Wakeboarding je obllíbený vodní sport, který se vyvinul poměrně nedávno ze surfování, vodního lyžování a snowboardingu. Při jízdě vás bude táhnout člun, ale je možné použít i vlečného draka, který je typický pro kiting.
Nejdůležitějšími kritérii při výběru wakeboardu je rozměr, styl jízdy a prohnutí prkna. Důležitou roli hraje i vaše výška a tělesná hmotnost, ta určuje velikost wakeboardu. Před výběrem si ujasněte, zda budete jezdit za lodí, či v parku.
Typy
Na wakeboardu můžete jezdit ve vodním parku nebo zda upřednostníte raději jízdu za lodí. V závislosti na tom se jednotlivé wakeboardy liší nejen tvarem, ale také tvrdostí či profilem skluznice.
Wakeboard za loď
Tyto desky jsou tvrdší, jezdec musí při jízdě vynaložit větší množství energie. Tvrdší deska tuto energie snadno přenese při odrážení na vodu. Z hlediska prohnutí se jedná především o kontinuální rocker. Na spodní straně prkna se nachází ploutvičky označované jako finky.
Desky mají větší počet těchto ploutviček, které mohou být přímo součástí základny, ale můžete je přišroubovat také dodatečně. Profilované spodní strana se postará o dobrou kontrolu nad jízdou. Tento tvar desky v kombinaci s přídavnými finkami usnadní jízdu v rovině i při zatáčení. Wakeboardy za loď však nemusí mít až tolik odolnou skluznici, prkno se totiž pohybuje pouze po vodě nikoliv po překážkách.
Součástí desky jsou ploutvičky a kanálky.
Ploutvičky – finky/ flosny jsou typické pro wakeboardy za člun. Mohou být součástí konstrukce nebo jsou připevněny na desce. Wakeboard je vybaven 4 finkami, které jsou umístěny v každém rohu na spodní straně desky.
Úkolem ploutviček je pomoci vám při jízdě i vytvářet správné napnutí lana, díky kterému můžete doslova létat nad hladinou. Po dopadu finky rychle prkno srovnají do směru jízdy.
Kanálky – najdete je opět na spodní straně prkna a plní obdobnou funkci jako finky. Zabírají však o něco méně, ale stabilněji. Toto tvarování tvoří proud ve směru jízdy, což zlepšuje stabilitu wakeboardu. Také kanálky vytváří patřičný tah lana, díky čemuž dosáhnete optimální rychlost, což vám pomůže provádět následné skoky.
Wakeboard do parku
Parkové wakeboardy jsou měkčí, mají však mnohem odolnější skluznici. Vždy vybírejte prkna se skluznicí Grind base. Prkna, která tuto skluznici nemají se rychleji ničí na kovových i plastových překážkách. Pro parková prkna jsou typické zesílené hrany na bocích. Tato prkna mají různé tvary, koupit můžete ploché i podélně profilované prkno.
Při výběru tvrdosti parkových desek budete muset zvážit, jaký styl jízdy preferujete. Měkčí prkna jsou ideální na různé překážky, jsou vhodné především pro ty, kdo chtějí na prkně dělat triky. Měkká deska však umožní horší odraz, odraz je těžší. Jezdci, kteří chtějí provádět triky z vody, by měli volit tvrdší prkna. Tato prkna mívají odnímatelné ploutve, v některých případech tato část zcela chybí.
Hybridní wakeboardy
Pro ty, kdo se nemohou rozhodnou, který způsob jízdy jim bude vyhovovat více, jsou určeny hybridní desky. Ty můžete používat v parku i při jízdě za lodí.
Díky tomu, že tato prkna nejsou vyhraněna na jeden typ jízdy, nejsou jízdní vlastnosti takové, jaké vám může poskytnout prkno určené pouze na jeden typ jízdy. Příležitostným uživatelům však mohou prkna stačit. Prkna mají zpravidla měkčí přední část, část mezi vázáním je tužší. Konstrukce je jednoduchá, finky odnímatelné.
Tvar desky
Prohnutí desky je označováno jako rocker. Rocker určí jízdní vlastnosti prkna. Wakeboardy mají mnoho různých tvarů. Zejména začátečníci by však měli vybírat mezi těmi základními.
Kontinuální Rocker
Klasický tvar, který je vhodný pro začátečníky i mírně pokročilé. Tento tvar je vhodný především pro jízdu za lodí, avšak použít ho můžete i pro jízdu v parku. Počítat však musíte s menším popem, standardním odrazen z hrany avšak měkčím dopadem z velkých skoků, což ocení vaše kolena.
Hybridní Rocker
Mezi vázáním má prkno menší rocker a v tomto místě je plošší. Od vázání ke špičce je rocker větší a špičky jsou díky tomu zvednuté. Tento tvar je nejklasičtější a prkna jsou ideální při jízdě na wake vleku. Prkno se chová dobře na překážkách i při klasické jízdě, kdy nehrne tolik vody. Dopady jsou tvrdší.
Stage Rocker
Prkna mají mezi vázáním téměř plochou část. Při jízdě prkno dobře klouže, některé dopady však mohou být bolestivé.
Velikost
Velikost prkna se odvíjí především od vaší tělesné hmotnosti. V jistém ohledu je možné přihlédnout i k výšce jezdce. Čím více kilogramů vážíte, tím delší prkno budete pro stabilní jízdu potřebovat.
Delší deska se bude během jízdy do vody bořit méně než deska kratší. Začátečníci obecně budou potřebovat delší wakeboard, pokročilejší jezdci zase spíše upřednostní kratší desky, které jim dovolí provádět různé triky, deska lépe rotuje a je obecně obratnější.
Při výběru vhodné velikosti můžete přihlédnout k následujícímu doporučení:
- Osoby s hmotností menší než 45 kg by měli vybírat mezi prkny s délkou menší než 130 cm.
- Ti, kdo váží mezi 40 – 68 kg, budou potřebovat prkno s délkou od 130 – 134 cm.
- Jezdci s hmotností v rozmezí 58 – 80 kg, budou vybírat mezi prkny, jejichž délka je v rozmezí 135 – 139 cm.
- Osoby s hmotností od 77 – 113 kg, budou jezdit na prkně, jejichž délka bude mezi 140 – 144 cm.
- Hmotnost jezdce od 90 – 124 kg vyžaduje prkno s délkou větší než 144 cm.
Na délku prkna má vliv i výška jezdce. Osoba s menší výškou určité hmotnosti má níže položené těžiště jako jezdec se stejnou hmotností, ale větší výškou.
Vyšší jezdci budou tedy potřebovat větší desku, která jim poskytne potřebnou stabilitu. V praxi se tedy výběr provádí tak, že osoby s výškou nad 180 cm by si ke své váze měli přidat ještě 10 kg, díky tomu pak budou vybírat mezi delšími prkny. Obecně se doporučuje volit spíše delší prkno, než prkno kratší.
Kratší wakeboard
Ti, kdo vybírají prkno na základě tabulkového doporučení, koupí většinou kratší verzi. Kratší prkno se při jízdě více noří pod hladinu, je pomalejší. Při jízdě budete muset spotřebovat větší množství energie. Výhodou kratšího prkna je lepší ovladatelnost při zdolávání překážek i skocích. Horší je to však se stabilitou při dopadech.
Delší wakeboard
Tyto wakeboardy budou vyhovovat pokročilejším jezdcům, jízda je snadnější. Díky delší kontaktní ploše prkno dobře klouže.
Příslušenství
Koupí prkna vaše investice nekončí. Potřebovat budete také vázání, které je k dostání ve 3 typech:
- Otevřené vázání – toto vázání má větší rozpětí. Prkno díky tomu může používat více uživatelů s odlišnou velikostí nohy.
- Uzavřené vázání – je vhodné pro jednu velikost, výhodou je komfort, které vám vázání poskytne na překážkách.
- System od Hyperlife – funguje na podobném principu jako vázání u snowboardu. Vázání se zapíná pomocí strapů a bota je od vázání oddělená. Nevýhodou tohoto řešení je menší citlivost během jízdy.
