Zesilovače WiFi

K internetu se můžete připojit prakticky kdekoliv v dosahu sítě s WiFi signálem bez nutnosti používat kabel. Ne všude je však pokrytí WiFi dostačující a potíže s připojením může způsobit i množství techniky, která je v domácnosti v jednom čase používána. Na nekvalitní připojení má vliv nízký výkon routeru nebo malá anténa. Jestliže i vy řešíte časté potíže s nekvalitním připojením, měli byste začít uvažovat o nákupu zesilovače WiFi.

Starší zesilovače pracují na frekvenci 2,4 GHz, novější využívají pásmo 5,0 GHz. K nejoblíbenějším však patří zesilovače, které využívají kombinaci obou pásem. Tyto duální extendery je možné označit jako universální.

WiFi zesilovače jsou jednoduché přístroje, jejichž úkolem je přijímat WiFi signál a posílat ho dál. Dá se tedy říct, že přístroj pouze zvyšuje pokrytí signálu v prostoru. V případě, kdy zesilovač umístíte do míst, kde signál není, nemůže přístroj nijak fungovat. Do míst bez signálu je tak nutné umístit další WiFi router či adaptér PowerLine.

Správný WiFi zesilovač je tedy nutné vybírat podle parametrů vašeho stávající routeru. Zajímat vás bude informace o frekvenčním pásmu, které využíváte i podporovaný WiFi standard.

Porovnat ceny wifi zesilovačů

Nejlepší zesilovače WiFi

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TP-Link TL-WA854RE 91 % 399 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender Pro 87 % 339 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Mercusys MW300RE 82 % 359 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Při výběru narazíte na dvě podoby WiFi zesilovačů. První typy je možné připojit přímo do zásuvky a druhý zesilovač je samostatně stojící. Umístit ho tak můžete prakticky kamkoliv.

Zesilovač do zásuvky

Zesilovač do zásuvky patří k nejlevnějším a nejčastěji používaným. Výhodou je snadná instalace. Vyhovovat budou běžným uživatelům.

Samostatně stojící zesilovač

Stolní zesilovač je možné zapojit přes USB kabel, přenosný zesilovač můžete dobíjet například pomocí powerbanky. Stolní zesilovač má vyšší rychlost přenosu, což ocení náročnější uživatelé. Vyšší je i jeho pořizovací cena. Přenosné dobíjecí zesilovače jsou naopak vhodné spíše pro občasné používání, běžně se využívají při cestování.

Frekvenční pásmo

Jak již bylo řečeno WiFi zesilovače využívají 2 frekvenční pásma, a to pásmo 2,4 GHz a 5 GHz. Před výběrem zesilovače si tedy nejprve zjistěte, jaké pásmo vaše domácnost využívá, teprve poté můžete přejít k samotnému výběru. V případě, že koupíte zesilovač, který frekvenční pásmo vaší sítě nepodporuje, nebude možné ho k síti připojit.

  • 2,4 GHz – výhodou tohoto pásma je lepší dostupnost, prověřená technologie a nižší cena. K nevýhodám patří nižší výkon. Je tedy vhodné spíše pro méně náročné uživatele.
  • 5 GHz – potěší náročnější uživatele, kteří tráví volný čas hraním počítačových her i dalšími náročnějšími úkony. Ti ocení především vyšší stabilitu i rychlost.

Výhodu mají ti, jejichž router podporuje tzv. dual band technologii. To znamená, že může vysílat v obou pásmech. V takovém případě se doporučuje koupit zesilovač, který má tuto možnost také.

WiFi standard

WiFi standard určuje rychlost připojení. Před výběrem zesilovače si ověřte, v jakém módu vysílá vaše síť. Mezi nejběžnější standardy patří 802.11n, který podporuje rychlý přenos dat využívaný oběma pásmy.802.11ac je standart, který funguje v kombinaci 5 GHz pásmem. 802.11b/g podporují pásmo 2,4 GHz. Nejnovější standard je označen 802.11ax, tento standart se vyznačuje nejvyšší rychlostí přenosu.

