobník vyrobit za 24 hodin. U těchto malých domácích výrobníků je to nejčastěji 5 – 8 kg, ale koupit můžete i přístroj, který zvládne i 15 kg.
Velikost nádoby na led
Výrobník ledu disponuje dvěma nádobami. Do jedné budete lít potřebné množství vody. Po zapnutí přístroje se začne z vody vyrábět led, ten je poté vhazován do zásobníku. V zásobníku může vyrobený led nějakou dobu zůstat. To, jak dlouho záleží na značce a kvalitě výrobníku.
Kapacita zásobníku je dalším parametrem, ke kterému byste měli při výběru přihlédnout. Nejčastěji se pohybuje v rozmezí 0,3 – 1 kilogram.
Spotřeba
Výrobník ledu potřebuje pro svůj provoz přísun elektrické energie, při výběru je tedy dobré přihlédnout i ke spotřebě elektřiny. V tomto ohledu se však nejedná o žádnou velkou položku, protože výrobníky patří obecně k velmi úsporným zařízením. Příkon je nejčastěji v rozmezí 150 W.
Materiál
Výrobník ledu je spotřebič, který je vidět. Důležitý je tak i jeho vzhled. Komerční výrobníky jsou vyrobeny z nerezové oceli. Malé domácí výrobníky jsou plastové nebo nerezové a často narazíte i na kombinaci obou materiálů.
- Plast – levnější materiál, který je náchylnější k poškození. Výhodou plastových výrobníků je možnost vybrat z několika barevných variací.
- Nerez – nerezové výrobníky není možné koupit v jiné barevné kombinaci. Jedná se dražší, ale odolnější výrobek.
Doplňování vody
Podle způsobu doplňování vody, budete vybírat ze dvou různých možností. Levnější přístroje vyžadují ruční doplňování, dražší mají doplňování automatické. Koupit však můžete také přístroj, který kombinuje obě varianty.
V letních měsících, kdy je spotřeba ledu největší tak využijete automatické doplňování, v období, kdy budete výrobník používat spíše příležitostně, doplníte vodu během několika vteřin ručně.
Ruční doplňování
U levnějších přístrojů budete vodu doplňovat do zásobníku ručně. Tyto výrobníky jsou vhodnější spíše pro občasné používání. Doplňování vody je velmi jednoduché a na její nepřítomnost vás výrobník upozorní zvukovou nebo světelnou signalizací.
Automatické doplňování
Ledovače s automatickým doplňováním je možné připojit pomocí hadice na zdroj vody. V tomto případě se nebudete muset o jeho provoz nijak starat.
Kromě doplňování bude třeba vyřešit odtok odpadní vody. Opět máte k dispozici dvě možnosti. Některé spotřebiče lze připojit pomocí hadice k odpadu a voda bude odtékat automaticky. Přístroje, které tuto možnost nemají, jsou vybaveny vypouštěcí zátkou a vodu tak budete pravidelně vypouštět ručně.
Funkce
U výrobníku ledu narazíte na několik funkcí:
- Nastavení velikosti – v případě některých výrobníků můžete zvolit až 3 velikosti kostek, v závislosti na tom, jak budete led používat. Větší kostky mohou posloužit například jako zdroj ochlazení potravin nebo nápojů. Menší velikost je lepší v kombinaci s různými nápoji.
- Automatické vypnutí – po skončení procesu výroby se výrobník sám vypne, což vám přinese úsporu elektrické energie.
- LED displej – přehledný podsvícený displej bývá součástí mnoha přístrojů.
- Ovládací panel – dražší výrobníky, které disponují funkcemi, budete ovládat pomocí ovládacího panelu.
- Indikátor – jedná se o zvukový indikátor, který vás upozorní na skončení výroby, ale také na prázdný nebo naopak plný zásobník ledu či vody.
- Časovač – díky časovači můžete dopředu nastavit, kdy přesně má být led připraven.
- Nádoba na led – lepší manipulaci nebo údržbu vám umožní vyjímatelná nádoba na led. Součástí některých výrobníků je zásuvka na led. Tyto přístroje většinou neumožňují vyrábět ledovou tříšť.
- Tvar kostek – kromě velikosti můžete zvolit i tvar kostek.
- Režim samočištění – usnadní vám pravidelnou údržbu.
Značka
Výrobníky ledu koupíte od mnoha známých výrobců kuchyňských spotřebičů. Za značkový výrobník si o něco připlatíte, na druhou stranu se však nákup levnějšího výrobníku neznámého výrobce nemusí vyplatit. Proto je vhodné výrobník koupit od značek jako Clatronic, Guzzanti, Klarstein, ProfiCook, Princess, Simag nebo Scotsman.
Cena
Výrobník ledu není úplně nejlevnější spotřebič, ty nejlevnější a nejmenší ledovače koupíte za více než 3 000 Kč. U těchto levných modelů nemáte k dispozici žádné funkce, veškeré plnění je třeba provádět manuálně. Vyrobené jsou z plastu a nepříjemně překvapit vás může i hluk.
V tomto ohledu je rozumnější vybírat kvalitnější výrobníky, jejichž pořizovací cena je v rozmezí 4 – 7 000 Kč. Koupit můžete kvalitnější nerezové přístroje s různými funkcemi i automatickým plněním či vyprazdňováním vody. Náročnější uživatelé pak mohou koupit větší velikosti výrobníků s řadou funkcí za cenu do 10 000 Kč.
Údržba
Výrobník ledu nevyžaduje žádnou složitou údržbu. Stačí ho pouze otírat vlhčeným hadříkem. K čištění by neměli být používány žádné chemické prostředky. V závislosti na tvrdosti vody je vhodné nechat výrobníkem projít octovou vodu. Tuto údržbu vám usnadní samočistící funkce.
Kromě toho jsou kvalitnější výrobníky vybaveny filtry. Ty zabraňují usazování nečistot i prachu. Filtry dále brání tvorbě vodního kamene a zamezují vzniku zápachu. Díky nim prodloužíte životnost přístroje.
Otázky a odpovědi
Jaký led výrobník vyrobí?
Nejlevnější výrobníky vyrobí jednu velikost ledu. Dražší přístroje umožňují zvolit několik velikostí. Kromě toho můžete zakoupit přístroj, který kromě kostek připraví šupinový led, ledovou tříšť. Výrobník můžete vybírat i podle různých tvarů kostek.
Výhodou kostek je pomalejší rozpouštění, kužely patří k nejčastějšímu tvaru domácích výrobníků. U kuželů budete muset počítat s rychlejším rozpouštěním.
Jak vyrobit ledovou tříšť bez výrobníku?
Výrobníky umožňující výrobu oblíbené ledové tříště jsou výrazně dražší než obyčejné přístroje. Pokud se vám investice do tohoto přístroje nevyplatí a přesto budete chtít ledovou tříšť občas vyrobit, postačí vám k tomu vhodný drtič ledu. Ten bývá často vybavením kuchyňských robotů.
Ovlivňuje okolní teplota provoz výrobníku ledu?
Aby bylo možné dosáhnout co možná nejlepšího výkonu, měli by být výrobníky umístěny na chladnějším místě. Stát by neměly ani v blízkosti ostatních spotřebičů, které vyzařují teplo.
Závěr
Na občasnou výrobu si vystačíte s levnějším přístrojem, který vyžaduje pravidelné doplňování vody. Větší pohodlí vám však přinese dražší přístroj vybavený automatickým plněním i vypouštěním vody.
U těchto přístrojů máte k dispozici praktické funkce, nechybí ani přehledný displej. Nejvhodnější jsou přístroje a kombinovaným doplňováním vody. Ať zvolíte jakoukoliv velikost a provedení výrobníku, nepodceňujte ani jeho výrobní značku.
Výrobníky ledu nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Allegro.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pořídil jsem výrobník ledu značky Klarstein a nemůžeme si ho s přítelkyní vynachválit. U nás jede v podstatě neustále na plné obrátky, protože ho dáváme opravdu všude a zejména v horkých letních měsících je u nás zcela nepostradatelný.
Koupila jsem si nedávno tento model: SALCO SEB-12. Byli na tom pozitivní komentáře i hodnocení, tak snad bude v reálu fungovat dobře. :)
Velmi mi pomohl tento článek. Děkuji Lída.
Děkujeme. Jsme rádi že článek pomohl.