Značka
Tato prkna jsou na trhu zastoupena značkou Ronix, Hyperlife, Spinera, Jobe, Nobile, nebo Wakeboarding.
Cena
Pořídit prkno na wakeboard je poměrně cenově náročné. Cena jednotlivých prken se pohybuje v rozmezí 6 – 12 000 Kč. Kromě samotného prkna budete potřebovat i vhodné vázání. Také zde je cena poměrně vysoká a pohybuje se od 4 – 10 000 Kč.
V neposlední řadě se neobejdete ani bez vhodného oblečení a helmy. Po sečtení všech položek se tak dostanete na částku okolo 20 a více tisíc Kč.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat wakeboard pro začátečníka?
Začátečníci by měli vybírat wakeboard s čtvercovými zaoblenými hranami. Začátečníkům jsou určena spíše kratší prkna, která jsou stabilnější a lépe ovladatelná. Tvar prkna by měl připomínat kolébku. Postupná křivka nepřetržitého rockeru znamená hladkou a předvídatelnou jízdu.
Jaký je rozdíl mezi single a twin deskou?
Single desky mají jeden konec zaoblený, jsou tedy určeny pro jízdu pouze jedním směrem. Na twin wakeboardu můžete jezdit oběma směry. Při výběru tohoto prkna však zpravidla narazíte právě na twin desky.
Je lepší volit u parkového prkna ploché nebo profilované dno?
Profilovaní spodní strana neboli dno usnadní rovnou jízdu i jízdu v ostrých zatáčkách. Profilované dno vám pomůže ustálit dopady, deska neprokluzuje do stran a neklouže ani po vodě.
Na některých překážkách však může být profilované dno spíše na škodu. Profilovaná deska se při vjezdu na překážku dotýká pouze malou částí, tím dochází k většímu tření. V této části je prkno velmi namáhané a náchylnějšího k poškození. Ploché prkno je tedy výrazně odolnější.
Závěr
Při výběru wakeboardu berte v potaz velikost a prohnutí prkna, což jsou parametry, které se odvíjí také od stylu jízdy. Kromě prkna budete potřebovat zvolit správné vázání, jednotlivcům nejvíce poslouží boty s uzavřenou špičkou, pokud bude prkno používat více osob, bude vhodnější vázání otevřené. Kromě toho se neobejdete ani bez bezpečnostní či dopadové vesty.
Vhodným materiálem je neopren, který vám poskytne potřebný komfort i v chladné vodě. Pro vlastní bezpečí se doporučuje během jízdy používat také helmu, která vás ochrání při pádu. Helmy na wakeboard jsou doplněny o ušní kryty, při pádu do vody předejdete prasknutí ušního bubínku.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Nejlepší neopreny
- Jak vybrat kiteboard?
- Jak vybrat paddleboard?
- Vázání na wakeboarding
- Hrazdy a lana na wakeboarding
Zdroje: www.mysticstore.cz, www.boardmania.cz, www.snowboard-zezula.cz, www.wakeshop.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Poprvé jsem si wakeboard vyzkoušel předloni na dovolené a byla to naprostá pecka, úplně jsem tomu propadl, i když jsem měl tenkrát tento zázrak pouze vypůjčený. Loni před dovolenou, jsem si už objednal svůj a hned jsem ho bral s sebou.
Pro sebe jsem si koupil Ronix Kinetik Project Flexbox 1 2022 a je to pecka. Rozhodně jsem vybral dost dobrý kousek, takže dobrá investice.
Loni v létě se pro každého člena rodiny pořídil pro každého člena rodiny wakeboard a brali si je na společnou dovolenou. Byl to parádní relax a moc jsme si to užili, rozhodně mohu doporučit jako prostředek, díky kterému se vyřádí opravdu každý bez rozdílu věku.
Pořídila jsem wakeboard manželovi k narozeninám a úplně ho nadchl. Dokonce i cena kolem 5 tisíc byla přijatelná.
Super článek.