Výhodou standardů je však zpětná kompatibilita. V případě, kdy například router podporuje standard 802.11b/g/n může k připojení využít zesilovač se standardem 802.11ac.

Anténa

Součástí každého zesilovače je anténa. Anténa může být přímo součástí zesilovače, nebo můžete koupit model s anténou externí. Výhodou externí antény bývá ve většině případů lepší výkon, nevýhodou větší náročnost na prostor.

Výstupy

U některých zesilovačů můžete využít porty určené ke kabelovému připojení. Tuto možnost využijete v případě, že se z nějakého důvodu nebudete moci k WiFi připojit.

Tento problém může nastat při používání starších počítačů, televizí, tiskáren nebo jiných zařízení. Tuto možnost však mají spíše dražší WiFi zesilovače. Kromě nich můžete využít i USB port.

Funkce

Šifrování – téměř každý zesilovač podporuje WPA2-PSK šifrování, které je považováno za jedno z nejlepších síťových zabezpečení.

  • LED indikace – díky této indikaci signálu budete vědět, do kterých míst je možné zesilovač umístit.
  • WPS – tato funkce vám umožní snadnou instalaci, která představuje pouze zmáčknutí 2 tlačítek. Tato funkce se používá k rychlému bezdrátovému připojení. V případě, že není WPS podporováno, bude nutné provést instalaci pomocí ručního nastavení. Vše však zvládnete pomocí průvodce, který je součástí manuálu.
  • MU – MIMO – router může komunikovat s více zařízeními zároveň

Značka

Mezi přední výrobce patří TP-link, ASUS, Netgear, Tenda, Xiaomi, Netis a další.

Cena

Cena zesilovačů WiFi není nijak vysoká. Nejlevnější modely koupíte do 500 Kč. Tyto typy nejsou nijak vybavené ani extra rychlé, pro běžné domácí používání však mohou stačit.

Nejvíce modelů zakoupíte v cenovém rozpětí 500 – 1 500 Kč. Tyto zesilovače často podporují frekvenční pásmo 5 GHz, narazit však pochopitelně můžete i na výjimky. Připojení je rychlejší a dosah větší. Od 1 500 Kč jsou k dostání modely, které podporují obě pásma.

Porovnat ceny wifi zesilovačů

Otázky a odpovědi

Co je WiFi opakovač?

Jedná se pouze o jiné označení zesilovače Wifi. Tyto přístroje jsou známé i jako WiFi repeater nebo WiFi extender. Ať už budou přístroje označeny jakýmkoliv názvem, vždy půjde o jeden a ten samý výrobek.

Co je Powerline adaptér?

Jedná se o další zařízení, které je možné připojit do elektrické zásuvky. Stejně jako zesilovače umožňují rozšíření WiFi signálu například z patra do patra. Tato technologie se používá k připojení mnoha domácích zařízení. Známé jsou také pod označením síťové karty.

Závěr

Pomocí Wifi extenderu můžete vyřešit potíže se slabým signálem. Před výběrem zesilovače WiFi si nejdříve ověřte, v jakém frekvenčním pásmu pracuje váš WiFi router. Důležitý je i podporovaný standard. Poté již můžete přejít k samotnému výběru.

Běžným uživatelům budou stačit levnější zesilovače do zásuvky, náruživý hráči ocení spíše dražší stolní varianty. Ty je možné nabíjet přes USB port přímo z počítače nebo powerbanky.

Zesilovače WiFi můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (34 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

15 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Potřeboval jsem akutně zesilovač wifi a díky vašemu článku sem ho zvládl vybrat, přestože jsem úplný technický antitalent. Funguje jak má a já mám zase o starost méně.

  2. Objednala jsem si zesilovač wi-fi od značky Xiaomi, protože vím, že tato značka dělá kvalitní věci, tak uvidím jaká bude.

  3. Ještě jsem nečetl, tak dobře zpracovaný článek o wifi zesilovači. :))

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo