Jak vyčistit ucpaný záchod?

Ucpaný záchod je noční můra. Už jste někdy čelili situaci, kdy jste u sebe doma nebo ještě hůř na návštěvě u přátel spláchli toaletu a voda v ní začala stoupat, zatímco vás vlivem paniky polévalo horko? Zažít takovou situaci rozhodně není nic příjemného.

Zvláště za předpokladu, že na dosah ruky není klasická pomůcka vyskytující se v drtivé většině českých koupelen – gumový zvon. Jak si poradit s ucpanou toaletou? Naštěstí existuje hned několik triků, které vás z této šlamastiky dostanou.

Zvon je klasika

Ještě než začnete hledat další způsoby, jak vyřešit ucpaný záchod, sáhněte po čistícím zvonu. Zkuste nejdříve použít hrubou sílu. Klasický gumový zvon je opravdu velkým pomocníkem pro čištění všech odpadů, díky tlaku dokáže vytáhnout veškerou špínu.

Nasaďte zvon na odpad a dejte se do pumpování. Nebojte se při tom použít pořádnou sílu, protože jedině tak dojde k uvolnění nahromaděných nečistot. Nečistoty nesplachujte, nasaďte si gumové rukavice, opatrně je vyjměte a zlikvidujte ideálně do odpadkového koše.

Kombinace jedlé sody a octa

Máte doma jedlou sodu a ocet? Ještě aby ne! Jde o na první pohled obyčejné suroviny, které považujeme za samozřejmost a máme je doma asi úplně všichni. Málokdo si ale uvědomuje, co všechno ve skutečnosti dokážou. Kombinace jedlé sody a octa vám může být nápomocná i v případě, kdy se snažíte vyčistit ucpaný odpad.

Použijte rovnou celý sáček jedlé sody (cca 500 g) a nasypte ho do toalety. Následně pomalu zalévejte octem, kterého se nebojte spotřebovat klidně celou láhev (1 l). Poté nechte ocet a jedlou sodu působit – pro urychlení efektu můžete přidat dvě až tři konvice horké vody. Nejlépe uděláte, když roztok necháte v toaletě působit přes noc.

Horká mýdlová voda

Nejedna babička by vám v případě ucpané toalety poradila použít horkou mýdlovou vodu. Pokud je toaleta ucpaná, nalijte do ní co nejvíce tekutého mýdla. Dávejte si pozor (zvláště tehdy, kdy je v toaletě přebytek vody, která neodtéká) aby obsah záchodu nevytekl.

Neexistuje přesně určené množství mýdla, které je v tomto případě nutné použít – fungovat bude vše od malého panáku až po velký hrníček. Nejdříve do toalety nalijte mýdlo a poté přilévejte horkou vodu. Cílem je dostat mýdlovou vodu do všech štěrbin, aby voda postupně začala odtékat.

Instalatérské péro

Pokud shledáte, že problém je tam, kam už nedosáhnete, vezměte na pomoc čistící pružinu neboli instalatérské péro. S touto pomůckou je nejlepší pracovat ve dvou, proto si neváhejte přivolat pomocníka. Jeden z vás do potrubí natlačí konec pružiny a ten druhý bude točit ruční klikou jedním směrem, zatímco ten druhý pružinu nasměruje k ucpanému místu. Právě to je potřeba narušit a zlikvidovat.

Hydroxid sodný

Na řadu přichází chemie. Té se sice mnoho lidí cíleně vyhýbá, ale jsou situace, kdy jednoduše není zbytí. Na pomoc proto povolejte zaručeného pomocníka v podobě hydroxidu sodného. Stačí ho aplikovat do odpadu, nechat nějakou dobu působit a nakonec zalít horkou vodou.

Prostředek na mytí nádobí

Obdobně jako tekuté mýdlo může v případě ucpané toalety zafungovat také prostředek na mytí nádobí. Postup je prakticky stejný – nalijte prostředek na mytí nádobí do toalety a zalijte ho pořádným množstvím horké vody. Doporučujeme vodu lít ideálně z úrovně pasu, protože tak bude proud silnější a dosáhnete lepšího efektu.

Kdy zavolat odborníka?

Pokud všechny výše zmíněné metody selžou, nezbyde vám nic jiného, nežli se obrátit na odborníka. Přivolat na pomoc zkušené odborníky není žádná ostuda, jsou totiž vybaveni moderními technikami a s ucpanou toaletou si dokážou hravě poradit. Může se totiž stát, že příčina ucpané toalety nemusí být snadno řešitelná – toaletu můžou ucpat nejen nahromaděné nečistoty, ale také může být na vině závada potrubí.

Závěr

V případě ucpané toalety se snažte postupovat rozumně a s chladnou hlavou. Nejdříve se spolehněte na klasiku v podobě gumového zvonu. Pokud jeho zásah nepomůže, obraťte se na přírodní způsoby čištění. Pakliže i tato varianta selže, přichází na řadu chemie. Ve chvíli, kdy nezafunguje ani jedna z metod, neváhejte na pomoc přivolat odborníky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo