Vysokotlaký čistič známý také pod názvem wapka, je pomocník, kterého oceníte v mnoha situacích. S jeho pomocí můžete umývat automobil, motocykl a stroje, které vám ulehčí práci na zahradě.
Využít ho můžete při čistění dlažby, příjezdových cest a se speciální hadicí zvládnete vyčistit i ucpanou kanalizaci nebo odpady. Díky různým nástavcům bude čištění rychlé a jednoduché a nespornou výhodou těchto čističů je také malá spotřeba vody.
Při výběru je třeba zohlednit několik parametrů, důležitý je tlak vody i průtok. Zohlednit můžete i skutečnost, zda u wapky využijete možnost ohřevu vodu. Při výběru zohledněte také výrobní materiál, který vám zaručí dlouhou životnost.
Porovnat ceny vysokotlakých čističů
Nejlepší vysokotlaké čističe
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Scheppach HCE 2400 | ⭐ 95 % | 4 209 Kč | Zobrazit | Bauhaus.cz |
2. | Riwall PRO REPW 120 SET | ⭐ 90 % | 2 231 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
3. | Riwall PRO REPW 150 SET | ⭐ 88 % | 3 790 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
4. | Riwall PRO REPW 170 SET | ⭐ 86 % | 6 590 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
5. | Makita HW 102 | ⭐ 85 % | 3 036 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Typy
Vysokotlaké čističe je možné rozdělit do několika skupin podle velikosti přístroje a tlaku, kterým disponují.
Malé čističe
Jejich výhodou je nízká váha, díky které je můžete snadno přenášet. Jsou určené do domácností a dosahů tlaku v rozmezí 100 – 120 barů. Nevýhodou je skutečnost, že ve většině případů mají čističe omezený tlak.
Omezená je také doba, po kterou je můžete použít. A v poslední řadě je to také výbava, jejich součástí jsou menší, kratší hadice a ve většině případů také jednu trysku.
Větší čističe
I tento typ je vhodný do domácnosti, součástí čističů jsou pojezdová kola, díky kterým můžete čistit snadno přemisťovat. Hodnota tlaku je v rozmezí 120 – 150 barů. K těmto čističům máte k dispozici větší výbavu, která se skládá z více trysek.
Tyto čističe mají delší hadice, díky kterým můžete pohodlně umýt auto nebo jiné větší stroje a vyvýšené plochy. Součástí dražších čističů je také praktický naviják na hadici.
K dispozici je také nádoba na chemické příměsi, které můžete při čištění použít. V případě kvalitnějších čističů máte k dispozici tzv. krtka, což je hadice, na jejíž konci je mosazná kulička, s její pomocí vyčistíte dřez a také ostatní odpadní trubky. Některé typy, které tuto hadici v pořizovací ceně nemají, umožňují její dokoupení. K dalšímu vybavení patří různé kartáče.
Teplota vody
K dostání jsou tlakové čističe, které mohou čistit pomocí studené nebo horké vody. Větší výběr nabízí první varianta, kdy čistič čistí pomocí studené vody. K dostání jsou však i čističe, které sice ohřev vody neumožňují, můžete je však připojit ke zdroji teplé vody, která může dosáhnout až k 50 °C. Díky tomu bude čištění efektivnější.
Funkce ohřevu vody je běžná spíše u profesionálních čističů. Tuto funkci využijete zejména při čištění mastnoty a oleje z různých povrchů. V tomto případě se voda ohřívá až na 90°C.
Tlak
Nejmenší čističe mají tlak v rozmezí 100 – 120 barů. Využít je můžete při čištění podlahy, použít je můžete i na čištění zahradních strojů například sekačky, malého traktůrku atd. Postačí i na vyčištění kol od automobilu, motocyklu nebo jízdních kol.
Větší čističe mají tlak v rozmezí 120 – 150 barů. Čističe využijete na čištění auta i větších ploch z různých materiálů. U profesionálních čističů je tlak v rozmezí 150 – 185 barů. Kvalitnější čističe umožňují tlak regulovat na trysce. V případě poloprofesionálních čističů najdete regulaci tlaku přímo na těle stroje.
Průtok čerpadla
Průtok čerpadla má vliv na kvalitu čištění, udává se v litrech za hodinu. Pro domácí využití si vystačíte s průtokem do 600 l/hod. Jestliže budete wapku využívat k méně náročnému čištění, budou vám stačit i stroje s menším průtokem.
Menší čerpadla, která mají nižší výkon, mají průtok v rozmezí 300 – 400 l/hod.
Větší čerpadla s vyšším výkonem pak v rozmezí 400 – 650 l/hod.
Motor
Čističe pracují díky motoru. Ve většině případů je součástí čističů elektromotor a kvalitnějších a poloprofesionálních pak narazíte na indukční motory. Pro běžné domácí použití jsou stroje s elektromotorem dostačující.
Limitovat vás může snad jen přívodní kabel. Wapky s naftovým nebo benzínovým motorem jsou mobilnější a můžete je použít všude tam, kde nemáte přístup ke zdroji energie.
Výkon je v případě hobby čističů v rozmezí 1 300 – 1 500 W, poloprofesionální wapky mají výkon 1 500 – 2 800 W.
Materiál
Čerpadla levnějších čističů jsou vyrobená z odolných plastů a wapky jsou vhodné pro občasné používání. V případě více používaných čističů je vhodnější zakoupit výrobek, jehož čerpadlo je vyrobeno ze slitin hliníku nebo mosazi. V případě čerpadla si ohlídejte i to, jak jsou uloženy hřídele v ložiscích.
Na kvalitní materiál vás upozorní celková hmotnost. Při výběru vysokotlakého čističe se tak soustřeďte i na tento parametr. Stroje s menší hmotností vás mohou lákat díky skutečnosti, že s nimi budete moci lépe manipulovat.
V tomto případě se však na nižší hmotnosti podepisují méně kvalitní plastové díky, který mají zásadní vliv na životnost zařízení. Naopak stroje s větší hmotností mají robustní konstrukci a kvalitní kovové části, které prodlouží životnost čerpadla i motoru.
Funkce
I v případě vysokotlakých čističů je možné zohlednit stroje, které nabízí některé funkce. Ve většině případů se s nimi setkáte v případě dražších modelů.
- Filtr – je určený k zachytávání různých nečistot. Díky filtru je možné k mytí využít také dešťovou vodu.
- Nádoba na saponát – součástí wapky je nádoba na saponát. V případě některých strojů pak můžete zakoupit trysku s dávkovačem saponátu.
- Regulace tlaku – tuto funkci oceníte u všech typů. Vysoký tlak může poškodit různé povrchy, díky regulaci tlaku této skutečnosti předejdete.
Příslušenství
K vysokotlakým čističům je možné zakoupit velké množství různého příslušenství. Při výběru si ohlídejte, zda je možné vámi vybrané příslušenství použít i u vašeho čističe. Ne všechno, co lze zakoupit, je kompatibilní se všemi typy.
Ideální je vybírat příslušenství od výrobce stejné značky. Některé příslušenství jsme již zmínili, k tomu dalšímu patří sety určené k mytí teras, automobilů nebo motocyklů.
Dále jsou to různé trysky, zahnutou tryskou vyčistíte i špatně přístupná místa, při odstraňování velmi silných nečistot se můžete spolehnout na rotační trysku. Ta vám usnadní bodové čištění ploch.
Ke snadnějšímu nanášení saponátu je určena vysokotlaká tryska na čistící prostředky. Součástí trysky je různě velká nádoba, široká vějířová tryska je určena k rovnoměrnému nanášení saponátu. Tuto trysku využijete při čištění aut, přívěsů, lodí i zahradního nábytku.
Na výběr máte i mnoho různých velikostí kartáčů. Vybírat můžete rotační, příčné i podélné.
Značka
Vysokotlaké čističe vybírejte mezi kvalitními a oblíbenými výrobci. Mezi ty známé patří Makita, Hecht, Bosch, Stihl, Fieldmann, Michelin nebo Gardena. Oblíbené jsou i výrobky značek Levita, Lavor, Riwall, Scheppach nebo Kärcher.
Cena
Malé a méně výkonné myčky koupíte v rozmezí 1 200 – 2 000 Kč. Jsou vhodné pro občasné použití. I v této kategorii najdete typy, které umožňují používání teplé vody. Ve většině případů nebývají vybaveny větším množstvím příslušenstvím, kvalitní výrobce vám však umožní jeho dokoupení.
Velmi kvalitní myčky s větším výkonem koupíte za cenu do 10 000 Kč. Tato kategorie je bude vyhovovat i náročnějším uživatelům. Poloprofesionální a profesionální stroje jsou k dostání za cenu nad 10 000 Kč.
Porovnat ceny vysokotlakých čističů
Otázky a odpovědi
Jaký je rozdíl mezi zahradní hadicí a wapkou?
Vysokotlaký čistič odstraní nečistoty lépe a bez zbytečné námahy. Využijete je i tam, kde si obyčejná hadice neporadí. A hlavní rozdíl je i ve spotřebě vody. V případě vysokotlakého čističe je spotřeba až o 80%.
Jaké saponáty je možné používat?
Používejte vždy přípravky určené pro tyto stroje. Běžně dostupné přípravky by mohly čistit zničit. K dostání jsou čističe určené k mytí různých povrchů. Mezi běžné patří autošampon, čistič určený k čištění kamene a fasád, dále pak čistič určený na dřevo, plast atd.
Lze k čištění použít i dešťovou vodu?
Přestože se ve většině případů setkáte s wapkami, které je nutné připojit k vodovodu, je možné některé typy připojit k různým nádržím a barelům určený pro uskladňování dešťové vody. Pokud je pro vás tato skutečnost zajímavá, vybírejte mezi wapkami, jejíž součástí je filtrace. Kromě běžných filtrů se o čistotu vody postará i filtrační koš.
Závěr
Pořízením vysokotlakého čističe dostanete neocenitelného pomocníka, s jehož pomocí vyčistíte různé plochy. I ti, kdo nevlastní zahradu a bydlí v bytě, ho mohou využívat pro běžné mytí auta nebo jiných dopravních prostředků.
Dle četnosti využívání vybírejte wapky s dostatečným výkonem. Zejména ti, kdo budou vysokotlaký čistič používat častěji, by neměli šetřit na výrobním materiálu a ocení i možné funkce, minimálně možnost regulace tlaku vody.
Podobný článek, co by vás mohl zajímat
Zdroje: www.mountfield.cz, www.rucni-naradi.cz, www.kasa.cz, www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Zatím ze všech nových vysokotlakých myček co mi projelo pod rukou v práci musím říci, že pokud uživatel vybírá hlavně podle značky, bude velice zklamaný … Zatím za ty roky se mi osvědčila myčka Edison TM3200, hlavně je jak pro domácí použití i pro profi použití a hlavně cenová kategorie do 6tis. Kč na takto výkonnou myčku je nádherná cena a má obrovskou výhodu, že nemá samonasávaní a práce několik hodin v kuse myčka ani nezaregistruje 👍🏻 Za mě nejlepší a nejvýkonnější myčka za hubičku a s bohatým příslušenstvím! 👍🏻
Váží necelých 26kg, naštěstí to má kolečka 😄🙂
Já mám na baráku Kärcher K 5 Compact 1.630-750.0 a je to fakt pecka. Vyčistí skutečně cokoliv, dokonce jsem zvládl i garážová vrata, která tedy už hodně pamatovala.
Výborný pomocník na umytí vašeho automobilu. :)
Přesně tak, bez něho bych se těžko obešel, usnadní hodně práci.